Jak zarządzać flotą w małym przedsiębiorstwie, aby optymalizować koszty jak korporacje? Otóż, aby inwestycja nie pochłonęła całego budżetu, a namacalne korzyści szybko trafiły do skarbonki, wystarczy dobre narzędzia z łatwą obsługą. W tym artykule znajdziesz bardzo konkretne wskazówki i sposób na zarządzanie.
Korzystając z rozbudowanych narzędzi telematycznych, można prosto i skutecznie organizować pracę floty i wspierać ją na każdym etapie rozwoju. Ilość funkcji do zarządzania, a także szybkość przekazywania informacji, którą oferuje GPS monitoring jest naprawdę imponująca. Masz małą flotę do 10 pojazdów lub nieco większą, liczącą maksymalnie 20 samochodów? Zobacz, co możesz osiągnąć w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie pracy.
Spis treści
Pierwsze widoczne efekty wprowadzenia monitoringu GPS do firmy
Ponieważ głównym celem monitoringu GPS jest dążenie do oszczędności i podnoszenie kompetencji kierowców, możesz wykorzystać podstawowe funkcje do lokalizacji GPS, aby w krótkim czasie zobaczyć efekty. Jakie to korzyści? Kierowcy wydajniej pracują i z większą dbałością o eksploatację pojazdu wykonują codzienne obowiązki. Widocznie zmniejsza się ilość prywatnych podróży oraz częstych i długich postojów. I największa korzyść wynikająca z lepszego organizowania pracy i ekonomicznych podróży, czyli mniej wydanych pieniędzy na paliwo.
Jak to osiągnąć? Wystarczy aktywować kilka podstawowych funkcji do zarządzania flotą pojazdów, takich jak:
- Raport spalania
- Alert długiej podróży
- Alert przekroczenia prędkości
- Geograficzna baza danych klientów i punktów
- Raport przejazdów
Każda funkcja może służyć oddzielnie, ale najlepiej sprawdzają się w pakiecie. Służbowe podróże można analizować pod kątem przekroczeń prędkości, ilości pokonanych kilometrów jednego dnia lub w skali tygodnia. Można także stworzyć bazę klientów i regularnie sprawdzać, czy kierowcy odwiedzają klientów/kontrahentów oraz tak ułożyć plan spotkań, aby przejazdy po mieście były optymalne względem korków i czasu pracy.
Namacalne korzyści zarządzania flotą to także:
- Automatyczne powiadomienia
- Kontrola czasu pracy pojazdów
- Przypominanie o przeglądach technicznych i ubezpieczeniach
- Wykrywanie spadków paliwa
- Analiza stylu jazdy
- Bezpieczeństwo w ruchu drogowym
Jaki model zarządzania wybrać?
Tu możliwy jest wybór albo połączenie modelu – stacjonarnego i mobilnego. Dla wielu osób wygodnym stylem pracy jest otrzymywanie powiadomień, tylko w przypadku przekroczeń zasad współpracy. Alerty z podróży to określone zdarzenia z linkiem do mapy, którą otrzymują wybrane osoby. To także sposób komunikacji, który można sobie wybrać, zamiast częstego podglądania pozycji GPS na internetowej mapie. Alerty z podróży można otrzymywać za pośrednictwem wiadomości SMS, e-mail lub w aplikacji do monitorowania floty. Dla tych, którzy chcą zarządzać pojazdami stacjonarnie i mieć je stale pod kontrolą, istotne będą te same funkcje z jedną przewagą, można na bieżąco tworzyć raporty z podróży.
Jak zacząć korzystać z monitoringu GPS?
Wybierz odpowiedni dla pojazdu lokalizator GPS i dopasuj abonament. Tu ważna podpowiedź. Abonament za usługę GPS monitoringu powinien dawać możliwość aktywowania nowych, dodatkowych funkcji. Monitorowanie floty nie musi zaczynać się i kończyć w ten sam sposób. Jeśli firma korzysta z pakietu ecodriving, to być może nie będzie potrzebny dokładnego pomiaru ilości i spalania paliwa. Ale jeśli to kontrola paliwa będzie miała największe znaczenie, warto zdecydować się na nadajnik CAN. W przypadku lokalizowania pojazdów na terenie kraju wszystko będzie działać bez zarzutu, ale gdy pojawi się potrzeba wyjazdu do innego kraju, warto aktywować zasięg UE. Zarządzanie flotą powinno być łatwe i intuicyjne, ale przede wszystkim dopasowane do indywidualnych potrzeb.
Od projektu do efektu – czyli jak zrobić dobry plan i mieć szybki zwrot z inwestycji GPS
Firmy usługowe chętnie korzystają z usług lokalizacji pozycji, ponieważ chcą wiedzieć, gdzie aktualnie znajdują się ich pojazdy, jak są eksploatowane i czy efektywność wykonywanych zleceń mieści się w normie.
Zobacz także >> Jak zapewnić regenerację silnika w warunkach ekstremalnych?
Dlatego najpierw przygotuj PLAN: lokalizacja GPS w czasie rzeczywistym, historia tras, alerty z podróży, lokalizatory sczytujące dane z komputera pokładowego.
Następnie trzeba określić CEL: kontrola spalania paliwa, analiza stylu jazdy, monitorowanie wykroczeń w ruchu drogowym.
A na końcu jest WYNIK: czyli obniżenie kosztów za paliwo i eksploatację, lepsza efektywność pracy kierowców.
Dlaczego to właśnie monitoring GPS wciąż przyciąga firmy, które szukają sposobu na optymalizację kosztów? Ponieważ system stwarza szerokie możliwości kontroli, co pozwala dopasować do swoich potrzeb właściwy model zarządzania.