Czy samochody można naprawiać tylko na stacjonarnym auto serwisie? Okazuje się, że nie! Na rynku działają również mobilne warsztaty samochodowe. Czym one są i czy działają tak samo jak pomoc drogowa?
Pomoc drogowa a mobilny warsztat samochodowy
Przyjęło się, że pomoc drogowa to synonim holowania aut lawetą. Tak było dawniej. Obecnie jednak zakres prac pomocy drogowej jest znacznie szerszy. Pomoc drogowa bardzo często jest w stanie nie tylko przetransportować samochód, ale także odpalić awaryjnie auto z użyciem kabli rozruchowych, wymienić koło lub żarówkę. Czy zatem mobilny warsztat samochodowy to pomoc drogowa?
„Mobilny warsztat samochodowy to coś więcej niż pomoc drogowa. Są to naprawy samochodów, które specjaliści wykonują w miejscu wystąpienia awarii, a więc np. na drodze lub pod domem Klienta. Naprawy elektryczne i mechaniczne wykonywane z dojazdem do Klienta są możliwe przy użyciu specjalistycznych pojazdów, które wyposażone są we wszelkie sprzęty diagnostyczne i naprawcze.
Mobilny warsztat samochodowy działa następująco: Klient dzwoni i zgłasza problemy z autem. Podczas rozmowy telefonicznej mechanik pyta o markę i model auta oraz o objawy i okoliczności wystąpienia usterki. Następnie umawiana jest godzina przyjazdu mobilnego warsztatu samochodowego i dobierane są części zamienne, które wedle wstępnej analizy mogły ulec uszkodzeniu (Klient nie płaci za części jeśli nie zostaną one ostatecznie wymienione). Na miejsce awarii przyjeżdża mechanik lub elektryk w zależności od rodzaju awarii i rozpoczyna diagnostykę, po której informuje Klienta o znalezionej przyczynie awarii i wykonuje naprawę auta.
Mobilny warsztat samochodowy może wykonać m.in. wymianę alternatora, wymianę rozrusznika, wymianę paska, może także usunąć uszkodzony, niefabryczny autoalarm, przeprowadzić procedurę osuszania baku po błędnym tankowaniu, wymienić akumulator itd. Ideą mobilnego warsztatu samochodowego jest to, aby Klient otrzymał szybką pomoc od ręki bez konieczności dojazdu do stacjonarnego warsztatu.” – powiedział Kamil Sieradzki, właściciel Besthol – mobilnego i stacjonarnego warsztatu samochodowego oraz pomocy drogowej w Warszawie
Mobilny warsztat samochodowy zamiast stacjonarnego auto serwisu?
Mobilny warsztat samochodowy jest alternatywą dla stacjonarnego auto serwisu w około 90% przypadków. Wyjątkiem są naprawy, które wymagają aby podnośnik samochodowy był hydraulicznych. Zatem jeżeli auto nie wymaga np. wymiany silnika czy skrzyni biegów, to warto rozważyć wezwanie mobilnego serwisu. „Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie takiej firmy, która w swojej ofercie posiada zarówno pomoc drogową, jak i mobilny oraz stacjonarny serwis. Dzięki temu Klient może mieć pewność, że specjaliści dobiorą najlepszy model pomocy do danej sytuacji.” – wiedział Kamil Sieradzki z Besthol.
Mobilny warsztat samochodowy nie zastąpi stacjonarnego serwisu przy każdej naprawie, ale może być dobrym rozwiązaniem dla osób, których auto uległo nagłej awarii i chcą otrzymać pomoc od ręki lub z uwagi na różne okoliczności nie mogą przyprowadzić pojazdu na stacjonarny warsztat.