tłumik przelotowy

Bardzo często użytkownicy samochodów jak i motocykli nie są zadowoleni z dźwięku, które wydają ich pojazdy. Aby rozwiązać ten problem wystarczy wymienić wydech na przelotowy.

Co to jest Tłumik przelotowy?

W takiej sytuacji wykorzystuje się tłumik przelotowy. Cały układ wydechowy składa się z podzespołów, odpowiedzialnych za odprowadzenie spalin z silnika. Tym samym wydech składa się z tłumika wstępnego, środkowego oraz końcowego, filtra cząstek stałych, a także korektora lub katalizatora. Natomiast wydech przelotowy jest układem stworzonym w taki sposób, aby jak najszybciej odprowadzić spaliny poza układ. Rozwiązanie to znacznie zwiększa moc silnika, a przede wszystkim prowadzi do poprawy dźwięku wydawanego przez dany pojazd. Przelotowy układ wydechowy stosować można zarówno w motocyklach jak i pojazdach osobowych.

Acle back, catback, downpipe co to jest?

Aby uzyskać układ przelotowy należy wykonać pewne modyfikacje, którym podlega tłumik. Wówczas układ może przybrać formę acle back, catback, downpipe. Catback oznacza modyfikację rozpoczynającą się od katalizatora do samego końca układu wydechowego. Natomiast modyfikacja typu acle back dotyczy wykonania tuningu tylko na tłumiku końcowym. Z kolei downpipe wiąże się z pominięciem katalizatora, zastępując go rurą o danej średnicy. Rozwiązań jest zatem bardzo wiele, natomiast ich wybór zależy od efektu, jakiego oczekuje użytkownik.

Kluczowym elementem wpływającym na tuning układu wydechowego jest oczywiście tłumik przelotowy. Jest to specyficzny rodzaj tłumika, który ma na celu jak najszybszy przepływ spalin. Zupełnie inaczej jest na przykład w tłumikach komorowych, w których wyciszenie następuje dzięki sprężaniu oraz rozprężeniu spalin wraz z falą dźwiękową. Przedstawiając się z komory do komory przez bardzo wąskie rurki a także grodzie perforowane dźwięki zostają wyciszone.

Z kolei tłumik przelotowy stworzony jest z rury perforowanej, natomiast przestrzeń między płaszczem zewnętrznym a rurą jest wypełniona włóknem ceramicznym. Dzięki temu uzyskuje się dużą poprawę dźwięku, a także większą moc pojazdu. Tłumiki przelotowe bardzo często montuje się także w pojazdach sportowych i motocyklowych.

Dzięki 30-letniemu doświadczeniu w branży dotyczącej układów wydechowych wyróżniamy się posiadaniem specjalistycznej wiedzy w tym obszarze. Realizujemy zarówno usługi serwisowe, sprzedaż części eksploatacyjnych, a także modyfikację i tuning. W zależności od wybranej formy, np. acle back, catback, downpipe – uzyskać można określony rodzaj dźwięku. Kluczowe jest jednak spełnienie podstawowego założenia, a także usunięcie komór oraz upłynnienie w obwodzie przepływu spalin.

5/5 - (1 vote)

Rekordowo drogie paliwa drenują kieszenie Polaków. Jak i gdzie szukać oszczędności?

Poprzedni

Serwis klimatyzacji: co ile robić serwis i co obejmuje?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka