Czy off-road jest bezpieczny?

Off-road jest dla każdego, kogo interesuje taki rodzaj hobby. Każdy również może bezpiecznie odbywać wyprawy. Jednak musi się do tego porządnie przygotować! Jak to zrobić? Przede wszystkim należy posiadać odpowiedni sprzęt – samochód przystosowany do off-roadu oraz niezbędne akcesoria, dobierać trasy przejazdu według swoich możliwości, a także przestrzegać odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

Przygoda off-roadowa – na czym polega?

Off-road to wyprawa samochodem z napędem 4×4 po trasach, które są nieutwardzone. Można brać udział w zawodach lub jeździć hobbystycznie pokonując trasy bliskie natury. Podczas podróży nie spotkamy betonowych dróg, a raczej podmokłe czy piaszczyste tereny. Dodatkowo off-road można podzielić na 3 rodzaje: rock crawling, cross-country oraz turystyczny. W zależności od umiejętności i preferencji spędzenia wolnego czasu każdy wybiera najatrakcyjniejszy dla siebie.

Zasady bezpieczeństwa podczas off-roadu – warto wiedzieć

Wyprawy off-roadowe mają różny stopień trudności. Ze względu na poziom umiejętności oraz możliwe napotkane trudności na drodze, warto jest przestrzegać następujących zasad bezpieczeństwa:

 1. Powiedz bliskim, gdzie się wybierasz.
 2. Wybieraj się w podróż przynajmniej w dwie osoby.
 3. Zaplanuj trasę, która już jest przez kogoś sprawdzona.
 4. Zawsze zapinaj pasy i odpowiednio ustaw fotel kierowcy.
 5. Przed wyprawą dokładnie zapoznaj się ze stanem technicznym i specyfikacją auta, którym będziesz jechał.
 6. Sprawdź, czy posiadasz wszystkie niezbędne rzeczy w razie napotkanych trudności.
 7. Zainwestuj w system HDC, aby bez problemu kontrolować samochód w czasie zjazdu ze wzniesienia.

Jeśli czegoś brakuje w samochodzie, trzeba naprawić lub zaopatrzyć w dodatkowe akcesoria to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest off road sklep. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz, by bezpiecznie pokonać wyznaczoną trasę.

Potrzebne rzeczy, które warto mieć przy sobie

Najważniejsze co musisz koniecznie mieć przy sobie to dokumenty – prawo jazdy oraz ubezpieczenie auta. Dodatkowo na poszczególnych trasach mogą być wymagane także inne spersonalizowane wymagania dokumentacji. Podczas wyprawy off-roadowej warto być przygotowanym na różne sytuacje, które można napotkać na drodze. Aby poradzić sobie bez zbędnych stresów warto mieć przy sobie najpotrzebniejsze rzeczy, tj. np.:

 • zmienną odzież, którą można przebrać w momencie ubrudzenia lub zmiany warunków pogodowych,
 • aktualne mapy samochodowe – nie zawsze jest zasięg, aby sprawdzić miejsce położenia poprzez GPS,
 • turystyczną lodówkę oraz kuchenkę, a także wyżywienie, które wystarczy na podróż,
 • sprzęt, który wykorzystywany jest do biwakowania, czyli namiot, śpiwór, poduszka itp.,
 • latarki,
 • przetwornicę napięcia,
 • wyciągarkę,
 • podnośnik,
 • dodatkowe liny,
 • świetlenia robocze.

Jeśli nie posiadasz, któregoś z wymienionych przedmiotów to koniecznie odwiedź off road sklep. Całe zaopatrzenie w jednym miejscu!

Off-road jest bezpieczny – podsumowanie

Posiadając odpowiedni sprzęt oraz zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, ryzyko powstania jakiegokolwiek zagrożenia jest zminimalizowane. Dlatego też, jeśli rozsądnie podchodzi się do tematu, można śmiało stwierdzić, że off-road jest bezpieczny. Natomiast w momencie, gdy ktoś bagatelizuje różne kwestie, może stać się niebezpieczny. Wszystko zależy od wiedzy, umiejętności i przygotowania.

Źródło zdjęć: freepik.com

Oceń ten post post

Odpalamy samochód za pomocą BPower GBC700 PRO

Poprzedni

Jak przygotować się do jazdy zabytkowym autem po zimie?

Następny

Zobacz także

Więcej 4x4