Numer VIN w dowodzie

Wśród właścicieli aut numer VIN jest niezbyt doceniany. Co więcej – nierzadko nie zwraca się na niego po prostu większej uwagi. Niemniej jednak stanowi on dosyć obszerne źródło wiedzy na temat danego samochodu. 

Numer VIN

Obecnie dzięki niemu możemy zasięgnąć wiedzy na temat najważniejszych kwestii związanych z samochodem. Dlatego więc potwierdzamy, iż numer VIN w wielu przypadkach może być bardzo przydatny.

Jak wygląda i co oznacza numer VIN?

Numer VIN to po prostu ciąg 17 różnych znaków, na przykład: SB1ZZ3JE20E168392. Można podzielić go na trzy najważniejsze części.

Pierwsza spośród nich obejmować będzie trzy pierwsze znaki.

Jakie informacje można z nich wyczytać? Po pierwsze, który z producentów wyprodukował konkretne auto i gdzie.

Kolejny człon to pozycje od 4 do 9.

W tym przypadku można dowiedzieć się jeszcze więcej o konkretnym pojeździe. Mowa tutaj o takich informacjach, jak na przykład: typ silnika, wersja nadwozia, czy też typ pojazdu. Czasami można również odczytać informacje na temat wyposażenia konkretnego samochodu.

Jeżeli chodzi o odczytanie drugiego członu numeru VIN to właśnie w tym momencie zaczyna się zwykle łamigłówka, gdyż producenci pojazdów posługują się różnorodnymi systemami co do oznaczeń.

Przejdźmy więc do ostatniego z członów omawianego numeru. Znaki te są oznaczeniem numeru identyfikacyjnego, nazywanego także numerem seryjnym auta. Jeżeli jesteśmy posiadaczami pojazdu i chcemy odczytać jego VIN skorzystajmy z dekoderów, które są dostępne dla każdego. Dzięki temu uzyskamy precyzyjne wyniki odnośnie naszego samochodu. 

Gdzie znajdę numer VIN?

W dowodzie rejestracyjnym

Numer VIN znajdziemy oczywiście w dowodzie rejestracyjnym w kategorii E.

Na słupku kierowcy

Numer VIN można znaleźć również na tabliczce znamionowej która znajduje się najczęściej na wewnętrznej stronie słupka kierowcy.

Na podszybiu od strony kierowcy

Numer można znaleźć również w niektórych samochodach na podszybiu od strony kierowcy.

Nabycie używanego auta 

Nierzadkim punktem oględzin samochodu, które zamierzamy nabyć będzie właśnie poddanie sprawdzeniu należącego do niego numeru VIN. Jeżeli chcemy zapoznać się z jego historią wystarczy, iż będziemy mieli do dyspozycji owy numer. Jest to skarbnica wiedzy. Jeśli auto, które posiadamy było dotychczas serwisowane w stacjach autoryzowanych to będziemy mogli otrzymać informację odnośnie jego przebiegu.

Dla niektórych osób parametr ten pozostaje cały czas bardzo istotny. Jest brany pod uwagę podczas kupowania aut używanych. Niemniej jednak to nie wszystko czego można oczekiwać. Numer VIN w takim wypadku może pokazać nam także dotychczas przeprowadzone naprawy, nawet te lakiernicze, czy blacharskie. Sprawia to, iż osoba sprzedająca nie może przed nami ukrywać takiego faktu. A co w przypadku pojazdów sprowadzonych zza granicy? Tutaj także w wielu wypadkach istnieje możliwość poddania sprawdzeniu historii serwisowania.

Historię pojazdu możemy sprawdzić na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/

Kradziony?

Dla wielu spośród właścicieli pojazdów VIN rodzi skojarzenie z faktem, aby sprawdzić czy auto, które chcemy nabyć nie jest kradzione. Warto poddać sprawdzeniu każdy samochód, bez względu na jego wartość, aby później nie mieć z tego tytułu problemów. Od razu zaznaczamy, iż najlepiej będzie zlecić takie zadanie fachowcom. Tym bardziej, jeżeli planujemy nabycie drogiego auta. Przebijanie numerów jest nadal aktualnym i stosowanym procederem przez sprzedawców, którzy chcą ukryć, iż dane auto jest po wypadku albo w nielegalnym posiadaniu.  

Numer VIN pomocny przy naprawie auta

Posiadając samochód na pewno będziemy świadomi tego, iż wcześniej czy później będą czekały nas naprawy. I tutaj znowu wspomniany już wielokrotnie numer może stać się niezwykle przydatny. Dlaczego tak jest? Wydaje się, iż nie ma nic trudnego w tym, ażeby zakupić części do wymiany. A jednak! Czasami nie wystarczy wyłącznie podanie modelu i marki pojazdu. Okazuje się bowiem, iż takie same auta wyprodukowane nawet w tym samym roku mogą mieć różnorodne części wymienne. 

4.9/5 - (19 votes)

BMW elektryczne – to kolejna marka inwestująca w „zielone” auta

Poprzedni

Jaki motocykl na początek?

Następny

Zobacz także

Więcej Prawo