Audi patent napęd elektryczny
Źródło: Materiały prasowe

Dział Rozwoju technicznego to miejsce, w którym inżynierowie pracujący dla koncernu Audi, tworzą zupełnie nowe rozwiązania. Miejsce to powstało już w roku 1970 i stale się rozwija. Aktualnie nad rozwojem marki spod znaku czterech pierścieni pracuje aż 10 000 inżynierów oraz techników. To prawdziwe laboratorium, w którym ilość złożonych wniosków patentowych w ciągu roku, jest po prostu imponująca.

Jak wiele wniosków patentowych Niemiecka marka składa w ciągu roku?

W ubiegłym roku zostało złożone ponad 1200 wniosków patentowych. Jeszcze do niedawna kluczową rolę odgrywały wynalazki z dziedziny skrzyń biegów, podwozi czy konwencjonalnej techniki silnikowej. Aktualnie jednak najważniejsza jest mobilność elektryczna oraz digitalizacja. Patenty związane z napędem elektrycznym to obecnie zupełna norma. W sumie koncern z Ingolstadt posiada aż 13 000 rodzin patentów, co równa się imponującej liczbie 23 000 patentów oraz wniosków patentowych.

Kto jest liderem wniosków patentowych związanych z napędami elektrycznymi w Niemczech?

Jest nim oczywiście Audi, które zamiast kupować technologie od innych firm, samodzielnie się rozwija. Mało kto wie, jednak to właśnie marka spod znaku czterech pierścieni jest liderem, jeśli chodzi o patenty powiązane z napędami elektrycznymi. W roku 2019 firma ta zgłosiła ponad 650 patentów, które oczywiście weszły do produkcji. Mowa oczywiście tylko i wyłącznie o samochodach z napędem elektrycznym. Liczba ta jest aż o 42 procent większa niż w roku 2017.

Jakie wnioski patentowe zapadły nam w pamięci?

Z pewnością należy przytoczyć wynalazek, który polega na predykatywnym zasilaniu samochodów Audi, korzystając tylko i wyłącznie z innowacyjnej oraz inteligentnej elektroniki mocy. Dzięki takiemu rozwiązanie dynamiki jazdy jest znacznie zwiększona. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że technologia ta pozwala nam na zminimalizowanie zużycia energii.

Zobacz także >> Na co zwrócić uwagę przed wyruszeniem w podróż?

Ponadto, patenty Audi znajdują także swoje zastosowanie w mechanice płynów. Proces technologiczny, jaki wynalazła niemiecka marka, polega na implementowaniu konkretnych płyt wirnika chłodzących bezpośrednio jego rdzeń, dzięki czemu chłodzenie jest naprawdę wydajne. Warto również wspomnieć o opatentowaniu rozwiązanie, które pozwala nam na absorpcję zjawiska bardzo gwałtownego wciskania pedału gazu, dzięki czemu unikamy stałych zmian obciążania z trybu przyśpieszania na zwalniania.

Najlepsze rozwiązania techniczne Audi

Jednym z nich z pewnością jest stały oraz szybki napęd na cztery koło zatytułowany quattro. Był on swoistego rodzaju rewolucją na rynku motoryzacyjnym, która wniosła do niego wiele nowości. Warto również wspomnieć o roku 1993, kiedy to konstrukcja nadwozia Audi A8 została zamieniona ze stalowej na aluminiową.

Zobacz także >> Przelicznik KW na KM – sprawdź dlaczego trzeba przeliczać

Aktualnie samochody te łączą w sobie aż cztery różne materiały, do których zaliczamy stal, aluminium, magnez oraz oczywiście tworzywa sztuczne, które wzmocnione są włóknem węglowym. Na przestrzeni lat niemiecki koncern robił wszystko, aby możliwie zmniejszać wagę swoich pojazdów, i nie ma co się oszukiwać, wyszło im to naprawdę świetnie.

Zobacz także >> https://emoto.com.pl/wymiana-klockow-hamulcowych/

 

5/5 - (3 votes)

Audi e-tron światowym liderem sprzedaży w swoim segmencie

Poprzedni

Jak zmniejszyć ilość indukowanego stresu – śledzenie GPS pojazdów

Następny

Zobacz także

Więcej Porady