Jak prawidłowo dobrać opony?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym pojawia się konieczność wymiany ogumienia z letniego na zimowe. A co za tym idzie rodzi się pytanie, czy warto oddać pojazd w ręce specjalisty, czy lepiej wybrać opony na własną rękę. Podpowiemy, jak dobrać odpowiedni rozmiar ogumienia, który rodzaj opon jest wytrzymalszy oraz gdzie szukać pomocy specjalistów.

Rozmiar opon – czym się sugerować?

To kluczowy element udanych zakupów – jeśli dobierzesz prawidłowy rozmiar opon, to wiedz, że połowa sukcesu już za Tobą. Specjaliści w pierwszej kolejności zalecają sprawdzenie aktualnie używanych opon – na nich powinno znajdować się oznaczenie rozmiaru. W tym przypadku należy szukać ciągu znaków na wzór 195/50 R15 82T – które oznaczają kolejno: szerokość opony (mm), wysokość profilu opony, typ budowy opony, średnica koła samochodu, indeks nośności oraz indeks prędkości. Informacja o parametrach może znajdować się również przy wlewie od paliwa, progu lub wewnętrznej stronie drzwi kierowcy.

Innym źródłem informacji są zalecenia producenta danego pojazdu, który powinien informować o parametrach wyposażenia samochodu, które można znaleźć w instrukcji w rozdziale o specyfikacji samochodu. Szczególną uwagę na homologowane przez producenta parametry powinni zwrócić uwagę właściciele używanych pojazdów, którzy nie mają gwarancji, że dedykowany rozmiar opon pokrywa się z rozmiarem zastosowanym.

Podział opon

W przypadku ogumienia specjaliści rozróżniają opony sezonowe (letnie i zimowe) oraz opony całoroczne. W zależności od oczekiwań i potrzeb kierowców opony całoroczne mogą okazać się zarówno strzałem w dziesiątkę, jak i zmorą właścicieli pojazdów. Opony całoroczne sprawdzą się świetnie u osób ceniących sobie komfort, brak ponoszenia kosztów związanych z serwisowaniem i cykliczną wymianą (zgodnie z sezonem). Dodatkowo w przypadku tego rodzaju ogumienia nie istnieje konieczność ich przechowywania, co dla wielu kierowców stanowi niewątpliwą zaletę.

To, co świadczy o technicznej przewadze opon sezonowych nad oponami całorocznymi, to przede wszystkim ich trwałość. Ogumienie, z którego można korzystać w ciągu całego roku jest zdecydowanie mniej trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne (szacuje się, że opony całoroczne zużywają się szybciej nawet o kilkadziesiąt procent!) od ogumienia dedykowanego dla poszczególnych pór roku.

Jak sprawdzić stan obecnie używanych opon?

Najpopularniejszą i najprostszą metodą sprawdzania opon jest skontrolowanie stopnia zużycia bieżnika za pomocą zapałki lub monety. Minimalny stan bieżnika wynosi 1,6 mm, dlatego kierowca sprawdzający opony powinien szukać wzniesień i nierówności, które świadczą o istnieniu bieżnika.Od jakości i stanu ogumienia w Twoim pojeździe zależy bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy, dlatego warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów. W poszukiwaniu nowych opon pomocny może okazać się sklep motoryzacyjny z Warszawy – Jaro-Filtr, w którym fachowi specjaliści dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą. To właśnie tam – w razie potrzeby – zaopatrzysz się w najwyższej jakości opony w Warszawie.

5/5 - (2 votes)

Chcesz wysłać części samochodowe kurierem? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Poprzedni

Gdzie kupić panewki silnikowe dobrane do auta?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady