Jak odświeżyć stary samochód i poprawić jego estetykę? 1

Nie każdy może sobie pozwolić na nowy samochód prosto z salonu. Większość samochodów jeżdżących po polskich drogach to modele używane, sprowadzane z zagranicy, które mimo kilku lat i sporego przebiegu służą nowym właścicielom zwykle przynajmniej przez 10 lat. Jednak czy stary samochód musi wyglądać na stary? Oczywiście nie, dlatego dziś postanowiliśmy podpowiedzieć, jak go odświeżyć i poprawić jego estetykę. Oto kilka naszych propozycji.

Po pierwsze: gruntowne mycie od A do Z

Zanim przejdziemy do konkretnych prac detailingowych konieczne jest bardzo dokładne umycie pojazdu. Oczywiście jeśli robi się to na własnym terenie, woda musi wpływać wprost do kanalizacji i nie wsiąkać w glebę. Mycie samochodu rozpoczyna się od dachu, a kończy na błotnikach. Warto dysponować rękawicą z mikrofibry, która ułatwia nakładanie wody z pianą, a także ręcznikiem, którym będzie się wycierać poszczególne części, aby uniknąć plam z wody na karoserii. Na pewno mycia nie można wykonywać w słońcu, aby środki chemiczne nie zaschły zbyt szybko na karoserii, bez jej gruntownego osuszenia i wypolerowania.

Po drugie: pozbywanie się ognisk korozji

usuwanie rys z karoserii

Kiedy samochód jest bardzo dokładnie umyty można przyjrzeć się progom, miejscach przy klapie maski i bagażnika, a także podwoziu i zabrać się za usuwanie ognisk korozji. Jest to praca niezbędna, jeśli nie chce się, by z czasem cała skorupa była przerdzewiała, bo wtedy samochód będzie nadawał się już tylko na złom. Zatem korozję należy usuwać drucianą szczotką, a na podwoziu można użyć także szlifierki, a następnie nałożyć środek konserwujący taki jak neutralizator rdzy, który dokończy dzieła. Trzeba jeszcze pamiętać o uprzednim przesłonięciu układu wydechowego i hamulcowego, aby środek nie dostał się do nich. W przypadku rdzy na karoserii trzeba jeszcze dokonać naprawy lakierniczej po usunięciu rdzy, ale do tego przejdziemy później.

Po trzecie: usuwanie rys z karoserii

Na pewno istotne znaczenie ma również dokładne obejrzenie powłoki lakierniczej, która bardzo często jest zarysowana na skutek kontaktu ze szczotkami myjni automatycznej, a także odbijających się od powierzchni drobnych kamieni, żwiru, piasku czy gradu. Mikro zarysowania to normalna sprawa, jednak samochód można doprowadzić do stanu niemal fabrycznego, wystarczy zainwestować w wykończeniowe pasty Menzerna. Można używać ich ręcznie, to znaczy rozcierając przy użyciu szmatki z mikro włókna, albo mechanicznie przy użyciu polerki elektrycznej. W drugim przypadku trzeba jednak mieć sporo wprawy, aby nie doprowadzić do pojawienia się większej ilości rys. Jeśli są głębsze trzeba sięgnąć po bardziej agresywne pasty, które sobie z nimi poradzą.

Po czwarte: drobne naprawy lakiernicze i woskowanie

Oczywiście, gdy po wymyciu i glinkowaniu (bo je także trzeba wykonać przy uporczywych zabrudzeniach) dostrzega się ubytki na lakierze, to trzeba przeprowadzić jego naprawę. Oczywiście kolor należy dobrać względem tabliczki znamionowej, można też skorzystać z mieszalni, dobierając kolor idealnie do samochodu, wszak wskutek eksploatacji lakier nieco zmienia swoje zabarwienie i staje się nieco jaśniejszy. Używając lakieru bazowego i wykańczającego trzeba pamiętać o stosowaniu niewielkich powłok i czekaniu pomiędzy jedną a drugą tyle czasu, ile zaleca producent. Można wykonać jeszcze woskowanie samochodu. Oprócz past Menzerna można zakupić woski tego samego producenta. Trzeba pamiętać, by woskowanie wykonywać w cieniu, aby wosk nie zasychał zbyt szybko. Ponadto temperatura nie może być wyższa niż 25 stopni Celsjusza.

Po piąte: co można jeszcze odświeżyć?

Warto odświeżyć także wnętrze starego samochodu. Prania będzie wymagała tapicerka. Jeśli okaże się, że jest już bardzo zużyta i przetarta, warto zainwestować w pokrowce na fotele i kanapę samochodową. Trzeba też przeczyścić klimatyzację i na nowo napełnić, bo sam zapach do samochodu nic nie da, jeśli klimatyzacja jest zagrzybiona. Oczywiście po odświeżeniu wnętrza pojazdu końcowym szlifem będzie ustawienie lub zawieszenie zapachu do samochodu.

Nawet stary samochód może zyskać drugie życie i być bardziej estetyczny. Można sięgnąć także po środki do regeneracji felg, a także dressing do opon, który zwiększa trwałość ogumienia.

5/5 - (2 votes)

Dlaczego konstrukcje drewniane to przyszłość budownictwa?

Poprzedni

Części motocyklowe prosto z Internetu – oferta, z której trzeba skorzystać

Następny

Zobacz także

Więcej Porady