Niewidzialna wycieraczka na szybie

Niewidzialna wycieraczka to oczywiście żaden wymysł wyobraźni, a najzwyczajniej w świecie chwytliwa nazwa powłoki hydrofobowej. Wykorzystuje się ją do pokrycia szyb samochodowych, aby podczas deszczu krople łączyły się w większe skupiska i szybciej znikały ponad górną częścią przedniej szyby. Poznaj więcej informacji o tym ciekawym preparacie.

Po nałożeniu niewidzialnej wycieraczki na szybę samochodową preparat zacznie działać jak powłoka hydrofobowa. Bardzo podobne zjawisko można zaobserwować na karoserii samochodu, gdy na przykład nałożymy wosk. Wracając jednak do wycieraczki w płynie, ta działa poprzez łączenie małych kropel wody w większe, przez co ich objętość wzrasta tak jak również waga. Pod wpływem naturalnego pędu powietrza wytwarzanego przez pojazd podczas jazdy, krople szybciej przechodzą w górne partie szyby i znikają ponad nią.

Warto zauważyć, że aby niewidzialne wycieraczki działały skutecznie, konieczny jest pęd, ten oczywiście generuje się za sprawą prędkości, pojazd musi więc jechać w granicach 60 kilometrów na godzinę, aby wszystko działało prawidłowo. Co to oznacza? Że powłoka hydrofobowa na szybę to idealny wybór dla tych, którzy często jeżdżą z dużymi prędkościami na przykład na autostradach i drogach ekspresowych. W ten sposób mogą skupić się na drodze przed sobą bez ciągle przewijających się wycieraczek.

Powłoka hydrofobowa na szybę – jak długo przetrwa?

Niewidzialne wycieraczki przetrwają na szybie przez kilka miesięcy. Wiele zależy od tego, jak zostały naniesione, a także od samego preparatu, w końcu powłoki hydrofobowe mają różne ceny i produkują je marki z różnych stron świata. Zawsze więc będzie tak, że jedna niewidzialna wycieraczka posłuży dłużej, inna nieco krócej. Warto jednocześnie zaznaczyć, że efekt hydrofobowy nieco słabnie już około miesiąc po zastosowaniu. To normalne zjawisko, którego przyczyną jest ścieranie się naniesionej warstwy podczas używania tradycyjnych wycieraczek. Celem utrzymania pożądanego efektu, konieczne jest regularne nanoszenie powłok hydrofobowych na szyby samochodowe. Wtedy można liczyć na stałą ochronę przed deszczem.

Jak zadbać o powłokę hydrofobową na szybie?

Po nałożeniu niewidzialnej wycieraczki na szybę musisz pamiętać o tym, aby nie myć pojazdu, a szczególnie właśnie tej szyby agresywną chemią. Na szczęście nie musisz się martwić, ta część auta także może lśnić czystością i oferować pełną przejrzystość. Na rynku dostępne są preparaty przygotowane specjalnie pod czyszczenie szyb z nałożonymi powłokami hydrofobowymi. Jeśli chcesz przedłużyć żywotność niewidzialnych wycieraczek, używaj tych tradycyjnych tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne, a więc przy niskich prędkościach. Na autostradzie czy drodze ekspresowej daj popracować powłoce.

Jak nałożyć niewidzialną wycieraczkę?

Aplikacja niewidzialnej wycieraczki na szybę samochodową jest stosunkowo prosta. Przede wszystkim pamiętaj o precyzyjnym usunięciu wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni, zadbaj także o to, aby jakiekolwiek resztki kleju także zniknęły. Skup się na usunięciu zarysowań, jeśli takie są, bo gdy będziesz chciał to zrobić później, konieczne będzie przedwczesne usunięcie powłoki. Sama aplikacja to nałożenie warstwy z pomocą dołączonego do każdego preparatu aplikatora. Gdy cała szyba będzie pokryta niewidzialną wycieraczką, pozostaw ją do wyschnięcia. Ramy czasowe zawsze podane są na opakowaniu, różnią się w zależności od producenta.

Oceń ten post post

Botki na szpilce do jazdy samochodem – czy to bezpieczne?

Poprzedni

Zakup używanego samochodu. Silnik benzynowy czy diesel jest bardziej ekonomiczny do jazdy w mieście?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady