Import aut z USA

Import aut z USA to proces, który może się opłacać. Rozwiązania tego typu są doskonałe dla osób, które chcą zaoszczędzić ok. 20-40% w porównaniu do pojazdów z rynku europejskiego. Biorąc pod uwagę obecne standardy, na sprowadzaniu samochodów z Ameryki skorzystają przede wszystkim osoby importujące na własny użytek oraz handlarze samochodowi. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda kompleksowy proces importu – koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł! Miłej lektury.

Import samochodów z USA – czy to się opłaca?

Opłacalność importu samochodów z USA zależy od wielu czynników, m.in.:

 • koszt samochodu,
 • cena za transport,
 • podatki i opłaty celne,
 • koszt adaptacji auta do polskich standardów i przepisów,
 • cena za ubezpieczenie i rejestrację w Polsce.

Ceny samochodów w USA mogą być niższe niż w Polsce, zwłaszcza jeśli chodzi o modele luksusowe i pojazdy sportowe. Należy natomiast pamiętać, że import aut z USA jest często czasochłonny i skomplikowany, dlatego warto postawić na rzetelną współpracę z renomowanym importerem.

Jeżeli chcesz wiedzieć, na czym dokładnie polega sprowadzanie aut z USA – przeanalizuj kwestie, o których piszemy poniżej.

Import aut z USA - jak wygląda proces? 1

Wybór i weryfikacja pojazdu

W pierwszej kolejności wybieramy wspólnie z klientem najlepsze auta z USA wpasowujące się w jego preferencje. Następnie wyliczamy wszelkie koszty związane z prowizjami dla domu aukcyjnego, transportem, frachtem oraz opłaty celno-skarbowe. Po wyborze konkretnego auta dokonujemy weryfikacji w bazie Carfax oraz Autocheck. Dzięki temu kupujący zyskuje pewność odnośnie stanu technicznego.

Pozostałe kwestie wchodzące w import auta z ameryki

Spośród pozostałych kwestii możemy wymienić m.in.:

 • wpłatę kaucji oraz podpisanie umowy,
 • płatność za pojazd po wygranej licytacji,
 • transport do portu oraz fracht morski,
 • odprawę celną,
 • transport do klienta.

Samochody z USA można sprowadzić sprawnie i w bardzo przystępnych cenach – zazwyczaj nie kosztuje to więcej niż 15 000 – 20 000 zł, zależnie od lokalizacji oraz ceny pojazdu (Cło i VAT).

Import aut z USA - jak wygląda proces? 2

Ile trwa sprowadzanie aut z USA? – import w 2-3 miesiące

Sprowadzenie samochodu z USA trwa mniej więcej 2-3 miesiące. Niektóre firmy zajmujące się tym od wielu lat proponują terminy do 6 miesięcy. Jest to całkowicie normalne, ponieważ czas trwania całego procesu zależy również od światowej sytuacji oraz tzw. blokad importerskich czy opóźnień związanych z transportem i kontrolami granicznymi.

Jakie opłaty za sprowadzenie samochodu z USA?

Import samochodów z USA wiąże się z licznymi opłatami, które pomimo wszystko są bardzo korzystne dla klienta. Jeżeli chcesz importować pojazd, powinieneś zwrócić uwagę na aspekty tj.:

 • koszty transportu – zwykle zależą od odległości i sposobu transportu (np. przesyłka morska, powietrzna lub drogowa);
 • podatek VAT – w Polsce należy uiścić podatek VAT, który wynosi 23% wartości netto samochodu plus koszty transportu i ubezpieczenia;
 • cło – w zależności od rodzaju samochodu i kraju pochodzenia, mogą obowiązywać stawki cła. Przykładowo, dla samochodów osobowych z USA cło wynosi 10% wartości pojazdu plus koszty transportu i ubezpieczenia;
 • opłata skarbowa – 2% wartości pojazdu;
 • adaptacja samochodu do polskich standardów – od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych (zależnie od modelu pojazdu oraz rodzaju wymaganych modyfikacji);
 • ubezpieczenie – koszt ubezpieczenia samochodu różni się w zależności od marki i modelu oraz wieku auta (może to być zarówno 600 zł, jak i powyżej 10 000 zł w przypadku zakupu zarówno polisy AC);
 • rejestracja – koszty rejestracji samochodu w Polsce (ok. 200-300 zł).

Podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na proces importu, skonsultuj swoje stanowisko z fachowcami, którzy udzielą merytorycznych porad. Rekomendujemy sprowadzać pojazdy wyłącznie z pomocą profesjonalistów. To tańsze i zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie.

W przygotowaniu tekstu pomógł Krzysztof Mikołajczyk z firmy FlyCars specjalizującej się w imporcie pojazdów z USA „to door”. Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego wpisu.

Import aut z USA - jak wygląda proces? 2

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat importu aut z USA?

1. Import auta z USA – co to jest?

Import aut z USA to proces sprowadzenia samochodu z USA do Polski lub innego wybranego kraju (najczęściej należącego do Unii Europejskiej).

2. Czy można samodzielnie sprowadzać auta z USA?

Auta z USA można sprowadzać samodzielnie, jednak wymaga to dużo czasu, cierpliwości i wiedzy na temat procedur celnych oraz podatkowych. Bardziej opłacalne jest zlecenie całego procesu profesjonalnej firmie importerskiej.

3. Co trzeba zrobić przed zakupem auta z ameryki?

Przed zakupem auta z ameryki należy sprawdzić historię pojazdu, jego stan techniczny oraz koszty importu i rejestracji.

4. Jakie dokumenty są potrzebne, aby przeprowadzić pomyślnie import aut z USA?

Do sprowadzenia auta z USA potrzebne są m.in. tytuł własności oraz faktura zakupu.

5. Ile kosztuje import samochodów z USA?

Koszt sprowadzenia auta z USA zależy od wielu czynników, takich jak wartość pojazdu, cena za transport, zobowiązania podatkowe i opłaty celne oraz koszty rejestracji w Polsce.

6. Jakie zalety przemawiają za sprowadzeniem auta z ameryki?

Zaletami importu aut z USA są niższe ceny, większy wybór modeli i marek oraz lepsze wyposażenie.

Oceń ten post post

Motocykle zabytkowe – gdzie szukać modeli i części?

Poprzedni

Hybrydowe silniki Toyoty – dlaczego cieszą się taką popularnością?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka