Dobór akumulatora do samochodu osobowego

Akumulator uznawany jest za serce samochodu. To właśnie dzięki niemu możemy odpalić auto nawet w czasie najsilniejszych mrozów. To on dostarcza do radia prąd i podgrzewa nasze fotele. Niestety, po czasie jego jakość spada w wyniku zużycia. Wtedy konieczny jest zakup nowego akumulatora.

Jak się okazuje, nie jest to wcale takie proste zadanie. W poniższym artykule znajdziesz informacje o tym, jak dobrać akumulator do samochodu i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Jak wybrać akumulator do samochodu? Jakie modele znajdują się obecnie w sprzedaży?

Poszukiwania odpowiedniego akumulatora samochodowego należy rozpocząć od sprawdzenia instrukcji obsługi swojego pojazdu. Warto zwrócić uwagę na kilka parametrów m.in. pojemność oraz wartość prądu rozruchowego. Dobierając akumulator do zaleceń producenta auta, będziesz miał pewność, iż posłuży Ci on przez długie lata i zagwarantuje odpowiedni komfort jazdy.

Obecnie na rynku do wyboru jest kilka typów akumulatorów – kwasowo-ołowiowe (SLA), żelowe (GEL) i Absorbed Glass Mat (AGM) oraz EFB. Pierwsze z nich cechują się świetnym stosunkiem jakości do ceny. Składają się z 6 ogniw o napięciu znamionowym 12 V. Cieszą się ogromną popularnością, gdyż są uniwersalne i wyjątkowo trwałe. Mogą być stosowane niemal we wszystkich typach pojazdów, a dodatkowo są odporne na głębokie rozładowania. Ich jedyną wadą jest fakt, iż są podatne na zasiarczanie.

Czytaj także >> Poznaj program Renault Selection na auta używane!

Akumulatory samochodowe GEL i AGM to rozwojowe wersje baterii kwasowo-ołowiowych. W pierwszych z nich występują elektrolity w żelowej postaci, otrzymane po zmieszaniu krzemionki i kwasu siarkowego. Dzięki zastosowaniu żelu nie trzeba martwić się uzupełnianiem elektrolitów. Wybierając GEL, można cieszyć się akumulatorem odpornym na głębokie rozładowania i uszkodzenia. Baterie żelowe często są stosowane w autach terenowych i samochodach z funkcją Smart-Stop. Akumulatory samochodowe Absorbed Mat Glass powstają w oparciu o technologię szklanych mat, które absorbują elektrolity w płynnej formie. Ich zaletą jest fakt, iż gwarantują autom szybki rozruch. Z tego względu często są zakładane w pojazdach dla służb mundurowych i publicznych. Niestety mają również swoje wady. Przede wszystkim mogą bezpowrotnie stracić swoją pierwotną pojemność, jeśli są nieodpowiednio ładowane.

Warto zaznaczyć, że akumulatory GEL i AGM mają wiele cech wspólnych.

Ostatnią opcją są akumulatory EFB/ECM/AFB dedykowane szczególnie wymagającym kierowcom. Wszystkie z nich posiadają powiększony zbiornik elektrolitu, dwustronny separator z mikrowłókien poliestru i polietylenu oraz płyty produkowane ze stopu wapnia, ołowiu i cyny. Akumulatory EFB/ECM/AFB doskonale sprawdzają się w samochodach o zwiększonym zapotrzebowaniu na prąd, czyli niemal we wszystkich nowoczesnych pojazdach i autach wyposażonych w funkcję Smart-Stop.

Jaki akumulator do samochodu wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Szukając akumulatora do swojego samochodu, warto zwrócić uwagę na marki poszczególnych produktów. Najlepiej sięgnąć po model znanej i zaufanej firmy, takiej jak np. VARTA. Ponadto podczas wyboru akumulatora, trzeba zwrócić uwagę na rozmiar i stopkę urządzenia. Trzeba pamiętać, że w każdym aucie znajduje się specjalne miejsce przeznaczone na baterię, które charakteryzuje się konkretnymi wymiarami. Z tego względu przed zakupem akumulatora, trzeba sprawdzić w instrukcji samochodu, jaki wymiar został podany przez producenta. Zanim sięgniesz po konkretną baterię, sprawdź również jej sposób montażu. Niektóre akumulatory są instalowane od góry o metalową obejmę, natomiast inne są wyposażone w specjalny zaczep.

Podczas zakupu baterii, trzeba również zwrócić uwagę na prąd rozruchowy akumulatora. Należy pamiętać, że im większa moc lub pojemność silnika, tym większą wartość musi mieć prąd. Warto dodać, że silniki benzynowe są znacznie mniej wymagające w tym przypadku, niż silniki diesla. Duże znaczenie ma również typ zastosowanego rozrusznika i obecność funkcji Smart-Stop.

Gdzie kupić dobry akumulator samochodowy?

Gdy już wiesz, jak dobrać akumulator do samochodu osobowego, zapewne zastanawiasz się, gdzie można kupić dobre urządzenie. W sklepie MOTEO znajdziesz akumulatory najlepszych firm, które są obecne na rynku od wielu lat.

5/5 - (1 vote)

Długoterminowy wynajem samochodów- dlaczego warto z niego skorzystać?

Poprzedni

Dlaczego warto zlecać przesyłki poprzez giełdę transportową?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady