Silniki Diesla - Jak zadbać o silnik w zimą?

Silniki diesla cieszą się dużą popularnością pomimo swoich pewnych mankamentów, takich jak na przykład głośniejsza praca, wyższa cena zakupu czy też trudniejsza naprawa. Współczesne wysokoprężne jednostki napędowe są skonstruowane tak, aby nie ustępowały z niczym silnikom, które są napędzane benzyną. Problematyczna dla takich silników może być pora zimowa, dlatego warto przestrzegać pewnych zasad i zadbać o określone istotne elementy, aby zapewnić takiej jednostce napędowej prawidłowe działanie w warunkach charakterystycznych dla zimy.

Silniki Diesla

Praktycznie do lat 70-tych XX wieku silniki diesla były wykorzystywane w pojazdach ciężarowych, maszynach budowlanych czy też okrętach. Dopiero od lat 80-tych zaczęto wprowadzać te jednostki napędowe do pojazdów dostawczych, a następnie osobowych.

Zobacz również >> Dyferencjał – Co warto wiedzieć na temat dyferencjału?

Jednostki takie były mało dynamiczne i sprawiały problemy zimą, ale i tak cieszyły się popularnością ze względu na swoją trwałość oraz niższą cenę i mniejsze spalanie oleju napędowego. Oczywiście konstruktorzy dołożyli wielu starań i wprowadzili liczne rozwiązania, dzięki którym współczesne diesle mogą konkurować z benzynowymi jednostkami napędowymi.

Jak zadbać o silnik Diesla zimą?

W porównaniu z silnikiem benzynowym, jednostka wysokoprężna charakteryzuje się wyższą sprawnością. Energia powstająca w wyniku spalania paliwa jest w znacznej ilości zamieniana na energię mechaniczną. Straty ciepła stoją więc na niskim poziomie. Oznacza to, że wysokoprężna jednostka napędowa o wiele wolniej się rozgrzewa w porównaniu z silnikami benzynowymi. Jeśli pojazd nie oferuje dodatkowego dogrzewania to należy pokonać około 10-15 km, aby silnik osiągnął optymalną temperaturę pracy. Nic więc dziwnego, że silniki diesla „nie lubią” krótkich tras i mogą pojawiać się dodatkowe problemy związane z ich rozgrzewaniem zimą.

Zobacz również >> Przelicznik KW na KM – sprawdź dlaczego trzeba przeliczać

Nawet dla sprawnych silników, rozruch i prawidłowe działanie w ujemnych temperaturach na poziomie -25 stopni Celsjusza może stanowić poważny problem. To właśnie zimą można wykryć wiele wad, które nie dawały o sobie znać w sezonie temperatur dodatnich. Warto więc odpowiednio przygotować swój silnik wysokoprężny do zimy, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

O co należy zadbać?

Istnieją pewne elementy silnika i pojazdu, o które należy odpowiednio zadbać i skontrolować ich stan, aby uniknąć niechcianych awarii i problemów w porze zimowej:

  • Świece żarowe – części samochodowe które są jednymi z najistotniejszych elementów silników wysokoprężnych. Odpowiadają one za rozgrzewanie komory spalania do temperatury na poziomie około 600 stopni Celsjusza. W silniku diesla nie ma iskry, a paliwo musi zapalić się samoczynnie. Jeśli świece żarowe są w złym stanie to uruchomienie pojazdu zimą, a nawet latem może stanowić problem. Warto więc często kontrolować takie świece i w razie konieczności dokonywać ich wymiany.

 

  • Filtr paliwa – rozruch silnika wysokoprężnego w porze zimowej jest często utrudniony ze względu na brak dopływu paliwa. Często paliwo przepływając przez filtr w ujemnej temperaturze, wytrąca cząstki parafiny, która blokuje przepływ paliwa. Warto więc dokonać wymiany filtra przed porą zimową.

 

  • Akumulator do Diesla – stan akumulatora jest również istotny. W silnikach diesla stosowane są mocniejsze baterie w porównaniu z jednostkami benzynowymi. Ich niska jakość lub wysoki poziom zużycia będą powodować problemy z rozruchem.

 

  • Paliwo – większość stacji benzynowych z odpowiednim wyprzedzeniem wprowadza do oferty oleje silnikowe przystosowane do pory zimowej. W razie konieczności istnieje też możliwość zakupu specjalnych preparatów dolewanych do paliwa, aby zapobiec jego mętnieniu i blokowaniu filtra paliwa.

Zadbanie o powyższe elementy pozwoli na lepsze przygotowanie pojazdu z silnikiem diesla do pory zimowej.

 

4.9/5 - (21 votes)

Akcesoria do samochodu – Jakie warto mieć w aucie?

Poprzedni

Wymiana opon – dlaczego jest taka ważna?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady