Sprzedaż samochodu w auto-skup24.pl

Kiedyś w końcu nadejdzie ten dzień, kiedy zapragniesz wymienić swój stary, wysłużony samochód na nowszy model. Może również zdarzyć się sytuacja, w której sprzedaż auta pozwoli pozyskać szybki zastrzyk potrzebnej w jakimś celu gotówki. Pozostaje jednak pytanie jak sprzedać używany pojazd by skorzystać z tego jak najwięcej i w jak najszybszym czasie?

Gdy liczy się dla Ciebie czas i wygoda

Samochody sprzedawane w auto-skup24.pl

Oczywiście najprostszym i wymagającym najmniej zaangażowania sposobem jest sprzedaż auta do skupu. Nie musisz wtedy marnować czasu na wystawianie ogłoszeń i oczekiwanie na potencjalnych kupców. Wystarczy jedynie skontaktować się z wybranym skupem, który wyceni wartość pojazdu i przygotuje umowę. Działający na terenie Gdańska, Gdyni oraz całego województwa pomorskiego skup aut auto-skup24.pl oferuje również odbiór samochodu prosto spod Twojego domu. Wstępną wycenę pojazdu można uzyskać już za pomocą strony internetowej skupu, a płatność za pojazd otrzymasz w najdogodniejszej dla Ciebie formie – gotówką lub przelewem. Jeśli jednak z jakichś przyczyn zdecydujesz się na samodzielną sprzedaż samochodu pamiętaj by zadbać o kilka istotnych szczegółów.

Długa droga w samodzielnej sprzedaży używanego auta

Sporym problemem dla większości kierowców jest prawidłowa wycena pojazdu. Niestety większości właścicieli zbyt optymistycznie podchodzi do ceny swojego pojazdu i zawyża cenę, co może odstraszać i przyniesie jedynie zerowe zainteresowanie. W takiej sytuacji większość sprzedających decyduje się więc mocno zaniżyć cenę nie zarabiając na aucie przewidywanej kwoty. Ustalenie właściwej kwoty nie jest proste ale przy odrobinie zaangażowania jest możliwe. Wielu sprzedających próbuje ustalić widełki cenowe przeglądając ogłoszenia z podobnymi autami. Nie uda nam się jednak w ten sposób określić dokładnej ceny naszego egzemplarza i dalsze doprecyzowanie kwoty to czysta loteria.

Zobacz także >> Auto detailing – coraz popularniejsza usługa wśród właścicieli najnowszych aut

Kolejny krok, który może przysporzyć sprzedającemu trudności to odpowiednie przygotowanie pojazdu i wystawienie ogłoszenia. Amatorzy są tutaj z góry na przegranej pozycji, ponieważ muszą walczyć o zainteresowanie z profesjonalistami zaprawionymi w sprzedaży pojazdów. Nie oznacza to, że decydując się na samodzielną sprzedaż auta nie uda nam się przygotować atrakcyjnego ogłoszenia i odpowiednio przygotować auta. Wystarczy kierować się kilkoma radami, o których opowiemy nieco później.

Kiedy już uda nam się znaleźć kupca, który zapłaci za nasz samochód satysfakcjonującą nas kwotę należy dopełnić wszelkich formalności. Najistotniejsza jest oczywiście dobrze skonstruowana umowa, która pozwoli uniknąć wszelkich kłopotów i dodatkowych wydatków. Ważne jest również by powiadomić ubezpieczyciela i wydział komunikacji o dokonanej transakcji.

Wracając jednak do prawidłowego przygotowania samochodu używanego do sprzedaży, oto 7 wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć satysfakcjonującą kwotę w szybkim czasie:

1. Dokładnie przygotuj auto i zrób dobre zdjęcia

Odpowiednie przygotowanie auta i ładne zdjęcia to gwarancja udanej reklamy i większe zainteresowanie nasza ofertą. Dlatego upewnij się by:

  • dokładnie umyć auto i posprzątać jego wnętrze,
  • zdjęcia wykonywać w odpowiednim świetle, nigdy pod światło,
  • zadbać o ostrość zdjęć i kadry, które ukażą dokładnie całe auto,
  • uczciwie sfotografować zarówno największe zalety pojazdu jak i rażące wady,
  • zadbać o poprawność gramatyczną treści ogłoszenia oraz o umieszczenie wszelkich istotnych informacji.

