Jak zostać testerem oprogramowania?

Branża IT rozwija się bardzo szybko, dlatego coraz więcej osób chce powiązać swoją karierę zawodową z informatyką. Jedną z ciekawych możliwości jest praca testera oprogramowania, która polecana jest zarówno osobom ze zdolnościami ścisłymi, jak i humanistycznymi. Każdy ma szansę na pracę w zawodzie testera oprogramowania. Często mówi się, że jest to zawód szybkiego startu, dlatego łatwo można zacząć uczyć się i zbierać doświadczenie. Trzeba jednak zainwestować swój czas w edukację, poszukiwanie materiałów i ich naukę.

Czym zajmuje się tester oprogramowania?

Tester oprogramowania odpowiada za prawidłowe działanie oprogramowania/systemu. W tym celu przeprowadza testy funkcjonalności wykrywając błędy, a następnie zgłasza je deweloperom. Zadaniem testera jest sprawdzenie poprawności działania aplikacji, stron internetowych dostępnych na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Mogą to być też urządzenia typu pralki automatyczne czy inteligentne lodówki. Do obowiązków testera oprogramowania należy również czuwanie nad bezpieczeństwem, np. przed atakiem hackerskim lub nieprzewidywalną usterką. Testowanie jest bardzo ważne przed każdą zmianą w oprogramowaniu, czy wprowadzeniem aktualizacji. Jest uzupełnieniem pracy programisty, któremu trudno jest przewidzieć, gdzie w oprogramowaniu mogą pojawić się błędy. Często przy oprogramowaniu pracuje kilku programistów więc ich pracę tym bardziej należy przetestować w kierunku potencjalnych usterek.

Początki kariery i podnoszenie kwalifikacji.

Swoją przygodę z branżą IT najlepiej jest rozpocząć od sprawdzenia szkół programowania, ponieważ można tam znaleźć szeroką ofertę kursów, które przygotowują do pracy na stanowisku testera oprogramowania. Poszukiwać można zarówno kursów weekendowych, jak i takich, które odbywają się w tygodniu roboczym. Ważne jest także zdobycie certyfikatu ISTQB, który potwierdza umiejętności i tym samym zwiększa atrakcyjność danej osoby na rynku pracy. Zapotrzebowanie na aplikacje i tworzenie nowego oprogramowania cały czas wzrasta, dlatego wiele firm oferuje pracę testerom oprogramowania. Ważne jest, aby po kursie w szkole programowania zacząć jak najszybciej poszukiwać pracy, nawet jeśli początkowo ma być to tylko niskopłatny staż. Najważniejsze jest bowiem zdobycie doświadczenia i kluczowych kompetencji na tym stanowisku. Następnie można już samodzielnie kierować swoją karierą i iść w kierunku testowania manualnego lub automatycznego, zgodnie z własnymi preferencjami.

5/5 - (3 votes)

Potrzebny akumulator? Uruchom.com Poznań to najlepszy wybór!

Poprzedni

Montaż profilu LIT-L

Następny

Zobacz także

Więcej Porady