Nawet jeśli nie interesuje nas majsterkowanie i domowe naprawy, nasza codzienność może być dużo prostsza, jeżeli będziemy mieli pod ręką wydajne elektronarzędzia. Akumulatorowe lub sieciowe – to bez znaczenia. Najważniejsze, aby były to narzędzia wielofunkcyjne, które przydadzą się zarówno w mieszkaniu, jak i w warsztatach samochodowych.
Elektronarzędzia zrewolucjonizowały nasze remonty i naprawy. Dostępność produktów, które w mgnieniu oka wykonają takie działania jak wiercenia, skręcanie, szlifowanie czy cały szereg innych prac, zmieniła domowe naprawy z czasochłonnych na wygodne i szybkie. Teraz za skręcanie mebli czy szlifowanie desek może zabrać się każdy, bez względu na doświadczenie czy tężyznę fizyczną. Wystarczą odpowiednie elektronarzędzia.
Spis treści
Czego szukasz w domu, czyli podstawowe elektronarzędzia
Spośród całej palety produktów, do których dokupić można liczne akcesoria, można wyróżnić kategorie elektronarzędzi podstawowych, z których korzysta na co dzień większość z nas. Są to sprzęty, które warto mieć w mieszkaniu, gdyż urządzenia te są uniwersalne i poręczne. Czego zatem potrzebujesz w domu? Zacznijmy od wkrętarki, czyli prawdopodobnie najbardziej wielozadaniowego urządzenia w każdym mieszkaniu. Skręcanie mebli, drobne nawiercenia w drewnie bądź metalu – do tych zadań wkrętarka jest niezastąpiona. Możesz wyposażyć się w cały komplet końcówek, które w zestawie będą kosztować mniej, zapewniając świetny efekt. W garażu można przygotować sobie komplet wierteł oraz wkrętów, dzięki którym żaden mebel nie będzie przeszkodą. Do prostych prac wystarczy nawet podstawowy model, natomiast do ambitniejszych zadań, jak np. wiercenie metalu przyda się mocniejszy sprzęt, np. z udarem. Pamiętajmy też, że do kompletu potrzebne będą odpowiednie wiertła. Wszystkie najważniejsze produkty znajdziesz na stronie https://fixero.com/produkty/elektronarzedzia.html.
Do listy urządzeń, które warto mieć w mieszkaniu czy garażu warto dopisać szlifierki. Je również wyróżnia wielozadaniowość. Z jednej strony przydają się do wygładzania powierzchni przy pomocy papieru ściernego, ale można też założyć końcówki do polerowania lub tarcze tnące, dzięki którym nie będziesz potrzebować klasycznej pilarki. Tutaj znów warto podzielić urządzenia na dwie kategorie: do prostych zadań możesz użyć podstawowych modeli dostępnych na rynku, jednak do pracy w betonie czy innych wymagających materiałach, przyda się coś mocniejszego, niż tylko popularny Bosch.
Elektronarzędzia akumulatorowe czy sieciowe?
Szukając produktów do mieszkań czy też firm, stajemy przed istotnym dylematem. Czy lepiej postawić na narzędzia wyposażone w akumulatory, czy raczej wybrać klasyczne sprzęty, które wymagają podpięcia do gniazdka elektrycznego. W tej materii znów odpowiedź nie jest jednoznaczna. W użytku domowym akumulatory spisują się idealnie do większości elektronarzędzi. Wynika to z faktu, że potrzebujemy ich do nieskomplikowanych zadań, a sam sprzęt pracuje łącznie prze 1-2 godziny. Akumulatory nie będą miały problemu z takim czasem pracy. Co jednak w przypadku, kiedy potrzebujemy elektronarzędzi w warsztacie? W takim przypadku wymagania są inne. Frezarki, pilarki i pozostałe sprzęty pracują niekiedy przez cały dzień. Akumulator nie pozwala na taki tryb, a ładowarka wymaga czasu, żeby akumulator znów był gotowy do pracy. Dlatego ładowarka i akumulator to rozwiązania, które polecamy przede wszystkim do użytku domowego, gdzie produkty, które nie wymagają przewodów są poręczniejsze i wygodniejsze. Jednak jeżeli oczekujemy, że nasza pilarka Makita ma ciąć drewno przez cały dzień, zdecydowanie wybierzemy model sieciowy, którego wydajność nie będzie spadać, a ładowarka nie będzie potrzebna.
Na budowie i w warsztatach samochodowych, czyli sprzęt dla profesjonalistów
Wiemy już, że zawodowcom polecamy przede wszystkim elektronarzędzia zasilane sieciowo, gdyż tylko w ten sposób można zapewnić sobie maksymalną wydajność przez długi czas. Warto jednak przejść do konkretnych urządzeń, bez których trudno obejść się w profesjonalnych branżach. Co znajdziesz w zestawie podręcznym mechanika bądź budowlańca? Oprócz podstawowych urządzeń w stylu frezarki czy młotowiertarki, warto zwrócić uwagę na profesjonalne urządzenia pomiarowe. Jak wiadomo nie od dziś, jednym z przepisów na sukces w pracy na budowie czy w zakładzie stolarskim jest zachowanie odpowiedniej precyzji. Docięcie elementów, przygotowanie pasujących idealnie materiałów – tak działają zawodowcy. Zadania związane z pomiarami ułatwiają im odpowiednie akcesoria w tylu dalmierzy czy mierników laserowych. Czas rozwijanych taśm mierniczych powoli odchodzi w zapomnienie, szczególnie na dużych placach budów czy w fachowych warsztatach samochodowych. Elektroniczne czujniki pomiarowe nie tylko przyspieszają cały proces, ale też ułatwiają wiele aspektów związanych z dokonywaniem pomiarów. Wystarczy wspomnieć o pamięci urządzenia, które może wrócić do pomiarów prowadzonych wcześniej. Nie trzeba już zapisywać każdego pomiaru na kartce, żeby mieć wszystko co najważniejsze pod ręką.