Nakładki na progi do auta - czy warto się na nie zdecydować?

Błoto, śnieg, odpryski powstałe przez drobne kamyki i czy grudki ziemi – z tym wszystkim nasze auto musi radzić sobie na co dzień, a każdy z wymienionych czynników może negatywnie odbić się na stanie karoserii. W jaki sposób możemy z tym walczyć? Czym są nakładki na progi i w jaki sposób zabezpieczają nasz samochód na co dzień? Jak w prawidłowy sposób dopasować je do określonego modelu i marki?

Nakładki na progi do auta – czym są?

Po wyjechaniu z salonu praktycznie każde auto prędzej czy później zostaje wystawione na niekorzystne warunki pogodowe: śnieg, deszcz, błoto czy też przejazd po nawierzchni wysypanej drobnymi kamykami. Wszystkie te czynniki mają istotny wpływ nie tylko na wygląd, ale również na stan nadwozia pojazdu – dotyczy to szczególnie miejsc, w które ciężko nam się dostać, aby je wyczyścić. Jeżeli pozostawimy auto samo sobie, w wyżej wspomnianych strefach może zacząć rozwijać się korozja. Możemy jednak całkowicie zapobiec tej sytuacji, jeżeli wyposażymy nasz samochód w listwy progowe. Są to specjalne nakładki na progi (i często bagażnik), które zapobiegają uszkodzeniom karoserii w tych miejscach.

Progi samochodowe – jaką pełnią funkcję?

Nakładki na progi mają formę długiej listwy, którą montuje się na progu drzwi auta, ale często również w okolicy klapy bagażnika. Ich zadaniem jest odcięcie karoserii w tym miejscu od środowiska zewnętrznego, zapobieganie powstawaniu uszkodzeń mechanicznych, a także zbierania się wilgoci, kurzu czy drobinek piasku lub ziemi. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest jego niewielka cena – szczególnie w porównaniu z ceną walki z korozją – oraz bardzo estetyczny wygląd. Jeżeli dobrze dopasujemy progi do naszego samochodu, może być to wręcz ekskluzywny dodatek.

Jak dobrać nakładki na progi do samochodu?

Zazwyczaj nakładki dobiera się do konkretnych modeli aut. Każda marka, jak i model samochodu mają nieco inny profil drzwi czy bagażnika, w związku z czym potrzebujemy kompletu progów, który będzie do tej linii pasować. Jeżeli nie mamy pewności, jakie nakładki będą najlepsze dla naszego pojazdu, nie wahajmy się poprosić o pomoc eksperta w sklepie z akcesoriami do jazdy.

Sam montaż nakładek również jest bardzo prosty. Niektóre produkty z tej kategorii wystarczy przykleić za pomocą silnej taśmy dwustronnej. Jeżeli producent progów przewidział inny sposób instalacji, w takiej sytuacji najbezpieczniej jest odwiedzić naszego mechanika i poprosić go o fachową pomoc.

O czym pamiętać wybierając progi do auta?

Uszkodzenia mechaniczne karoserii, a także jej osłabienie z powodu nadmiaru wilgoci czy kurzu jest bardzo trudnym w naprawie problemem, szczególnie gdy dotyczy miejsc, do których jest nam ciężko się dostać. Dlatego właśnie lepiej zdecydować się na zapobieganie powstaniu tego stanu, szczególnie że nie będzie nas to wiele kosztować – zarówno pod względem pieniędzy, jak i czasu przeznaczonego na montaż. Wybierając progi nakładki zwróćmy uwagę, aby były one dopasowane do modelu i marki naszego samochodu, ale też by pasowały kolorystycznie do pozostałej części karoserii lub wnętrza.

Nakładki na progi samochodu to bardzo przydatny, niedrogi dodatek, który może uchronić nas przed wystąpieniem korozji i uszkodzeń w obrębie linii drzwi. Dzięki nim nie musimy martwić się o warunki atmosferyczne, a nasze auto dodatkowo ciekawiej wygląda.

5/5 - (1 vote)

Jakie klocki hamulcowe wybrać do Twojego samochodu?

Poprzedni

Elektronika samochodowa – kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady