Jak wybrać akumulator do motoru?

Wybór odpowiedniego akumulatora do swojego pojazdu czy jakiegokolwiek innego urządzenie może okazać się bardzo trudny. Takie problem w szczególności dotyka osób, które nie mają pojęcia o podzespołach motoru czy elektronice. Kiedy w czasie zimy mamy problem z uruchomieniem swojego sprzętu, najczęstszym problemem będzie rozładowany akumulator. Dzieje się tak ze względu na baterię, które poprzez wpływ niskich temperatur po prostu się rozładowuje. Taka sytuacja może nas sporo kosztować, jednak to nie największy problem. Jak wybrać odpowiedni sprzęt do naszego motocykla? Czym się kierować w czasie zakupu?

Jak wybrać akumulator do motoru?

Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, kiedy nasz motocykl nie ma prądu i sprawdziliśmy już wszystkie inne usterki, to najprawdopodobniej mamy problem z akumulatorem. Jeśli jednak mamy wątpliwości, możemy udać się do serwisu, w którym fachowiec, za pomocą specjalnego miernika sprawdzi nasz sprzęt. Dzięki temu będziemy mogli być pewni, co doskwiera naszemu motocyklowi.

BMW F 750 GS, BMW F 850 GS i BMW F 850 GS Adventure – Nowość 2020

Czy wybór akumulatora to łatwe zadanie?

Osoby, którym popsuł się akumulator, muszą dobrze zastanowić się nad tym, jaki wybrać. Niestety na pytanie, jaki akumulator wybrać nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Możemy jednak kierować się prostymi regułami, które umożliwią nam zakup takiego sprzętu, z którego będziemy zadowoleni. Należy zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

  • Rozmiar. Na samym początku warto zwrócić uwagę na to, jaki akumulator będzie pasował do naszego motocykla. Producenci bardzo uprościli samo nazewnictwo, dzięki czemu nie powinniśmy mieć trudności z doborem. Bardzo często pierwsza litera nazwy samego akumulatora to oznaczenie konkretnego producenta.

 

  • Strona plusa. Producenci tworzą motocykle w różny sposób, dlatego wiązka elektryczna z klemami może kończyć się w różnych miejscach. W związku z tym należy zwrócić uwagę na odpowiednią konstrukcję akumulatora. Należy wybrać taki sprzęt, które będzie miał dodatni biegun po odpowiedniej stronie.

 

  • Pojemność oraz prąd rozruchowy. Akumulatory motocyklowe charakteryzują się zalecanymi przez producenta wartościami. W większości wypadków im większą pojemnością skokową cechuje się motor, tym bateria powinna być mocniejsza. Oczywiście możemy założyć silniejszy akumulator, jednak pod żadnym pozorem nie wolno montować słabszego niż zaleca producent. Nie należy jednak przesadzać z wielkością, gdyż alternator może nie poradzić sobie z ładowaniem bardzo dużego akumulatora. Najlepiej zdecydować się na proponowaną przez producenta moc. Prąd rozruchowy jest wyrażany w Amperach a pojemność w Amperogodzinach.

 

  • Napięcie. Ilość woltów, jaka przepływa przez elektryczną instalację naszego motocykla. Kliniczna śmierć akumulatora w większości wypadków przypada przy napięciu 10,8 V. Obecnie najpopularniejszymi rozwiązaniami są akumulatory motocyklowe 12 V, jednak starsze modele korzystały jeszcze z 6 V. Kiedy posiadamy nie najnowszy sprzęt, warto dokładnie to sprawdzić.

Gdzie szukać pomocy przy doborze akumulatora?

Jeśli będziemy mieli jakiekolwiek problemy z doborem akumulatora do naszego motoru, możemy skorzystać z wyszukiwarki na stronie akustrefa.pl. Jest to idealna propozycja dla osób, które nie mają pojęcia o elektronice i boją się zakupu nieodpowiedniego sprzętu. Jak to działa? Wystarczy jedynie wpisać model swojego motoru, a wyszukiwarka ukaże nam proponowane akumulatory właśnie do niego. Jest to profesjonalny sklep z akumulatorami, która zajmuje się akumulatorami od wielu lat, dlatego nie musimy się niczym przejmować.

Zobacz także >> Jakie rękawice motocyklowe kupić?

5/5 - (16 votes)

LOXA / VLASTER – upadek fabryki akumulatorów

Poprzedni

Giełda samochodowa w Berlinie

Następny

Zobacz także

Więcej Porady