Zużycie paliwa to jeden z najważniejszych parametrów dla każdego, kto nosi się z zamiarem kupienia pojazdu, czy to nowego, czy używanego. W jaki więc sposób można obliczyć spalanie danego modelu określonej marki? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści
Sprawdzanie zużycia paliwa: informacje od producenta, komputer pokładowy
Należałoby zacząć od tego, aby udać się na stronę internetową producenta określonego modelu pojazdu. Na portalu bez trudu odnajdziesz odpowiednie dane, które będą cię interesować. Pamiętaj jednak, że dane producenta to jedno, a realne spalanie samochodu to drugie, zwłaszcza wtedy, gdy ów pojazd jest już leciwy i był użytkowany przez innych kierowców. Warto jednak wchodzić na strony internetowe, na których znajdziesz najnowsze raporty danej marki dotyczące spalania. Będziesz wtedy na bieżąco z informacjami dotyczącymi tego parametru technicznego auta. Prócz tego możesz sprawdzić odczyt z komputera pokładowego, a większość nowoczesnych aut jest w niego wyposażona. Obliczy on za ciebie średnie zużycie paliwa. Tutaj też drobna uwaga: wynik nie musi być miarodajny. Jedynie samodzielne obliczanie spalania daje stuprocentową pewność dotyczącą wyniku – dodaje Tomasz Wykowski z portalu motoryzacyjnego motoklub.pl
Samodzielne obliczanie spalania
Jeśli chcesz sam obliczyć spalanie, musisz wykonać kilka prostych czynności. Po pierwsze: zatankować auto do pełna. Po drugie: przejechać określoną ilość kilometrów. Po trzecie: zapisać ile kilometrów przejechałeś (sprawdź stan licznika dziennego albo ogólną liczbę przejechanych kilometrów, a później zapisz, ile ich przejechałeś). Po czwarte: wróć na stację i znów zatankuj. Ilość zatankowanego paliwa to ilość spalonej benzyny, oleju napędowego czy gazu, którą zużyłeś, pokonując określoną trasę. Jak obliczyć średnie spalanie? Załóżmy, że przejechałeś 50 km. Wróciłeś na stację, zatankowałeś ponownie do pełna, a ilość litrów zatankowanego paliwa wyniosła 5 litrów. Wystarczy dokonać prostej kalkulacji, by obliczyć spalanie na sto kilometrów, za pomocą prostego wzoru: średnie spalanie = (zużyte paliwo/liczba kilometrów) x 100. A więc średnie spalanie = (5/50) x 100, czyli w powyższym przykładzie spalanie wyniosło 10 litrów na sto kilometrów.
Czynniki wpływające na spalanie paliwa i jak zmniejszyć jego zużycie
O tym, jak duże spalanie osiąga określony model samochodu, decyduje wiele czynników: pojemność silnika i jego moc, ciśnienie w oponach, metoda, za pomocą której zmieniasz biegi, używanie klimatyzacji, a także liczba pasażerów zabierana w podróż. Każde dodatkowe sto kilogramów potrafi zwiększyć zużycie paliwa o około pół litra na sto kilometrów przy założeniu, że pojazd, którym się poruszasz, waży około półtorej tony. Jeśli chcesz obliczyć dodatkowe spalanie z uwzględnieniem obciążenia, zastosuj następujący wzór: spalanie dodatkowe = (średnia waga jednego podróżującego podana w kilogramach x liczba pasażerów x 0.5)/100.
Zobacz także >> Auto detailing – coraz popularniejsza usługa wśród właścicieli najnowszych aut
Na spalanie ma też oczywiście wpływ model samochodu, a także rodzaj paliwa, którego użyjesz do pokonania określonej odległości. Najmniej zapłacisz oczywiście wtedy, gdy będziesz używał gazu. Najwięcej, gdy zdecydujesz się na auto o napędzie na benzynowym.
Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie paliwa, musisz zmienić styl jazdy. Nigdy nie ruszaj od razu po uruchomieniu samochodu. Nie wyłączaj silnika, gdy zamierzasz dokonać postoju. Zapomnij o hamowaniu silnikiem i kontroluj ciśnienie w oponach. Muszą być odpowiednio dopompowane. Poza tym pamiętaj o unikaniu jazdy na wysokich obrotach i nie obciążaj auta zbędnym balastem w postaci zalegających kilogramów sprzętu czy innych przedmiotów w bagażniku. Jeśli nie potrzebujesz klimatyzacji, po prostu ją wyłącz. Jeśli skorzystasz z powyższych rad, będziesz w stanie spalać o jedną czwartą paliwa mniej niż gdybyś nie stosował się do tych zaleceń.
Podsumowanie
Sprawdzanie zużycia paliwa jest proste. Wystarczy wejść na stronę producenta i zobaczyć, ile dany model auta spala albo skorzystać z danych podawanych przez komputer pokładowy. Nie są to niestety miarodajne sposoby, warto więc obliczyć spalanie na własną rękę. Jeśli chcesz spalać mniej, stosuj się do zasad opisanych w tym artykule, a na pewno zaoszczędzisz na paliwie!