W treści anonsu warto również wspomnieć o wydatkach poniesionych przez nas na rzecz unowocześnienia auta i przeprowadzone naprawy. Nie należy jednak zbytnio wydłużać opisów ani pod żadnym pozorem nie retuszować zdjęć.

2. Ustal realną cenę

Cena nie może być ani zbyt zawyżona ani zaniżona, by nie odstraszała potencjalnego nabywcy ani nie sprawiła, że transakcja nie będzie dla Ciebie opłacalna. Warto jednak zostawić sobie pewien zapas, do targowania ceny, tak by kupujący poczuł zadowolenie z „ugrania” kawałka kwoty. Jak zatem ustalić cenę by była ona adekwatna do naszego auta? Warto pamiętać, że na podniesienie standardowej ceny pojazdu mają wpływ następujące czynniki:

  • do 5% – wyjątkowo bogate wyposażenie podnoszące wartość auta, takie jak wentylowane i podgrzewane siedzenia, dobrej jakości nagłośnienie czy dodatkowe wyposażenie audio
  • od 10 do 30% – pochodzenia auta: pojazdy z małym przebiegiem krajowym, bezwypadkowe i z potwierdzoną historią mogą liczyć nawet na wzrost ceny o 30%.
  • około 15%: silnik pojazdu – poszukiwane i modne modele wyposażone w odpowiedni silnik mogą liczyć na zwiększenie ceny o około 15%.

3. Bądź szczery i uczciwy

Pamiętaj by nigdy nie zatajać wad samochodu czy to w ogłoszeniu czy też w dalszej rozmowie z potencjalnym kupcem. Ludzie lubią szczerość i doceniają wcześniejsze uprzedzenie o wszelkich usterkach będąc przy tym bardziej wyrozumiali przy okazji oględzin samochodu. Unikaj również chwytów typowych dla handlarzy samochodami takimi jak: ceny z końcówką 999, nadmierne zachwalanie pojazdu czy też pisanie wielkimi literami.

 

Przed i po przygotowaniu auta do sprzedaży

4. Zadbaj o wygląd auta

Sprzedając auto musimy liczyć się z wyjątkowo częstymi i dokładnymi oględzinami naszego pojazdu. Z tego powodu należy odpowiednio zadbać o jego wygląd. Często warto jest zadbać o odpowiednie zabiegi, które podniosą wartość pojazdu o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych (pranie tapicerki czy też polerowanie lakieru). Dobrze jest również zadbać o wymianę niewielkich, lecz zużytych elementów auta, takich jak połamane listwy, kołpaki czy dekielki, tak by cena auta nie została zaniżona podczas oględzin.

5. Skompletuj dokumentację

Każdy potencjalny nabywca doceni komplet dokumentów przedstawiony w trakcie oględzin. Szczególnie interesujące będą potwierdzenia wszelkich napraw i dokumenty potwierdzające historię pojazdu.

6. Sprzedawaj we właściwym czasie

Zimowa aura i oblodzone drogi nie sprzyjają sprzedaży, ponieważ zainteresowanie jest dużo niższe niż w miesiącach letnich. Warto również pamiętać, że jest wiele modeli aut sezonowych, takich jak kabriolety, których sprzedaż opłacalna jest jedynie wiosną.

7. Zadbaj o formalności

Chcąc uniknąć ogromnych problemów należy zadbać o dokładne przygotowanie umowy sprzedaży. Należy umieścić w niej wszelkie wady samochodu, które chronią nas przed ewentualnymi zastrzeżeniami ze strony kupującego. Niezbędnym krokiem jest również poinformowanie wydziału komunikacji i ubezpieczyciela o sprzedaży auta.

5/5 - (4 votes)

Powrót do Polski

Poprzedni

Jak obliczyć zużycie paliwa?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka