Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon

Zakup opon samochodowych, wbrew pozorom nie należy wcale do najłatwiejszych. Popełniając błąd przy wyborze można nie tylko obniżyć osiągi swojego samochodu, ale również zmniejszyć jego zdolność do radzenia sobie w trudnych warunkach pogodowych, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze opon?

Kilka prostych wskazówek pomocnych przy wyborze opon

Opony samochodowe mają tendencję do ścierania. Średnia żywotność zwykłych opon samochodowych wynosi około 3-4 lat. Oczywiście zależy on również od tego, czy wybiera się opony jednoroczne, czy wymienia sezonowo, co zmianę pory roku. Z uwagi na bardzo duży wybór różnych modeli o naprawdę wielu dostępnych parametrach, dobrze jest sprawdzić, jaki typ opony jest faktycznie niezbędny i co oznaczają enigmatyczne indeksy i cyfry na ich oznaczeniach.

Typy opon

Większość opon samochodowych można podzielić na trzy główne typy: całoroczne, letnie i zimowe. Większość ludzi kupuje opony całoroczne, ponieważ jest to znacznie prostsze i tańsze niż kupowanie jednego zestawu na zimę, a drugiego na lato. Całoroczne opony samochodowe zapewniają dobre osiągi i przyczepność, ale z uwagi na fakt, że są uniwersalne, mogą nie zapewniać tak doskonałej przyczepności jak np. opony skonstruowane typowo do jazdy zimą, po oblodzonych nawierzchniach.

Opony letnie zapewniają z kolei dobrą przyczepność i hamowanie na suchych nawierzchniach, ale nie nadają się do jazdy po śniegu czy gołoledzi. Finalnie – opony zimowe mają doskonałą przyczepność na śniegu, ale bardzo szybko zużywają się podczas jazdy na suchych drogach latem. W ramach każdej z kategorii opon samochodowych istnieje szereg różnych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru.

  • Opony całoroczne dostępne są w klasach prędkości S i T. Ich cecha charakterystyczną jest dobra przyczepność niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Dobrze sprawdzają się i są przystosowane do większości popularnych samochodów i SUV-ów.
  • Opony całoroczne o wysokich osiągach są oznaczone indeksem H i V. Można je spotkać głównie w nowszych samochodach. Mają lepszą przyczepność na zakrętach niż opony całoroczne z indeksem S i T, ale zazwyczaj mają krótszą żywotność.
  • Opony całoroczne i letnie z indeksem ZR, W i Y są dedykowane dla samochodów sportowych i wyczynowych.
  • Opony zimowe można łatwo rozpoznać po symbolu płatka śniegu wydrukowanym na bocznej ściance opony.

Rozmiar opon

Każdy samochód ma określony, zalecany rozmiar opon. Parametry określa się za pomocą trzech głównych wytycznych: szerokość, wysokość i średnica. Doskonały przykład znajduje się na stronie autoczescionline24.pl, gdzie można dopasować opony bezpośrednio do parametrów pojazdu, co znacznie ułatwia i zawęża wybór.

Warto również sprawdzić inne indeksy, takie jak np. nośność opony, czyli wagę, którą jest w stanie znieść jedna opona. Wskaźnik oznaczony wielką literą T, określa z kolei maksymalną prędkość opony w stosunku do indeksu nośności. Podsumowując – rozmiar opon musi być dopasowany do specyfikacji samochodu, ale kupujący ma większą elastyczność jeśli chodzi o wybór ich pozostałych parametrów.

W trakcie pandemii jak informuje TVN24 wymiana opon również jest możliwa.

  • Opony całoroczne i opony terenowe mają zwykle duże rozmiary i są przeznaczone do holowania i holowania lekkich samochodów dostawczych i SUV-ów. Opony terenowe mają na ogół bardziej agresywny wzór bieżnika, dzięki czemu mogą wspomóc przyczepność pojazdu w terenie. Wiele opon terenowych będzie miało symbol A / T lub napis „All Terrain” w nazwie modelu.

Osoby poszukujące nowego pojazdu, podczas przeglądania ogłoszeń samochodów w ofercie mają zwykle przedstawione adnotacje o stanie opon, oraz tym, czy aktualny właściciel do samochodu dołącza komplet na zmianę. Warto jednak pamiętać, że dobrymi rozsądnym rozwiązaniem po zakupie nowego pojazdu jest również wybór i dopasowanie do niego nowych opon. Oczywiście ostateczna decyzja powinna zależeć od stanu bieżnika i ogólnego stanu opon, który można skontrolować na stacji wulkanizacyjnej.

5/5 - (1 vote)

Budowa i tuning samochodów – studia inżynierskie, które warto wybrać!

Poprzedni

Ile kosztuje krótko- i długoterminowe wypożyczenie samochodu?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka