Ubezpieczenie OC a auto w leasingu

Za ubezpieczenie OC auta w leasingu odpowiada jego użytkownik. Jednak zazwyczaj nie ma on pełnej swobody w wyborze oferty ubezpieczenia pojazdu. Wynika to z faktu, że leasingodawcy podpisują umowy o współpracę z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi. W związku z tym warunkiem otrzymania auta w leasing jest skorzystanie z oferty danego towarzystwa. Bywa jednak i tak, że leasingodawca pozwala na wybór dowolnej oferty ubezpieczenia samochodu, ale przed podpisaniem umowy chce ją poznać i zaakceptować.

Czy można wybrać dowolne ubezpieczenie OC, jeśli posiadamy leasing?

Właściciel samochodu ma prawo do wyboru Towarzystwa Ubezpieczeniowego oraz oferty OC, które w Polsce jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Jednak w przypadku wzięcia samochodu w leasing sprawa nie jest tak oczywista. Mamy prawo do użytkowania danego samochodu, ale nie jesteśmy jego właścicielami. Samochód formalnie należy do firmy, na którą został wzięty leasing. Auto otrzymujemy na określony w umowie czas i mamy obowiązek regularnej płatności rat za pojazd, aż do momentu jego wykupu lub rezygnacji z użytkowania.

W związku z tym firma (leasingodawca) może nam narzucić wybór Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W tym przypadku ubezpieczenie OC samochodu musimy wykupić we wskazanym miejscu – inaczej może nie dojść do podpisania umowy o leasing. Nie możemy więc swobodnie wybrać najtańszej oferty. Nie zawsze jednak tak jest. Niekiedy jedynym wymogiem leasingodawcy jest po prostu ubezpieczenie auta, bez wskazywania TU. Niestety w większości przypadków leasingobiorcy muszą korzystać z bardzo ograniczonych opcji.

Czy auto w leasingu może mieć tylko ubezpieczenie OC?

Każdy, kto bierze auto w leasing musi liczyć się z koniecznością wykupienia minimum dwóch ubezpieczeń: OC i AC. Ubezpieczenie OC samochodu nie wystarczy, ponieważ auta brane w leasing to nowe bądź zaledwie kilkuletnie pojazdy w dobrym stanie. Leasingodawca chce mieć pewność, że w razie wypadku lub innego zdarzenia z winy kierowcy szkoda zostanie od razu usunięta, dlatego zawsze wymaga dodatkowo wykupienia ubezpieczenia autocasco.

To nie wszystko. Niektóre umowy leasingu zastrzegają wykupienie całych pakietów ubezpieczeń w wybranym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. W związku z tym kupując ubezpieczenie pojazdu musimy zapłacić składkę OC, AC, NNW, a nawet cenę pakietu Assistance. Dlatego zanim zdecydujemy się na leasing w konkretnej firmie, dokładnie sprawdźmy jego warunki!

Jak kupić ubezpieczenie samochodu dla auta w leasingu?

Mamy dwie opcje: składkę za ubezpieczenie pojazdu możemy zapłacić podczas podpisywania umowy leasingowej – szybko, wygodnie i na miejscu. Jeśli nie chcemy opłacać jej jednorazowo, zazwyczaj mamy możliwość podzielenia jej na raty i spłacania razem z ratą leasingową. Możemy też kupić OC przez internet we wskazanym przez TU miejscu lub u wybranego przez siebie ubezpieczyciela (jeśli mamy taką możliwość). Najpierw musimy jednak uzyskać oficjalną zgodę leasingodawcy na podpisanie umowy z konkretnym ubezpieczycielem.

Kupując OC przez internet, wykonujemy standardową procedurę – tak, jakbyśmy ubezpieczali własne auto. Podajemy m.in. rodzaj samochodu, rok produkcji oraz inne wymagane dane. Następnie przechodzimy do płatności i czekamy na potwierdzenie kupna ubezpieczenia OC.

Ograniczenia w ubezpieczeniu pojazdu – czy opłaca się brać auto w leasing?

Jak widać wykupienie ubezpieczenia OC dla pojazdu leasingowanego bywa związane z dużą ilością formalności. Do tego zazwyczaj dochodzi ograniczenie w wyborze oferty ubezpieczenia, zwłaszcza, jeśli leasingodawca ma podpisaną umowę o współpracę z konkretnym Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Czy wobec tego w ogóle opłaca się brać auto w leasing?

Tak, jeśli chcemy jeździć nowym samochodem i szukamy dobrej alternatywy dla kredytu samochodowego. Większość osób nie może sobie pozwolić na kupno auta od ręki za gotówkę. Należy jednak pamiętać, że wybierając wskazaną przez leasingodawcą ofertę ubezpieczenia OC samochodu musimy sprawdzić, czy wysokość składki będzie się zmieniała w trakcie trwania umowy. Zazwyczaj składka OC jest stała przez cały okres trwania ubezpieczenia, ale może się zmienić np. pod wpływem zakończenia promocji “na start”.

5/5 - (4 votes)

Promocyjny leasing od dealera samochodowego

Poprzedni

Opłacalna inwestycja w samochód używany

Następny

Zobacz także

Więcej Prawo