Sprzedaż auta na części czy w całości? Co się bardziej opłaca? 1

Niesprawny lub wymagający generalnego remontu samochód to spory problem. Nie tylko zajmuje on miejsce na podjeździe, ale również musimy stale opłacać składkę ubezpieczeniową, co generuje dodatkowe wydatki. Bez perspektyw na znalezienie kupca, jedynym sposobem na odzyskanie chociaż części pieniędzy jest sprzedaż auta na części. Widząc liczne oferty na portalach motoryzacyjnych, można odnieść wrażenie, że rozmontowanie auta we własnym zakresie to rozwiązanie naszego kłopotu. Nic bardziej mylnego.

Samodzielny demontaż auta? Wykluczone

Prawo w Polsce jednoznacznie określa, że właściciel pojazdu nie może rozmontować samochodu we własnym garażu. W przypadku wykrycia nielegalnego demontażu możemy liczyć się z karą od 10 do nawet 300 tysięcy złotych, chociaż Ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz.U. 2005 nr 25 poz. 202) przewiduje nałożenie nawet półmilionowej grzywny. Drakońskie kary związane są z faktem wykorzystywania przez samochody wielu substancji szkodliwych, które mogą stanowić zagrożenie dla ludzi oraz środowiska.

Należy też nadmienić, że demontaż jest zadaniem wymagającym wiedzy oraz odpowiednich narzędzi, które są niezbędne, aby bezpiecznie przeprowadzić taką procedurę. Autoryzowane punkty nie tylko dysponują pozwoleniami, doświadczeniem oraz specjalistycznymi narzędziami, ale również zajmują się utylizacją pozostałych po demontażu elementów zgodnie z prawem. Oczywiście zakaz nie obejmuje odzyskiwania z auta takich elementów, jak radio, znaczek producenta, spojler czy listwy boczne, ale oprócz tego typu drobiazgów demontaż powinniśmy powierzyć specjalistom.

Sprzedaż na części czy w całości – co się bardziej opłaca?

W tym wypadku najważniejszy jest wiek oraz kondycja naszego samochodu. Starsze auta zwykle trafiają do stacji demontażu w całości, gdyż remont nawet poszczególnych elementów zwykle przekracza potencjalny zysk. Wymontowanie części może być opłacalne w przypadku nowszych samochodów, które uległy poważnym awariom lub wzięły udział w wypadku drogowym. W takim przypadku można odzyskać wartościowe elementy, podczas gdy reszta pojazdu trafi na złomowisko. Warto jednak pamiętać, że waga samochodu oddanego na złomowisko musi być równa informacjom podanym w dokumentach – w przeciwnym razie będziemy zobowiązani dopłacić za każdy brakujący kilogram. Jako że po wymontowaniu samochód nie będzie zdolny do samodzielnej jazdy, trzeba również zadbać o transport z użyciem lawety.

Sprzedaż samochodu na części można jednak znacznie uprościć. Skup aut za gotówkę Łódź oferuje niezwykle szybką obsługę klientów, obejmującą wycenę, a także transport pojazdu z użyciem lawety. Rozwiązanie to umożliwia spieniężenie nawet niezdolnego do jazdy samochodu na podstawie umowy o kupnie-sprzedaży, dzięki czemu po sfinalizowaniu transakcji możemy przystąpić do poinformowania ubezpieczyciela oraz odpowiedniego urzędu o zmianie właściciela auta. Współpraca ze skupem nie tylko umożliwia uzyskanie dobrej ceny, ale również znacznie zmniejsza ilość czasu, potrzebnego na zamianę części na gotówkę.

5/5 - (1 vote)

Toyota RAV4 – ceniony SUV dostępny w korzystnej ofercie wynajmu

Poprzedni

Lakiery zaprawkowe – warto je mieć zawsze pod ręką

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka