Kasacja auta

Czasem w trakcie użytkowania danego samochodu przychodzi taki moment, że jego stan techniczny wymaga tylu napraw, że tak naprawdę przewyższają one wartość samego pojazdu. Niezależnie od tego, czy mowa o aucie po kolizji, czy też starszym samochodzie z długoletnim stażem na drodze – w każdym z przypadków warto rozważyć kasację.

Złomowanie to proces, w ramach którego auto zostaje uznane za niezdatne do dalszego użytkowania. Co ważne, cała procedura jest regulowana ściśle przez ustawę o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji nakazującą oddawanie niesprawnych, starych, powypadkowych lub nieużywanych samochodów do legalnych stacji demontażu. Jak wygląda to w praktyce?

  1. Zgłoszenie kasacji – właściciel pojazdu jest zobowiązany do dostarczenia odpowiedniej dokumentacji. Wybierając się do stacji demontażu, należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana), a także dowód osobisty bądź inny dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku gdy stacja zdecyduje się na pozyskanie podzespołów, należy również podpisać stosowną umowę kupna-sprzedaży. Co ważne, warunkiem do przeprowadzenia kasacji jest też czytelny numer VIN.
  2. Demontaż – cały proces złomowania rozpoczyna się od wymontowania wartościowych części samochodu, które nadają się do dalszego użytku lub sprzedaży. Są to np. silnik, skrzynia biegów, układ hamulcowy.
  3. Usunięcie niebezpiecznych materiałów – podczas demontażu należy zadbać również o właściwe zabezpieczenie substancji, takich jak paliwa, oleje czy inne chemikalia. Są one usuwane z pojazdu, a następnie przekazywane do wyspecjalizowanych punktów odbioru odpadów, które mogą poddać je recyklingowi.
  4. Rozbieranie karoserii – kiedy w aucie nie będzie już żadnych wartościowych części czy też mogących prowadzić do niebezpiecznych sytuacji substancji zaczyna się proces rozdrabniania karoserii. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu jest ona rozcinana i miażdżona na mniejsze elementy.
  5. Segregacja i recykling – po przeprowadzeniu wszystkich czynności poszczególne elementy oraz materiały są segregowane, a następnie przekazywane do odpowiednich podmiotów zajmujących się recyklingiem bądź utylizacją odpadów.
  6. Wyrejestrowanie samochodu – ostatnim krokiem, będącym dopełnieniem całej procedury złomowania, jest przekazanie właścicielowi dokumentów potwierdzających kasację pojazdu, które powinien przedstawić firmie ubezpieczeniowej. Na ich podstawie auto zostaje wyrejestrowane z ewidencji pojazdów oraz formalnie wyłączone z ruchu drogowego.

Profesjonalną usługę kasacji w dobrej cenie świadczy szereg stacji demontażu w całej Polsce. Sprawdź, ile kosztuje złomowanie aut w Łodzi!

Oceń ten post post

Co to jest Ethereum i jak działa?

Poprzedni

Detailing wnętrza samochodu – 5 powodów profesjonalnej konserwacji pojazdu

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka