Emulator AdBlue – alternatywa dla systemu AdBlue w samochodach ciężarowych 1

Jak wiadomo – system AdBlue jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodów ciężarowych z silnikami spełniającymi normy emisji spalin Euro 6. Rozwiązanie to zostało wprowadzone, by zmniejszyć emisję spalin. Niemniej awaria systemu AdBlue niesie za sobą poważne konsekwencje dla kierowcy. Bardzo często wydajność silnika spada tak bardzo, że nie można kontynuować jazdy. Warto pomyśleć o korzystnej alternatywie.

Czym jest emulator AdBlue?

Niewielkie i łatwe w instalacji urządzenie, które pozwala „obejść” system AdBlue – to właśnie emulator adblue. Dzięki niemu wydajność samochodu nie spadnie, a kierowca będzie mógł kontynuować jazdę – nawet, jeżeli w systemie AdBlue wystąpi usterka.

Trzeba bowiem pamiętać, że nawet niewielkie usterki czy niski poziom płynu AdBlue mogą generować zakłócenia w pracy silnika. System, który wykryje taką usterkę, natychmiast ogranicza moc silnika. Trudno podróżować samochodem, kiedy w każdej chwili jazdę może uniemożliwić błaha usterka w systemie AdBlue.

Emulatory adblue pozwalają niejako „oszukać” samochód (a dokładniej działanie filtra cząstek stałych DPF), przekazując mu informację, że system działa bezbłędnie. Nie chodzi o zaprzestanie używania systemu AdBlue, ale o możliwość bezproblemowego kontynuowania jazdy.

Niemniej warto wiedzieć, że kontynuowanie jazdy z emulatorem AdBlue mimo usterki nie jest w żaden sposób niekorzystne. Badania pokazują bowiem, że większość samochodów z wyłączonym AdBlue nie emituje zwiększonych ilości spalin.

Emulatory AdBlue – czy warto je montować?

Jak wspomnieliśmy – wykrycie nawet niewielkich nieprawidłowości w systemie AdBlue może uniemożliwić dalszą jazdę. Moc silnika ulega natychmiastowemu obniżeniu, w związku z czym auto porusza się bardzo wolno. Najczęściej niemożliwe jest także ponowne uruchomienie silnika. Są to poważne konsekwencje, które utrudniają poruszanie się autem – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że powodują je zwykle błahe i nieznaczne usterki.

Na szczęście można ich uniknąć i zabezpieczyć się przed nieprzyjemnościami na trasie. Emulator DPF pozwala „oszukać” komputer pokładowy, dzięki czemu samochód kontynuuje jazdę bez żadnych zakłóceń. Mówiąc w skrócie: emulator generuje informacje o poprawnym działaniu układu AdBlue, nawet jeżeli nastąpi awaria tegoż systemu.

Warto nadmienić, że emulator SCR nie maskuje usterki; w dalszym ciągu można ją zdiagnozować przy pomocy komputerów diagnostycznych. Z drugiej jednak strony urządzenie nie eliminuje błędów i usterek. Trzeba więc zdawać sobie sprawę, że mimo wszystko system może wymagać naprawy. Niemniej możliwość kontynuowania jazdy jest nieoceniona.

5/5 - (2 votes)

Zastanawiasz się nad leasingiem Peugeot? Sprawdź, zalety tej formy finansowania

Poprzedni

Auto Wartung und Pflege // Car maintenance and care

Następny

Zobacz także

Więcej Porady