Gdzie kupić panewki silnikowe

Naprawa samochodu zawsze wiąże się z pewnymi wydatkami, a to, jak wysokie one będą, zależy w dużej mierze od samego kierowcy i tego, jak dba on o swoje auto. Oczywiście, często dochodzi do nieprzewidzianych wypadków, jednak niektóre awarie da się przewidzieć wcześniej, a jedną z nich jest zużyta panewka. Sama wymiana tej części nie jest przesadnie skomplikowana, a koszt całej operacji oscyluje wokół kilkuset złotych, jednak to niezwykle istotne, by wszelkich napraw dokonać zanim panewka się zatrze i ostatecznie, obróci się ona na wale korbowym.

Wówczas cały blok silnika nadaje się do wymiany, co w przypadku starych samochodów, znacznie przewyższa koszty auta. Dlatego właśnie lepiej działać prewencyjnie, jednak jak dobrać odpowiednie panewki do danego modelu i rocznika produkcji auta? Sprawdź panewki silnikowe dostępne na Allegro, gdzie część można wybrać, podając typ i konkretny model silnika.

Czym objawia się zużycie panewki silnikowej?

Jednym z większych problemów przy okazji wyszukiwania usterek w autach jest to, że nie zawsze w łatwy sposób da się wykryć, która część wymaga wymiana, a która będzie się jeszcze sprawdzać przez następne kilka tysięcy kilometrów. Dokładnie tak samo jest z panewką silnikową, gdzie od momentu wystąpienia pierwszych objawów do poważnej awarii, może minąć jeszcze jakiś czas, a auto będzie działać tak samo jak wcześniej. Czym zatem są te objawy? Przede wszystkim panewka zamontowana na korbowodzie może zacząć wydawać dźwięki – awaria tej części (objawia się to obróceniem panewki na wale korbowym) powoduje charakterystyczne, aczkolwiek ciągle jest ono ciche, stukanie.

Częstotliwość tego dźwięku uzależniona jest od prędkości obrotowej silnika, jednak szansa, że będzie się go dało usłyszeć podczas normalnej eksploatacji auta jest minimalna, zwłaszcza w samochodach z silnikiem diesla, które cechują się wyższym poziomem głośności podczas jazdy. Odkrycie zużycia panewki nie ułatwia również to, że znajdują się one w trudno dostępnych miejscach – przykładowo w silniku diesla 1.5 dCi stosowanym m.in. przez Renault sprawdzenie, w jakim stanie są panewki silnikowe, możliwe będzie dopiero po rozmontowaniu miski olejowej.

Na jakie awarie narażone są panewki silnikowe?

Choć w silniku znajduje się wiele części, które mogą doprowadzić do permanentnej awarii całego auta, to właśnie panewki są jednym z bardziej niepozornych komponentów. Głównie dlatego, że ich działanie nie jest tak oczywiste, a sama część nie znajduje się na widoku, co dodatkowo sprawia, że nie myśli się o niej podczas eksploatacji. Sama panewka może przekręcić się z wielu powodów i oprócz standardowego zużycia materiałów, dochodzi jeszcze możliwość zapchania kanałów olejowych.

Panewka silnikowa może mieć na powierzchni styku z korbowodem drobne nacięcia (rowki), które umożliwiają smarowanie części, zapobiegając jej uszkodzeniu czy zatarciu. Często bywa jednak tak, że te otwory zapychają się, co prowadzi do przekręcenia się sią panewki i ostatecznie, poważnego uszkodzenia silnika. Niedrożność tego układu spowodowana może być przez zanieczyszczenia znajdujące się w oleju.

Opiłki metalu czy brud, których nie wychwycił filtr to duże utrapienie wielu spalinowych układów napędowych. Często jednak powodem zapchania się układu jest również sam filtr, a konkretnie jego fragmenty, które dostały się do oleju. Warto zatem pamiętać o regularnej wymianie tego elementu. Innym powodem powstawania zanieczyszczeń w oleju są też różnego rodzaju preparaty uszczelniające układ napędowy w stylu “Doktor silnik”, które w dłuższej perspektywie czasu mogą powodować poważne zatory.

Panewki silnikowe – jak zapobiegać ich awariom?

Dlatego właśnie kluczowe jest dbanie o tę część silnika, a można tego dokonywać na kilka sposobów. Przede wszystkim warto pamiętać o regularnej i częstej wymianie oleju – często zauważa się, że czynność ta przeprowadzana co 15 tysięcy kilometrów zapobiega poważniejszym awariom panewki i sprawia, że będzie ona działa sprawnie przez długi czas.

Jeśli jednak naprawa okaże się koniecznością, to w przypadku panewek warto dokonywać tego jak najwcześniej, ponieważ zwlekanie może doprowadzić do zniszczenia całego bloku silnika. Przy okazji doboru poszczególnych elementów warto zwracać uwagę na szczegóły – w przypadku panewek należy wybierać te ze wspomnianymi już kanałami olejowymi. Sam element nie jest zbyt drogi i na Allegro koszt panewek silnikowych waha się od 50 do 100 zł. Oczywiście, znaleźć można też droższe elementy, ponieważ cena uzależniona jest od modelu i typu silnika. Na Allegro kupno panewek silnikowych jest niezwykle proste, ponieważ w serwisie dostępne są specjalne filtry ułatwiające dobór części do danej jednostki napędowej.

5/5 - (1 vote)

Jak prawidłowo dobrać opony?

Poprzedni

Zakup samochodów przez instytucje publiczne

Następny

Zobacz także

Więcej Porady