Namioty garażowe
fot. Ogrodosfera.pl

O tym, że garażowanie samochodu jest ważne, nie trzeba przekonywać nikogo. Jak najlepiej ochronić samochód? Możliwości jest wiele. Jeśli szukasz dobrego sposobu, ale masz niewielki budżet, dobrym pomysłem jest namiot garażowy.

Istnieją zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy garażowania samochodów. Prawda jest jednak taka, że plusów jest zdecydowanie więcej, a najważniejszy to ochrona auta przed czynnikami atmosferycznymi m.in. wilgocią, gradem, promieniowaniem UV. Samochód, który zaparkujemy w garażu lub pod wiatą jest też zabezpieczony przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi np. zarysowaniem, a także przed korozją. Poza tym wyobraź sobie, że zimą nie musisz już odśnieżać samochodu i skrobać zamarzniętych szyb. Właśnie dlatego warto garażować auto!

Jakie są sposoby garażowania samochodu?

    1. Garaż przy domu – jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, możemy wybrać garaż, który będzie do niego przylegał. Jednak niezależnie od tego, czy budujemy nowy dom, czy chcemy dobudować garaż do istniejącego budynku, uzyskanie pozwolenia na jego budowę jest konieczne. Bliskość garażu ma swoje plusy, ale też minusy m.in. zapach spalin, który może być wyczuwalny w domu.
    2. Garaż wolnostojący – opcja dla tych, którzy nie chcą mieć garażu przy samym domu, lub mają już dom, do którego nie da się takiego garażu dobudować, to garaż wolnostojący. Można kupić gotową konstrukcję blaszaną lub drewnianą, którą postawimy na bloczkach fundamentowych lub wybudować duży, solidny garaż na fundamencie. Przy powierzchni powyżej 35 m2 konieczne będzie jednak zgłoszenie zamiaru wybudowania garażu do urzędu i uzyskanie zgody.
    3. Wiata samochodowa – to alternatywa dla tradycyjnego garażu, która nie wymaga pozwolenia na budowę. Nie musimy też zgłaszać jej budowy do żadnego urzędu, więc postawimy ją znacznie szybciej. Wiata może mieć drewniany lub metalowy stelaż, ale zawsze wymaga solidnego zakotwiczenia w ziemi. Trzeba też pamiętać, że wiata nie daje stuprocentowej ochrony np. przed wilgocią, ponieważ jest to proste zadaszenie bez ścian.
    4. Namiot garażowy – coraz popularniejsza, z uwagi na niski koszt i łatwość montażu, jest opcja garażowania samochodu pod namiotem. Namiot garażowy zamówimy online i postawimy w dowolnym miejscu bez konieczności uzyskiwania pozwoleń. To lekka i mobilna konstrukcja, lepiej chroniąca nasz samochód niż np. wiata, ponieważ jest w pełni zabudowana, jednak zazwyczaj trochę mniej atrakcyjna wizualnie.
Namiot garażowy ustawiony na trawniku przed domem

Namiot garażowy ustawiony na trawniku przed domem, fot. Ogrodosfera.pl

Garażowanie samochodu małym kosztem

Najważniejszą kwestią, o której musimy pamiętać, wybierając metodę garażowania samochodu, są koszty. Wybudowanie dużego, murowanego garażu na fundamencie to zdecydowanie największy wydatek. Im bardziej zaawansowana konstrukcja to będzie np. budynek ocieplany z pełnymi posadzkami, tym wyższa cena. Blaszane garaże czy wiaty garażowe wcale nie są tańsze, podobnie jak te drewniane, bo jest to surowiec dość drogi. Jeśli więc mamy ograniczony budżet, najrozsądniejszą opcją wydaje się namiot garażowy. Kupimy go już za kilkaset złotych lub nieco powyżej tysiąca, gdy zdecydujemy się na nieco większą gabarytowo konstrukcję.

Wysoki namiot garażowy na podjeździe

Wysoki namiot garażowy na podjeździe, fot. Ogrodosfera.pl

Namioty garażowe. Rozwiązanie dla każdego

Znacznie niższa niż przy innych sposobach garażowania cena namiotu garażowego sprawia, że jest to rozwiązanie na każdą kieszeń. Ale to nie wszystko! Możesz pozwolić sobie na garażowanie samochodu pod namiotem niezależnie od tego, czy mieszkasz w domu, czy w mieszkaniu. Wystarczy, że masz na niego odpowiednią ilość miejsca np. na podwórku lub na miejscu parkingowym, które masz pod blokiem. To właściwie jedyne ograniczenie, bo bez problemu poradzisz sobie też z samodzielnym rozstawieniem namiotu, bo jest to lekka konstrukcja montowana z gotowych elementów. Instrukcje montażu są dostępne przy zakupie namiotu na przykład w ogrodosfera.pl. Największą zaletą namiotów garażowych jest jednak to, że są w pełni mobilne i nie wymagają montażu na stałe, a więc w każdym momencie możemy przenieść je w inne miejsce i cieszyć się dalej mobilnym garażem dla samochodu.

Duży namiot garażowy, który pomieści nawet ciągnik

Duży namiot garażowy, który pomieści nawet ciągnik, fot. Ogrodosfera.pl

Kupujemy namiot garażowy. Jaki wybrać?

W tym przypadku rozmiar zdecydowanie ma znaczenie. Namiot garażowy musi być na tyle duży, żeby pomieścić samochód i zapewnić do niego swobodny dostęp. W zależności od tego, jakim samochodem jeździsz, inny namiot garażowy będzie odpowiedni właśnie dla Ciebie. Na szczęście wybór jest duży. Na rynku dostępne są namioty garażowe w różnych rozmiarach – od 1,8 x 1,8 m (idealne do przechowywania sprzętu ogrodowego np. kosiarek, traktorków) aż po namioty 4 x 6,1 m, w których spokojnie zmieści się nawet naprawdę duże auto.

Reszta to już tylko kwestia wyboru kolorystyki i dopasowania wyglądu do swojego gustu i do przestrzeni, w której mamy zamiar postawić namiot garażowy.

4.3/5 - (3 votes)

Kupujesz foteliki samochodowe dla dzieci? Zwróć uwagę na 3 elementy

Poprzedni

Wypożyczenie samochodu – kiedy warto się na nie zdecydować?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady