Dlaczego coraz mniej osób zdobywa prawo jazdy?

Badania wykazują, że coraz mniej osób chce podchodzić do egzaminu na prawo jazdy i coraz mniej osób go zdaje. W 2018 roku liczba ta sięgała do około 418 tysięcy osób, z kolei w 2019 spadła do 360 tysięcy. Jest to dość wyraźny spadek, który nie miał miejsca jeszcze nigdy wcześniej. 

Dlaczego coraz mniej osób zdobywa prawo jazdy?

Z pewnością wiele czynników wpływa na znaczny spadek egzaminów na prawo jazdy zakończonych sukcesem. W dużej mierze może to być spowodowane urbanizacją. Z roku na rok coraz bardziej popularna staje się komunikacja zbiorowa oraz inne nowoczesne formy komunikacji jak np. rowery czy elektryczne hulajnogi. Coraz więcej osób mieszka w dużych miastach, gdzie łatwiej przedostać się na drugi koniec świata metrem czy tramwajem, a nie  Innym czynnikiem może być stres. W dzisiejszych czasach ludzie biegają za zarobkami, karierą i popularnością. Codziennie muszą się oni zmierzyć z nowymi czynnikami stresogennymi w pracy, szkole, czy środowisku rodzinnym i nie chcą sobie dodawać nowych. Egzamin na prawo jazdy, szczególnie jego część praktyczna przez wielu jest oceniana jako najbardziej stresujące wydarzenie w życiu. 

Konsekwencje malejącej liczby chętnych na kierowców?

Malejąca ilość chętnych do zdobycia prawa jazdy odbija się przede wszystkim na Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Borykają się one z dużo mniejszymi wpływami, a co za tym idzie muszą ograniczyć koszty związane z ich działalnością. Ma to niezwykle duże znaczenie. 

Osoby mieszkające  w dużych miastach coraz częściej uważają, że posiadanie własnego pojazdu jest bardziej problemem niż szczęściem. W centrum parkowanie jest niezwykle utrudnione, funkcjonuje coraz mniej czynnych parkingów. Dlatego nie ma się co dziwić, że wygodniejsze wydaje się skorzystanie z komunikacji zbiorowej. Samochody są przydatne głównie w celach turystycznych np. podczas wypadów na wycieczki czy wczasy. Jednak wtedy w zupełności wystarczy jeżeli jednak osoba z rodziny ma uprawnienia do kierowania samochodem. 

Jakie formy komunikacji wybierają ludzie? 

Liczne, przeprowadzone badania jednoznacznie udowodniły, że najpopularniejsze środki transportu, które wybierają Polacy to rower i samochód, przy czym rowery zdecydowanie zajmują pierwsze miejsce. Z kolei inne badania wykazują, że prawie 1/3 obywateli naszego kraju jest w stanie zrezygnować z posiadania własnego samochodu. Podobna sytuacja ma miejsce niemal w całej Europie. Specjaliści szacują, że w 2030 roku na drogach będzie o wiele mniej aut, gdyż ważność prawo jazdy spada z każdym rokiem. 

Coraz mniejsza liczba osób chętnych do uzyskania uprawnień do prowadzenia samochodów to jak wspomniano wcześniej spory problem zarówno dla Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego i ośrodków szkolenia kierowców. Mniejsza ilość kursantów to mniejsze wpływy i pewne ograniczenia dla rozwoju działalności firm. 

Ośrodku szkolenia kierowców oraz egzaminatorzy podejmują wszelkie konieczne działania, aby jak najlepiej przygotować się na ten nieubłagany spadek. Oferują oni m.in. kursy doszkalające dla osób, które odbyły 30 godzin jazdy i chcą jeszcze doszlifować swoje umiejętności lub np. dla osób, które posiadają prawo jazdy, ale dawno nie siedziały za kierownicą i chcą przypomnieć sobie umiejętności i zasady ruchu po drogach miast. Takie rozwiązanie pozwala szkołą jazdy na dodatkowy zarobek. Jest to ważne, ponieważ kierowcy powinni się doszkalać, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa na drogach i poprawić swoją technikę jazdy, a także nauczyć się jeździć bardziej ekonomicznie. 

4.9/5 - (13 votes)

Nowa stylistyka wzoru logo komunikacyjnego BMW

Poprzedni

Motocykl zimą – czyli jak się przystosować do złych warunków

Następny

Zobacz także

Więcej Prawo