Zgubiłeś kartę do bankomatu? Twój „plastikowy portfel” padł ofiarą złodzieja? Nie bądź obojętny! Brak reakcji może być dla Ciebie wyjątkowo nieprzyjemną i bardzo kosztowną lekcją. W artykule wyjaśnimy, co zrobić w przypadku utraty lub kradzieży karty płatniczej.
Karta płatnicza to jeden z najczęściej używanych na co dzień przedmiotów, zwłaszcza przez osoby, które często płacą bezgotówkowo i wypłacają gotówkę z bankomatów. Regularnie wyjmowana z portfela, torebki czy kieszeni jest szczególnie narażona na zagubienie lub kradzież.
Spis treści
Nie możesz znaleźć karty płatniczej?
Nie możesz zlokalizować swojej karty płatniczej? Przypomnij sobie, kiedy używałeś jej po raz ostatni. Dzięki temu masz spore szanse na odtworzenie drogi, jaką przebyła w ciągu ostatnich godzin czy dni. Wbrew pozorom ponowne sprawdzenie kieszeni, portfela czy torebki często przynosi miłą niespodziankę. Jeśli mimo swoich starań nie odnalazłeś zguby, zacznij działać. Bierność może narazić Cię bowiem na bolesne dla portfela i wyjątkowo stresujące konsekwencje.
Konsekwencje utraty karty do bankomatu
Jeśli Twoja karta dostanie się w niepowołane ręce, złodziej może z niej skorzystać, wykonując transakcje, które nie wymagają autoryzacji kodem PIN. W ten sposób może więc narazić Cię na dodatkowe, całkiem niemałe koszty. Nawet jeśli kwota pojedynczych zakupów nie przekroczy 50 zł, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać plastik kilka, a nawet kilkanaście razy.
Zgubiłeś kartę do bankomatu – co możesz zrobić?
Jeśli zgubiłeś kartę płatniczą, określenie czas to pieniądz nabierze dla Ciebie zupełnie innego znaczenia. Aby zminimalizować ryzyko negatywnych konsekwencji, musisz działać bowiem jak najszybciej. Od czego zacząć? W takich okolicznościach możesz zastrzec kartę lub czasowo ją zablokować.
- Zastrzeżenie karty będzie skutkować unieważnieniem dokumentu i wyłączeniem go z obiegu. Jeśli po jakimś czasie odnajdziesz swoją zgubę, nie będziesz mógł z niej skorzystać. W takich okolicznościach niezbędne będzie wyrobienie duplikatu karty.
- Tymczasowa blokada karty jak wskazuje nazwa operacji, umożliwia jej zablokowanie jedynie na określony okres. Takie rozwiązanie okaże się strzałem w dziesiątkę, jeśli masz stuprocentową pewność, że karta znajduje się w domu, biurze czy innej przestrzeni, a jej odnalezienie jest jedynie kwestią czasu.
Jak zastrzec lub czasowo zablokować kartę?
Aby zastrzec kartę:
- odwiedź najbliższą placówkę swojego banku;
- zadzwoń na infolinię (niektóre banki uruchomiły specjalne infolinie służące do zastrzegania kart płatniczych i kredytowych). Alternatywą może być telefon na infolinię Związek Banków Polskich. Pod numerem (+48) 828 828 828 zastrzeżesz karty wydane przez kilkadziesiąt polskich banków, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu;
- skorzystaj z systemu bankowości elektronicznej. Dzięki bankowości elektronicznej w ekspresowym tempie zastrzeżesz kartę w dowolnym miejscu i czasie, także podczas wakacyjnego wyjazdu za granicę czy weekendowego wypadku na wieś. Bankowość internetowa niektórych banków, np. bankowość internetowa Santander Consumer Banku daje klientom możliwość nie tylko zastrzeżenia, ale także czasowego zablokowania karty.
Co możesz zrobić, jeśli złodziej naraził Cię na straty?
Choć utrata karty kredytowej może być bardzo stresująca, nawet jeśli „plastik” dostanie się w niepowołane ręce, straty finansowe nie będą druzgoczące. Aktualne przepisy unijne obowiązujące od 2018 roku ograniczają bowiem odpowiedzialność posiadacza karty za a nieautoryzowane transakcje (np. w przypadku, gdy złodziej dokona licznych transakcji zbliżeniowych) do kwoty 50 euro (w przeliczeniu na złotówki wg kursu NBP). Co ważne, instytucja finansowania ma obowiązek dokonania zwrotu bezzwłocznie – czyli w terminie nie późniejszym niż do końca następnego dnia roboczego, po odnotowaniu danej transakcji lub po otrzymaniu stosownego zgłoszenia.
Przy współpracy z odzież ochronna