Jak dobrać felgi aluminiowe?

Felga dodaje pojazdowi niepowtarzalnego charakteru. Jednak aby odpowiednio dopasować ją do samochodu, należy znać jej wymiary i inne parametry. Tylko wtedy kierowca będzie bezpieczny. Czyli felgi aluminiowe nie tylko służą do prezentacji, ale także posiadają cechy, które chronią podróżujących.

Problem bezpieczeństwa

Mimo, że tylko opony mają kontakt z nawierzchnią, to równie ważną funkcję ochronną spełniają obręcze. Jakie parametry okażą się decydujące dla zachowania bezpieczeństwa? Z pewnością zaliczą się do nich średnica i rozstaw śrub. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na szerokość felg aluminiowych, ich osadzenie oznaczane skrótem ET czy średnicę osadzenia na piaście. Dokładne wartości każdego parametru określa producent i bezwzględnie należy się do nich stosować.

Jak rozpoznać jakościową alufelgę? Posiadają niezbędne certyfikaty, określane przez regulamin Komisji Europejskiej. Tylko one przeszły przez szereg badań i uzyskały homologację. Warto kupować produkty sprawdzonych marek, ponieważ tylko one gwarantują wysoką jakość wykonania. Nieprawidłowy dobór alufelg może doprowadzić do awarii kół lub zawieszenia. Również samo prowadzenie pojazdu może okazać się niebezpieczne.

Najważniejsze parametry

Jako trzy najważniejsze parametry wymienia się rozmiar, rozstaw śrub i średnicę otworu centralnego:

  • rozmiar – w tym przypadku istnieje zakres, jaki można zastosować w danym modelu samochodu. Jednak odpowiedni dobór felg aluminiowych jest uzależniony od wskazań producenta,
  • osadzenie – parametr przyjmuje wartości dodatnie bądź ujemne i określa położenie koła w nadkolu,
  • średnica otworu centralnego – parametr ten określa możliwości wycentrowania felgi w piaście; w przypadku niezgodności należy stosować pierścienie centrujące.

Dlaczego warto?

Najczęstszym powodem, dla którego felgi aluminiowe są montowane to chęć lepszego zaprezentowania pojazdu. Zapomina się o dużo ważniejszej kwestii. Felgi wykonane z aluminium są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od dużo tańszych obręczy stalowych. Dzieje się tak za sprawą produkcji, podczas której każda alufelga przechodzi prześwietlenie oraz pokrywa się ją kilkoma warstwami ochronnymi. Dlatego wykazuje ona zwiększoną oporność np. na ujemne temperatury. Felgi aluminiowe mają bardzo dobry wpływ na układ hamulcowy. Nie dość że odprowadzają ciepło z zacisków, to jeszcze dochodzi do lepszej wymiany powietrza w układzie. Lekkie felgi poprawiają komfort jazdy oraz zmniejszają zużycie zawieszenia. Dlatego tak często zakłada się je w samochodach sportowych.

5/5 - (2 votes)

Jak obliczyć zużycie paliwa?

Poprzedni

Czym się różnią żarówki halogenowe od ksenonowych i ledowych?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady