Monitoring GPS

Jak wynika z policyjnych statystyk za rok 2018, w Polsce każdego miesiąca znikało z ulic ok. 750 aut. Rocznie dało to 9000 pojazdów. Zdecydowanej większości aut nie udaje się odnaleźć, co potwierdzają dane z ewidencji pojazdów zgłoszonych do wyrejestrowania z powodu kradzieży.

Pomimo że liczba kradzionych aut w ostatnich latach jest wyraźnie mniejsza niż w niechlubnych latach 90-tych, to nadal jest pokaźna.

Dla każdego właściciela utrata 4 kółek jest przykrym wydarzeniem, którego wolałby uniknąć. Zabezpieczenie przed kradzieżą w postaci monitoringu GPS od lat jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony auta przed amatorami cudzej własności.

 

Na czym polega monitoring GPS?

W największym skrócie jest to zainstalowanie w aucie specjalnego modułu, który pozwala na zdalne określenie pozycji pojazdu. Rozwiązania tego typu znane są od lat i stale zyskują nowych użytkowników. Nikt nie chce stracić swojego auta, zwłaszcza że coraz częściej poruszamy się samochodami o sporej wartości.

Statystyki pokazują jednak, że złodzieje oprócz najbardziej luksusowych marek zadowalają się również autami ze średniej półki, niekoniecznie nowymi. Wysoka skuteczność monitoringu w połączeniu z rozsądną ceną za instalację sprawiają, że zarówno osoby prywatne, jak i firmy chętnie korzystają z tego typu rozwiązań. Przykładowy zakres usług sprawdzić można na stronie Gannet.

Monitoring GPS działa również odstraszająco na złodziei nawet po kradzieży. Jedną z metod działania złodziei aut, jest jego kradzież, a następnie przestawienie w inne miejsce i obserwacja. Jeśli auto posiada monitoring GPS lub radiowy znajdziemy je bez problemu. Dla złodziei oznacza to utratę łupu. W przeciwnym razie po upływie kilku dni auto zostaje zabrane i trafia do sprzedaży lub jest rozbierane na części.

Monitoring GPS czy radiowy?


Pomimo że główny cel obu systemów jest taki sam – odnaleźć pojazd, to główne różnice tkwią w technologii. System GPS wykorzystuje sygnał satelitarny (znany z nawigacji samochodowych) oraz łączność znaną z telefonów komórkowych.
Monitoring radiowy z kolei bazuje na technologii wysyłającej sygnał radiowy o wysokich częstotliwościach.

O ile zatem monitoring GPS świetnie sprawdzi się w firmie posiadającej flotę pojazdów, w której istotne jest śledzenie pojazdów będących w trasie, o tyle monitoring radiowy jest skuteczniejszy w samym odnalezieniu skradzionych pojazdów.

Swoją przewagę zawdzięcza technologii, która jest o wiele bardziej odporna na wszelkie formy zagłuszania przez złodziei. Jedną z najczęstszych metod kradzieży auta, jest ukrycie go w stalowym kontenerze, który skutecznie tłumi sygnał GPS. System radiowy jest na to odporny. Optymalne zabezpieczenie przed kradzieżą opiera się na połączeniu obu systemów w jednym pojeździe.

Jak korzyści daje śledzenie pojazdów?

Systemy GPS montowane w pojazdach kojarzą się jednoznacznie jako ochrona na wypadek kradzieży. Tak jest w istocie, ale to nie jedyna ich rola. Śledzenie pojazdów daje kilka dodatkowych korzyści zwłaszcza dla firm posiadających flotę aut.
Bez względu na to, czy są to samochody służbowe handlowców, czy ciężarówki wypełnione towarem za ich pomocą można:

  • kontrolować trasę, którą jechał kierowca. Ma to wpływ na optymalne wykorzystanie auta i zużycie paliwa na cele związane z pracę.
  • kontrolować sposób jazdy kierowcy – przekroczenia prędkości to prawdziwa plaga na drogach.
  • mieć bieżący wgląd w pozycję pojazdu co ułatwia planowanie rozładunku, załadunku ciężarówek.
  • planować przeglądy i pilnować limitu przejechanych kilometrów w monitorowanych pojazdach.
  • uzyskać zniżki na ubezpieczenie autocasco u części Towarzystw Ubezpieczeniowych.

 

Monitoring nie tylko dla auta

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii. Choć monitoring słusznie kojarzy się z zabezpieczeniem dla auta, nie jest to jego jedyne zastosowanie. Możemy go wykorzystać z powodzeniem do zabezpieczenia innych przedmiotów i nie tylko.

Przykładowo, monitoring świetnie posłuży jako zabezpieczenie roweru, skutera. Szczególnie w okresie letnim, kradzież rowerów to prawdziwa plaga. Jeśli należy do tych z wyższej półki szybko znajdzie obcego amatora. Zwykłe rowerowe zabezpieczenia mogą wówczas nie wystarczyć.

Monitoring GPS w połączeniu z aplikacją pomoże szybko go odnaleźć lub wskaże miejsce ukrycia. W tym wypadku kluczowy jest czas. Po kilku godzinach od kradzieży rower może bowiem być już w częściach.
Monitoring znajdzie również swoje zastosowanie w ochronie psa.

Tak, również nasi domowi pupile mogą być wyposażeni w mały nadajnik przypięty do obroży, który w razie oddalenia się naszego czworonoga ułatwi jego odnalezienie. I choć rozwiązanie takie nie należy do najtańszych, to byt naszego zwierzaka jest dla nas często równie ważny jak auta stojącego przed domem.

4.9/5 - (11 votes)

Dlaczego warto zainwestować w hulajnogę elektryczną?

Poprzedni

Najlepsze rozwiązania dla przemysłu

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka