Jaki motocykl na początek?

Motocykl jest świetnym sposobem na ominięcie uciążliwych korków w środku zatłoczonego miasta. Daje nam również codzienną dawkę adrenaliny, a także poczucie wolności. Zanim jednak założymy kask i wyruszymy w drogę, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie: Jaki motocykl na początek? Zadanie to może być utrudnione, jeśli nie znamy się na motorach i nie wiemy, która maszyna będzie odpowiednia dla osoby początkującej.

Jaki motocykl na początek?

Klasy motocykli

  • Chopper

Charakteryzuje się nisko umieszczonym siedzeniem i daleko rozrzuconymi od siebie kołami. Maszyna posiada wiele chromowanych części i daleko wysunięte przednie koło, oprócz tego została wyposażona w dwucylindrowy silnik w układzie V. 

  • Enduro/Cross

Motocykl stworzony do jazdy w terenie. Wypady w teren umożliwia miękkie zawieszenie i właściwe parametry silnika maszyny. Sprawdza się również w trakcie jazdy po mieście. Odmiana enduro odznacza się wyższą wagą i większymi gabarytami, spisuje się na asfalcie. Motocykle cross zostały stworzone do jazdy w sposób wyczynowy, nie polecane osobom początkującym.

  • Sport

Charakteryzują się wysokoobrotowymi, mocnymi silnikami. Takie maszyny kojarzone są przede wszystkim z wyścigami. Sylwetka motocyklu jest maksymalnie aerodynamiczna, co ułatwia osiąganie dużych prędkości. Nadają się również do jazdy po mieście czy w turystyce.

  • Naked

Maszyna sportowa, która nie posiada na wyposażeniu owiewek, ma za to dużą, poręczną kierownicę. Pozycja kierującego motocyklem jest wygodna, moce maszyny są porównywalne do jej wersji sportowej.

  • Turystyczny

Motocykle te są dużymi maszynami posiadającymi wiele udogodnień dla kierowcy, pomocnych w trakcie długich podróży. W wielu modelach można znaleźć nawiewy czy wbudowane radia z głośnikami. Niekiedy motocykle turystyczne są wyposażane także w podłokietniki czy uchwyty na napój. Na rynku dostępne są również wersje sportowo-turystyczne, o wygodnej pozycji dla kierowcy, a zarazem sportowej sylwetce.

Na jakie parametry maszyny zwrócić uwagę?

Masa motocykla

Waga motocykla nie może być zbyt duża, aby osoba początkująca nie miała problemów podczas jazdy na zakorkowanych ulicach czy na parkinu. Użytkownik maszyny musi również bez problemu podnieść maszynę po jej przewróceniu, czy w łatwy sposób wprowadzić ją do garażu. Dobrze, jeśli maszyna waży ok. 190 kg.

Wysokość siedzenia

Równie ważne podczas zakupu pierwszego motocykla jest jego wysokość. Stopy motocyklisty siedzącego na maszynie muszą mieć dobry kontakt z podłożem, aby w trakcie delikatnego hamowania, móc podeprzeć się nogą.

Jaki motor na początek -sportowo-turystyczny, naked czy może chopper?

To, na jaki motocykl się zdecydujemy, zależy od paru czynników. Zastanówmy się przede wszystkim, na jak długie trasy chcemy się wybierać i po jakich powierzchniach będziemy jeździć. Ważna jest również pozycja, jaką chcemy przyjąć na maszynie. Motocykl turystyczny czy chopper będzie dobrym wyborem, jeśli zależy nam na długich rekreacyjnych wyprawach. Jeśli będziemy poruszać się po mieście, ale chcemy coś szybszego od skutera wówczas najlepiej postawić na naked.

Podczas zakupu motocyklu musimy kierować się własnym stylem oraz temperamentem. Jeśli będzie to nasza pierwsza maszyna, najważniejsza jest wygoda jazdy, musimy oswoić się z maszyną, jej moc jest mniej ważna. Należy zawsze mieć na uwadze własne umiejętności, niepotrzebna nam maszyna rozpędzająca się do dużych prędkości, dobra na tor wyścigowy, jeśli nie czujemy się pewni na drodze i nie mamy zbyt dużego doświadczenia. Kiedy już wybierzemy daną klasę motocyklu, zastanówmy się, czy chcemy maszynę nową, czy używaną. Jeśli wolimy na sam początek wybrać używany motocykl, pamiętajmy, aby zabrać go na dokładny przegląd, aby wyeliminować wszelkie możliwe usterki.

4.6/5 - (10 votes)

Numer VIN – Jak wygląda i co oznacza?

Poprzedni

Yamaha Motor zwycięzcą prestiżowej nagrody Red Dot

Następny

Zobacz także

Więcej Porady