Przewożenie dziecka samochodem wymaga zainwestowania w odpowiedni fotelik. Bez niego podróż w aucie może być dla malucha niebezpieczna, a dla rodziców przynieść konsekwencje w postaci mandatu. Na co zwrócić uwagę, kupując foteliki samochodowe dla dzieci?
Wybierając fotelik, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego rozmiar, certyfikaty czy wagę dziecka, ale również sposób montażu. Ten powinien być głównie dostosowany do możliwości samochodu.
Spis treści
Kategoria wagowa i wiekowa
Podstawowym oznaczeniem stosowanym na fotelikach jest oznaczenie wagowe i wiekowe. Dotyczy ono wagi i wieku dziecka, które może być przewożone w danym foteliku. Producenci stosują podstawową klasyfikację, składającą się z pięciu grup wagowych – od 0, przeznaczonej dla niemowląt, których waga nie przekracza 10 kg, do III dla dzieci o wadze z przedziału 22-36 kg. Oprócz tych kategorii istnieje wiele innych przedziałów wagowych, jak choćby 0-13, 0-25, 9-18 czy 9-36 kg. Ogromną popularnością cieszą się foteliki przeznaczone dla dzieci ważących od 9 do 36 kg – mogą służyć dziecku przez wiele lat.
Foteliki samochodowe dla dzieci – testy zderzeniowe
Najlepszym sprawdzianem dla fotelika samochodowego jest to, jak zapewnia on bezpieczeństwo dziecka podczas zderzenia czy wypadku. Aby to sprawdzić, producenci przeprowadzają tzw. testy zderzeniowe, których wyniki opisują na pięciogwiazdkowej skali, gdzie pięć gwiazdek oznacza bardzo dobre wyniki testów. Jeśli foteliki samochodowe dla dzieci pomyślnie przeszły crash testy, producent z pewnością umieści taką informację na foteliku lub w jego opisie. Takie testy przeprowadzane są co roku, dlatego warto przed każdym zakupem sprawdzać, jak dany model poradził sobie podczas testów.
Cechy fizyczne fotelika
Zastanawiasz się jaki fotelik 9-36? Oprócz cech typowo technicznych, zwróć uwagę na funkcjonalność i cechy fizyczne wybranego modelu. Foteliki przeznaczone dla dzieci od 9 do 36 kg często składają się z dwóch części – siedziska i oparcia. Kiedy dziecko osiągnie już wzrost pozwalający na korzystanie jedynie z podwyższenia zamiast standardowego fotelika, rodzic będzie miał do dyspozycji siedzisko od modelu 9-36 kg. Wystarczy, że odłączy oparcie z dodatkowymi pasami. Przed zakupem warto sprawdzić jakość pasów i ich napięcie, oraz rodzaj zagłówka – na uraz podczas wypadku najbardziej narażona jest głowa, dlatego zagłówek powinien dla niej stanowić stabilne podparcie.