ubezpieczenie auta w UK

Posiadanie własnego samochodu to przede wszystkim wygoda i możliwość swobodnego podróżowania bez martwienia się o opóźnienia czy rozkład jazdy, jak ma to miejsce w przypadku poruszania się transportem publicznym. Wiąże się to jednak również z kosztami i to nie tylko tymi wynikającymi z samego zakupu auta i jego tankowania, ale też obowiązku wykupienia ubezpieczenia. Jaki zakres polisy jest obowiązkowy? Co oferują warianty rozszerzone? Jakie czynniki wpływają na koszt polisy? W poniższym artykule odpowiemy na te pytania.

Ubezpieczenie samochodu – jakie wybrać?

Prawnie wymagane jest tylko posiadanie wariantu podstawowego, czyli polisy third party – jej zakres obejmuje jedynie wypłatę świadczenia osobom trzecim, jeśli one lub ich pojazd odniosą szkodę z winy ubezpieczonego. Wybór opcji rozszerzonych jest dobrowolny, warto jednak rozważyć taki zakup, ponieważ powala na podniesienie poziomu ochrony:

  • w ramach third party, fire and theft pomoc otrzymamy również w momencie, kiedy samochód zostanie skradziony lub uszkodzony w wyniku pożaru,
  • polisa comprehensive do zakresu pozostałych wariantów dodaje dodatkowo pokrycie szkód poniesionych przez kierującego i jego samochód.

Co ważne, zdecydowanie się na wykupienie polisy rozszerzonej nie tylko zapewnia zwiększoną ochronę, ale może być też po prostu bardziej opłacalne – mimo ograniczonego zakresu ubezpieczenie na poziomie third party wcale nie musi być tym najtańszym, dlatego zdecydowanie warto porównywać ceny dla wszystkich wariantów przed dokonaniem wyboru.

Co brane jest pod uwagę przy obliczaniu ceny polisy?

Koszty ubezpieczenia samochodowego wyliczane są przez ubezpieczycieli indywidualnie dla każdego klienta na podstawie wielu czynników, które pomagają w ocenie ryzyka wystąpienia zdarzenia prowadzącego do wypłaty odszkodowania. Właśnie stąd biorą się różnice w cenach nie tylko dla różnych kierowców, ale nawet dla tego samego kierowcy, który sprawdza dostępne dla siebie oferty w różnych firmach ubezpieczeniowych. Jakie informacje są brane pod uwagę?

  • Wiek kierowcy. Prawdopodobieństwo powstania szkody jest wyższe w przypadku osób młodych oraz tych, które prawo jazdy mają od niedawna niż wtedy, kiedy za kierownicą jest bardziej doświadczony kierowca.
  • Historia bezszkodowej jazdy. Doświadczeni kierowcy, którzy nie mają na swoim koncie udziału w wypadkach czy kolizjach drogowych, mogą liczyć na przyznanie zniżek za bezszkodową jazdę. Do obniżenia kosztu ubezpieczenia w UK można wykorzystać też zniżki wypracowane w Polsce.
  • Miejsce zamieszkania. Kwestie takie jak natężenie ruchu na drogach czy statystyki wypadków oraz kradzieży dla danego obszaru wpłyną na ocenę ryzyka, a więc odbiją się również na cenie.
  • Ubezpieczany samochód. W wyliczeniach uwzględniane są też informacje na temat auta, które ma być objęte ochroną, takie jak marka, wiek, przebieg czy pojemność.
  • Miejsce parkowania i zabezpieczenia. Ryzyko uszkodzenia lub kradzieży będzie wyższe w przypadku parkowania na ulicy lub niestrzeżonym parkingu niż w garażu. Znaczenie mogą mieć także zamontowane zabezpieczenia, np. alarm antywłamaniowy.

Z powodu dużych różnic pomiędzy poszczególnymi ofertami, samodzielne znalezienie tej najlepszej może być skomplikowane i czasochłonne. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, ile wyniesie Cię ubezpieczenie auta w UK kalkulator ubezpieczeniowy lub skorzystanie z wsparcia doradców ubezpieczeniowych będzie najwygodniejszym sposobem na wybranie korzystnego rozwiązania.

5/5 - (4 votes)

Czy mini assistance się opłaca?

Poprzedni

Jak spisać umowę kupna auta? Co powinna zawierać umowa?

Następny

Zobacz także

Więcej Prawo