W Polsce, ze względu na występowanie czterech pór roku zaleca się wymianę opon dwa razy w roku. W okresie jesiennym, przed wystąpieniem mrozów, oraz w okresie wiosennym, gdy temperatura za oknem jest już dodatnia i nie ma wahań temperatur. Wielu kierowców uważa tę czynność, za przykry obowiązek. Mimo tego, że opony wymienia się cyklicznie, nie każdy posiadacz auta wie, kiedy dokładnie powinien to zrobić. Samochody muszą przechodzić okresowe badanie kontrolne, trzeba opłacać za nie składki, czy dokonywać drobnych napraw. To wszystko wiąże się zazwyczaj z terminami, których trzeba przestrzegać. Zapamiętanie dodatkowej daty jest nie lada wyzwaniem. Dlatego przypominamy, kiedy najlepiej przygotować się do zmiany opon letnich na zimowe.
Spis treści
Opony letnie kontra opony zimowe
Podział opon opiera się szczególnie na sezonie ich użytkowania. Te używane podczas ujemnych temperatur całkowicie różnią się od tych przeznaczonych na upalne dni. Jak najprościej odróżnić opony zimowe od letnich?
- Opony zimowe wytwarzane są z innego rodzaju gumy niż opony letnie. W związku z tym są znacznie bardziej elastyczne. Cechują się również mniejszym współczynnikiem twardości
- Letnie opony są dużo mniej elastyczne, zalegający śnieg, czy błoto powodują, że taka opona szybko wprowadza auto w poślizg. Opony zimowe mają dużo lepszą przyczepność do nawierzchni
- Bieżnik w oponach zimowych jest dużo bardziej widoczny. Opony letnie posiadają bieżniki o małych wymiarach
- Rowki w oponach zimowych są znacznie głębsze. Zapewnia to lepszą kontrolę nad jazdą i mniejsze ryzyko poślizgu. Opony letnie używane przy wysokich temperaturach nie muszą mieć tak głębokich rowków, gdyż ryzyko gołoledzi, czy zalegającego śniegu na drogach w okresie letnim właściwie nie występuje
Od kiedy opony zimowe?
Zasady dotyczące wymiany opon na zimowe są różne w zależności od przepisów wewnętrznych danego państwa. W Polsce nie ma jednoznacznych regulacji mówiących o tym, kiedy zachodzi konieczność wymiany opon na zimowe. Istnieją jednak dwie szkoły mówiące o terminach, w których najlepiej podjąć się tej czynności. Według niektórych, szczególnie starszych kierowców, opony zimowe należy założyć już z początkiem października. Ponownej wymiany należy dokonać dopiero po świętach wielkanocnych. Taka filozofia miała sens jeszcze kilkanaście lat temu. To właśnie w tym okresie występowały największe mrozy, a temperatury szybko spadały. Dziś zima za oknami lubi płatać figle. Zdarza się, że pierwsze ujemne temperatury odnotowuje się już we wrześniu. W związku ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi mechanicy polecają przystąpić do wymiany opon na zimowe w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się minimum kilka dni.
Jakie opony zimowe wybrać?
Przy wyborze opon zimowych trzeba kierować się przede wszystkim ich rozmiarem. Nie ma bowiem modeli uniwersalnych. Każdy samochód jest inny i do każdego pojazdu pasują inne opony zimowe. Do jazdy po mieście wystarczą dobrej jakości opony zimowe z felgami. Będą się one rewelacyjnie sprawdzać w czasie jazdy zaśnieżonymi ulicami, czy błotnistymi ścieżkami. Są trwałe, dzięki temu stanowią jednorazowy wydatek. W przypadku wyjazdu w tereny górskie warto zaopatrzyć się w opony zimowe z kolcami. Ich przyczepność jest znacznie większa, w związku z tym sprawdzą się lepiej w niskich temperaturach i na bardzo śliskiej nawierzchni.
Bez ryzyka, bez ofiar
Wymiana opon na zimowe nie jest czynnością lubianą przez kierowców. Jednak tylko ona może uchronić posiadaczy auta przed wyższymi kosztami. Opony letnie nie są przystosowane do jazdy w trakcie ujemnych, a nawet bliskich zera, temperatur. W przypadku zalegającego śniegu, czy błota, nie wykazują praktycznie żadnej przyczepności. Mogą być zatem przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków. Te z kolei wiążą się z wysokimi kosztami naprawy pojazdu. Niejednokrotnie również mogą doprowadzić do uszkodzenia zdrowia, a nawet pozbawienia życia, innych uczestników ruchu drogowego. To za wysoka cena, by ryzykować. Wymiana opon na zimowe nie może być więc lekceważona!