Osoby, które posiadają własny samochód, wiedzą jak kosztowne mogą się okazać jego naprawy, czy też wymiany niektórych zużytych części. Warto więc zastanowić się, czy w niektórych przypadkach nie będzie lepiej sięgnąć po własne umiejętności, niż od razu udać się do warsztatu samochodowego. Oczywiście jeśli marzymy np. o własnoręcznej wymianie klocków hamulcowych czy też innych działaniach tego typu, koniecznie będziemy musieli mieć tutaj odpowiednią wiedzę oraz zaplecze techniczne. Wymiana takich części auta jak klocki hamulcowe czy tarcze hamulcowe w większości przypadków jest w naszym zakresie. Warto więc wcześniej sprawdzić, ile kosztuje wymiana klocków hamulcowych w pobliskich warsztatach, a za ile zrobilibyśmy to sami.
Spis treści
Wymiana klocków hamulcowych – warto wiedzieć więcej
W obecnych czasach zakup klocków hamulcowych oraz tarcz hamulcowych z pewnością nie nastręczy nam większych problemów. Wymiana klocków hamulcowych, które są już zużyte, może się okazać ciekawym sposobem na lepsze poznanie własnego samochodu, a także na zaoszczędzenie pewnej kwoty pieniędzy, co ma zawsze spore znaczenie. Jeśli więc chcemy zdecydować się na wymianę klocków hamulcowych we własnym zakresie, to koniecznie musimy nabyć tutaj narzędzia, dzięki którym dokonamy udanej wymiany klocków hamulcowych. Solidne narzędzia do wymiany klocków hamulcowych czy też innych części w naszym samochodzie, najłatwiej będzie nam nabyć za pośrednictwem Internetu. Chcąc samodzielnie wymienić klocki hamulcowe, by nasz układ hamulcowy działał bez zarzutu, koniecznie powinniśmy odwiedzić witrynę: www.grupatopex.com. Jeśli więc zużycie klocków hamulcowych albo tarcz hamulcowych osiągnęło stan wymagający takiej naprawy, to nabędziemy u nich wszelkie niezbędne narzędzia, do wykonania tego typu działania.
Klocki hamulcowe można wymienić na własną rękę
Samodzielna wymiana klocków i tarcz to konieczność zaopatrzenia się w klucz dynamometryczny, ampulsowy i akumulatorowy, taśmę montażową, pilnik, zmywacz do hamulców, przyrząd do wyciskania tłoczków, strzykawkę oraz smar. Warto tutaj podkreślić że na wyżej wymienionej stronie sprzedażowej nabędziemy te narzędzia, które sprawią, że samodzielna wymiana klocków hamulcowych stanie się faktem. Producenci samochodów podają w katalogach technicznych, kiedy należy wymienić klocki hamulcowe. Wymiana klocków tego typu jest niezbędna, gdy ich grubość osiąga stan minimalny. Jeśli będziemy chcieli wymienić tarcze hamulcowe, to musimy pamiętać, że ich wymiana jest możliwa wraz z wymianą klocków hamulcowych. Przystępując do potencjalnej wymiany klocków, warto także przystąpić do wymiany tarcz hamulcowych. Wymiana klocków hamulcowych z przodu samochodu będzie o wiele mniej pracochłonna, niż ma to miejsce przy klockach hamulcowych zamontowanych z tyłu auta. Podobnie będzie przebiegać wymiana tarcz hamulcowych. Dokonując wymiany klocków i tarcz trzeba oczywiście pamiętać o wszelkich niezbędnych działaniach, które trzeba przeprowadzić, by układ hamulcowy w przyszłości działał bez problemu. Przy wymianie klocków hamulcowych pomogą nam układy elektroniczne w nowoczesnych samochodach, które poinformują nas, kiedy tego trzeba dokonać. W starych samochodach klocki hamulcowe trzeba wymieniać w oparciu o własną wiedzę.
Warto wymienić klocki hamulcowe w swoim garażu
Na pytanie: ile wytrzymują klocki hamulcowe czy też tarcze hamulcowe, nie zawsze da się udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Zużyte klocki hamulcowe mogą powodować drgania kierownicy albo wywoływać, np. charakterystyczne piszczenie hamulców. Warto wówczas zainteresować się stanem układu hamulcowego w naszym samochodzie. Tarcze hamulcowe wymienia się na tarcze wysokiej jakości, najlepiej od sprawdzonego producenta tego typu urządzeń. Po wymianie tego typu części pedał hamulca powinien działać bez zarzutu. Na powierzchni roboczej tarczy hamulcowej nie wolno dokonywać żadnych zmian, bo każda taka ingerencja może mieć wpływ na jakość hamowania naszego układu hamulcowego. Podczas montażu klocków hamulcowych należy także używać dobrze dobranych narzędzi, by np. wepchnąć odpowiednio mocno położony w zacisku tłoczek i odczepić zawleczki zabezpieczające okładziny. To, jak dokładnie wygląda montaż klocków hamulcowych w danym samochodzie, najłatwiej będzie nam sprawdzić w różnych tutorialach w Internecie. Filmy te kręcą często prawdziwi fachowcy, a więc krok po kroku będziemy mogli zobaczyć, jak to wygląda. Nowe klocki, śruby, koła oraz zaciski hamulcowe z pewnością zamontujemy, korzystając z narzędzi firmy Topex – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. W przypadku działań związanych z układem hamulcowym, warto także skontrolować ciśnienie płynu hamulcowego oraz poziom płynu hamulcowego. Warto także sprawdzić tutaj, czy w przewodzie hamulcowym nie zaszły jakieś niepokojące zmiany. Jeśli jednak nie znamy się na zaciskach hamulcowych, a budowa układu hamulcowego oraz hamulce tarczowe to dla nas czarna magia, lepiej zlećmy całość tych działań wyspecjalizowanemu mechanikowi samochodowemu – tak będzie bezpieczniej.