Czym się różnią żarówki halogenowe od ksenonowych i ledowych?

Wybór idealnego oświetlenia do samochodu ma ogromne znaczenie z kilku powodów. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo (zarówno kierowcy, jak i pozostałych uczestników ruchu). Zarówno w okresie zimowym, kiedy drogowcy muszą zmierzyć się z silnymi opadami śniegu i wcześniejszym zapadnięciem zmroku, jak i w pozostałe pory roku, spotykając się nierzadko z mgłami, czy intensywnym deszczem. Nie można jednak zapominać również o komforcie jazdy oraz o tym, że światła mają duży wpływ na to, jak pojazd będzie wyglądał na drodze.

Przez długi czas kierowcy nie mieli za dużego wyboru w kwestii lamp, ale ostatnimi laty sytuacja się zmieniła. Na rynku pojawiły się liczne modele lamp, które nie tylko poprawiają komfort jazdy, ale również wpływają na aspekt wizualny. Dużą popularnością cieszą się obecnie przede wszystkim lampy ksenonowe oraz LED. Które z nich jednak najlepiej sprawdzą się w aucie? Tego dowiesz się z poniższego zestawienia.

Tradycyjne lampy halogenowe

Z reflektorami halogenowymi prawdopodobnie spotkał się każdy kierowca. Są to najczęściej spotykane żarówki o takich oznaczeniach jak H1 oraz H7. Tego typu oświetlenie zapoczątkowała firma Philips, ale obecnie oferuje je wielu producentów. Żarówki te wyposażone są w żarnik wolframowy i wypełnione gazem szlachetnym (z małym dodatkiem fluorowca). Największą zaletą halogenów jest niewielki koszt produkcji, co przekłada się na rynkowe ceny gotowych żarówek. Z tego powodu są one montowane w wielu autach, szczególnie jeżeli klient wybiera podstawowe wyposażenie i nie dopłaca do innego rodzaju oświetlenia.

Reflektory ksenonowe w samochodach

Kolejnym rodzajem świateł, które zapoczątkowała marka BMW, są reflektory ksenonowe. W porównaniu z tradycyjnymi lampami halogenowymi dają o wiele więcej światła, a jednocześnie zużywają mniej energii. Dla kierowców duże znaczenie ma to, że takie żarówki charakteryzują się dużo wyższą żywotnością. Jest to szczególnie istotne w przypadku aut, w których wymienienie żarówki jest skomplikowane i czasochłonne. Jeżeli chodzi o wady reflektorów ksenonowych, to należy wspomnieć o wyższej cenie oraz o tym, że z czasem ich światło zaczyna ciemnieć. Zatem przy zakupie warto zastanowić się na czym zależy nam najbardziej – żywotności, czy cenie.

ością. Jest to szczególnie istotne w przypadku aut, w których wymienienie żarówki jest skomplikowane i czasochłonne. Jeżeli chodzi o wady reflektorów ksenonowych, to należy wspomnieć o wyższej cenie oraz o tym, że z czasem ich światło zaczyna ciemnieć. Zatem przy zakupie warto zastanowić się na czym zależy nam najbardziej – żywotności, czy cenie.

Nowoczesne reflektory LED

Źródło obrazu: Czesciauto24.pl

Nowoczesne reflektory LED

Światła LED od kilku lat stale zyskują na popularności, co wynika z obniżenia kosztów ich produkcji. Początkowo można je było spotkać wyłącznie w luksusowych autach. Podobnie jak pozostałe żarówki LED, takie reflektory zużywają bardzo mało energii. Wyższa jest również ich trwałość i to nawet jeżeli porówna się ją ze światłami ksenonowymi o dużej żywotności. Dzięki dużej energooszczędności światła mniej się nagrzewają, a dodatkowo są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Skoro już wiesz, jaka jest różnica między żarówkami halogenowymi \ ksenonowymi \ ledowymi, łatwiej ci będzie dobrać takie, które będą odpowiednie do twojego auta.

5/5 - (1 vote)

Jak dobrać felgi aluminiowe?

Poprzedni

Regeneracja ma wielkie znaczenie

Następny

Zobacz także

Więcej Porady