Serwis klimatyzacji

Dbanie o samochód wymaga dokonywania regularnych przeglądów oraz kontrolowania stanu poszczególnych układów. Jedną z czynności, o której warto pamiętać, jest serwis klimatyzacji. Od tego zależy m.in. komfort jazdy podczas letnich upałów. To nie wszystko, przeglądów klimatyzacji należy dokonywać także ze względów zdrowotnych, ponieważ zanieczyszczona stanowi pewne zagrożenie. Co należy wiedzieć na temat serwisowania klimatyzacji znajdującej się w samochodzie?

Regularne serwisowanie klimatyzacji – co ile należy je wykonywać?

Najlepszym okresem na serwisowanie klimatyzacji jest wiosna. Podczas zimowych miesięcy w powietrzu unoszą się zanieczyszczenia, w ilościach większych niż zazwyczaj. Dzieje się tak ze względu na substancje emitowane z kominów podczas ogrzewania budynków. Ogólna zasada mówi, że serwisowanie klimatyzacji należy przeprowadzać, co ok, 15 000 kilometrów przebiegu, przy czym wymiana filtra kabinowego powinna być dokonywania min. raz w roku lub co 15 000 km przebiegu. W większości przypadków serwis klimatyzacji raz na rok jest absolutnym minimum. Jeżeli pojazd jest intensywnie eksploatowany i przejeżdża np. 30 tysięcy kilometrów rocznie, należy pamiętać o tym, aby serwisowanie klimatyzacji wykonać dwa razy w ciągu roku, po przejechaniu wspomnianych 15 tysięcy kilometrów.

Dlaczego systematyczne serwisowanie klimatyzacji jest ważne?

Jakość powietrza, którym oddychają kierowcy oraz jego pasażerowie ma bardzo duże znaczenie. Nie tylko ze względu na komfort, ale też ze względu na zdrowie. Nie dbając o stan filtra kabinowego oraz ogólny stan układu klimatyzacyjnego, doprowadzimy do sytuacji, w której w powietrzu w kabinie będą znajdować się różnego rodzaju zanieczyszczenia i szkodliwe drobnoustroje, takie jak bakterie, grzyby i zarodniki pleśni. Regularne serwisowanie klimatyzacji to troska o jakość powietrza znajdującego się wewnątrz samochodu, co bezpośrednio przekłada się na komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania.

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Decydując się na serwisowanie klimatyzacji, warto wybrać wykonawcę, który świadczy usługi na najwyższym poziomie. Profesjonalny serwis obejmuje:

  • skontrolowanie szczelności układu i ustalenie, czy nie wymaga on naprawy,
  • sprawdzenie elektroniki pokładowej, odpowiadającej za klimatyzację,
  • ustalenie, czy układ działa sprawnie i wydajnie,
  • uzupełnienie czynnika chłodzącego, jeżeli stan układu tego wymaga.

Jak dokładnie wygląda usługa serwisowania? Dużo zależy od tego, w jakim pojeździe ma zostać przeprowadzona kontrola klimatyzacji. W przypadku nowszych pojazdów konieczne jest sprawdzenie stanu elektroniki pokładowej, odpowiadającej m.in. za sterowanie automatyczną klimatyzacją. W każdym pojeździe należy natomiast sprawdzić, czy z układu nie ubyło więcej niż 10% czynnika roboczego. Niewielki ubytek jest zjawiskiem naturalnym, niedającym powodów do niepokoju. Jeśli jednak okaże się, że ubytek jest większy, prawdopodobnie doszło do nieszczelności układu lub wystąpiła jakaś inna usterka. Po sprawdzeniu szczelności, do klimatyzacji wprowadzany jest czynnik roboczy. Uzupełniany jest również olej do smarowania kompresora sprężarki.

Istotnym etapem serwisowania klimatyzacji jest też tzw. odgrzybianie, czyli dezynfekcja układu, celem usunięcia szkodliwych mikroorganizmów. Ten etap serwisowania można wykonać za pomocą metody chemicznej lub mechanicznej, albo też poprzez ozonowanie. Podczas serwisowania klimatyzacji konieczna jest wymiana filtra kabinowego, który jest odpowiedzialny za zatrzymywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak m.in. kurz lub pyłki. Kiedy filtr staje się widocznie brudny, należy go wymienić. W przeciwnym wypadku skuteczność działania tego elementu będzie znacznie osłabiona. Zadaniem filtra kabinowego są m.in.:

  • zapewnienie odpowiedniej drożności systemu wentylacji,
  • neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów,
  • zatrzymywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń,
  • eliminowanie szkodliwych drobnoustrojów,
  • neutralizacja alergenów.

Wśród innych czynności, które być może będzie trzeba wykonać, znajduje się wymiana osuszacza. Jest to etap serwisowania, który wykonuje się średnio raz na dwa lub trzy lata,. Osuszacz zbiera wilgoć z czynnika roboczego. Co za tym idzie, ulega on zabrudzeniu. Ponadto podczas wykonywania profesjonalnego serwisowania klimatyzacji, można również wyczyścić układ z zabrudzeń.

Jak widzisz, przeprowadzenie usługi na najwyższym poziomie jest dość złożone i wieloaspektowe. Jeśli więc zależy Ci, aby serwisowanie Twojej klimatyzacji zostało wykonane zgodnie z najwyższymi standardami, skorzystaj z usług profesjonalnego serwisu samochodowego Bosch Car Service.

5/5 - (1 vote)

Tłumik przelotowy – co to jest?

Poprzedni

Elektronarzędzia, bez których nie można się obyć

Następny

Zobacz także

Więcej Porady