Badanie techniczne a przegląd samochodu

Właściciele pojazdów mają wiele obowiązków związanych z posiadaniem samochodu. Jak chociażby rejestracja pojazdu, wykupienie ubezpieczeń OC oraz AC. Jest jeszcze coś, co muszą wykonywać kierowcy raz do roku. Mianowicie: badanie techniczne samochodu. Wielu myli to z przeglądem pojazdu. Jednak to dwie różne sprawy, a ponadto tylko pierwsza z nich jest obowiązkowa. Jakie jeszcze różnice posiadają te dwa zagadnienia? Sprawdźmy.

Badanie techniczne a przegląd: różnice

Jak już wyżej wymieniliśmy, najważniejszą różnicą jest fakt, iż jedno z tych zagadnień jest obowiązkowe, zaś drugie już nie, co oznacza, że możemy je wykonywać wedle uznania. A więc ostatecznie: badanie techniczne jest prawnie wymuszonym obowiązkiem, natomiast przegląd okresowy nie jest obowiązkowym. Drugi z aspektów istotnych dla właściciela pojazdu, czyli przegląd okresowy, to czynność zalecana przez producentów. Przegląd auta zawsze warto zrobić, niezależnie od wymogów. Warto również wspomnieć, czym jest przegląd zerowy. Innymi słowy, jest to po prostu obowiązkowe zarejestrowanie w Polsce auta sprowadzonego zza granicy. Przegląd samochodu sprowadzonego zza granicy, to już prawnie obowiązująca czynność. Więcej o tym przeczytamy na http://specjalistka.net/tuv-niemiecki-przeglad-techniczny/. Zatem przegląd zerowy auta a przegląd okresowy to dwa osobne zagadnienia.

Wracając do przeglądu okresowego, wspomnijmy, iż dzięki niemu możemy przedłużyć żywotność naszego pojazdu. Jeżeli chodzi o częstotliwość, czyli to, co ile czasu najlepiej zabierać swój samochód na przegląd do warsztatu samochodowego, okazuje się, iż wszystko zależy od stanu i modelu pojazdu. Liczą się również przejechane kilometry. Najlepiej jest udać się na przegląd po pokonaniu każdych 10 tys kilometrów. W zakres okresowego przeglądu wchodzi m.in. wymiana oleju silnikowego, a także wymiana płynu chłodniczego oraz kontrola filtra oleju.

Niekiedy sprawdza się również stan układu hamulcowego, rury wydechowe czy też układ kierowniczy wraz z diagnostyką komputerową. Tak więc, mimo że przegląd okresowy nie jest obowiązkowy, warto go zrobić, zobaczmy bowiem ile rzeczy sprawdza podczas niego mechanik! Zupełnie inaczej jest z badaniem technicznym pojazdu, które musimy zrobić raz na rok, np. w stacji kontroli pojazdów. Inaczej nasz samochód zostanie niedopuszczony do ruchu drogowego, a my otrzymamy mandat. Wyłącznie właściciele nowo wyprodukowanych aut posiadających homologację, nie mają tego obowiązku. Mają oni aż trzy lata na przeprowadzenie pierwszej technicznej kontroli.

Badanie techniczne samochodu: Co obejmuje?

Badanie techniczne samochodu to podstawa. Jest ono obowiązkowe. Trzeba je zatem wykonywać co rok. Warto zatem wiedzieć więcej o badaniu technicznym auta. Obejmuje on kilka aspektów, do których należy między innymi sprawdzenie:

  • numer VIN i dowód rejestracyjny pojazdu; czy aktualny przegląd samochodu został wykonany w ciągu ostatnich mies;
  • stanu samochodu, wskaźniki, jak działa;
  • stanu bieżnika, zużycie opon, przyczepność;
  • jakość i sprawność oświetlenia samochodu;
  • układu hamulcowego, jak działają hamulce;
  • układu wydechowego, układu kierowniczego, kierownicy;
  • sprawności silnika oraz ilości spalin.

Podczas badania, specjalista sprawdzi obowiązkowe wyposażenie każdego auta. Powinno do niego wliczać się: trójkąt, apteczka czy gaśnica. Obowiązkiem jest również sprawdzenie stanu licznika oraz obliczenie i spisanie bieżnika i ilości przejechanych kilometrów. Wszystko zostaje sporządzone jako dokumentacja naszego samochodu.

Oceń ten post post

Krótkoterminowy wynajem samochodu – czym się charakteryzuje?

Poprzedni

Praca opiekunki w Niemczech a prawo jazdy

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka