Spisywanie umowy kupna sprzedaży

Sprzedaż samochodu lub jego zakup wiąże się z pewnymi formalnościami. Te dosięgną obydwie strony transakcji już na początku – w końcu konieczna będzie umowa kupna-sprzedaży danego pojazdu. Jak spisać umowę kupna auta? Co powinno się na niej znaleźć? Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście!

Jeżeli chcesz się pozbyć pojazdu lub planujesz nabyć samochód miej przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty. Sprzedający powinien posiadać przede wszystkim dowód osobisty, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu i ważne ubezpieczenie. Do obowiązków kupującego należy posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości, najlepiej właśnie dowodu osobistego.

Dane osobiste to pierwsza część umowy kupna-sprzedaży

W przypadku zewnętrznej umowy musisz najpierw wpisać wszystkie dane identyfikacyjne stron umowy. Co powinien zawierać taki druk? Otóż niezbędne będzie zapisanie imion i nazwisk wszystkich osób, które mają udziały w aucie – przy umowie koniecznie muszą być wszyscy współwłaściciele wpisani w dowód rejestracyjny i ich podpisy mają znaleźć się na druku. Oczywiście, jeżeli kupujących też jest dwóch (np. chcesz wpisać w dowód swoją żonę, córkę, męża, dziadka) to jego dane i podpis także trzeba zawrzeć na umowie.

Zobacz także >> Jak zapewnić regenerację silnika w warunkach ekstremalnych?

Po wpisaniu rubryki na właścicieli czas na wpisywanie kolejnych danych. Powinien się tam znaleźć numer PESEL, numer dowodu osobistego, data urodzenia oraz adres zamieszkania i zameldowania stron umowy. To konieczne do identyfikacji informacje, potrzebne później w wydziale komunikacji danego urzędu. Warto dopisać też numer kontaktowy oraz adres mailowy, co ułatwi kontakt w późniejszym czasie.

Wszystkie powyższe dane znajdziecie na dowodzie osobistym. Właśnie dlatego są konieczne w czasie spisywania umów kupna sprzedaży.

Czas na część drugą – identyfikację pojazdu

Teraz przyszedł czas na wpisanie danych samochodu lub innego pojazdu. Jakie informacje powinny się znaleźć? Przede wszystkim dokładna nazwa i model. Niezbędne będą też informacje o silniku i jego mocy. Wpisz również kolor pojazdu, jego ewentualne dodatkowe wyposażenie (np. informację o instalacji LPG). Obowiązkowo na umowie musi znaleźć się też aktualny numer rejestracyjny auta, a także numer VIN – pamiętaj, żeby wszystkie dane spisywać z dowodu rejestracyjnego, ale wcześniej upewnij się, że są zgodne ze stanem faktycznym (np. tabliczką pod klapą silnika).

Teraz czas na informacje o stanie pojazdu. W umowę wpisz aktualny przebieg. Jeżeli pojazd ma jakiekolwiek uchybienia, również wpisz je w druk w rubrykę „pozostałe informacje”. Co ważne, kupujący zgadza się wyłącznie na te wskazane uchybienia – jeżeli sprzedający coś przed nim zataił, ten ma prawo zwrotu pojazdu. Warto zawrzeć również informację, czy samochód ma kartę pojazdu, do kiedy ma przebieg i polisę OC (wraz z jej numerem).

Ostatnia kwestia związana z samochodem to wpisanie jego ceny. Ma to podwójne znaczenie – po pierwsze od tej kwoty zapłacimy najczęściej podatek PCC w danym urzędzie skarbowym. Druga rzecz to ewentualny zwrot – gdy kupujący będzie chciał oddać pojazd, to sprzedający ma prawo oddać mu dokładnie tyle, ile zawarte jest na umowie! Wybierz wzór, jeżeli nie jesteś pewny.

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać ze wzorów umowy kupna sprzedaży, które dostępne są na stronach internetowych. Więcej informacji o tym jak sporządzić taki druk znajdziesz na stronie autoumowa.pl/download/, a jeżeli interesujesz się zakupem auta uszkodzonego, to konkrety odszukasz pod adresem https://autoumowa.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-uszkodzonego/.

5/5 - (1 vote)

Korzystne ubezpieczenie auta w UK – co wpływa na koszt polisy?

Poprzedni

Jak zapewnić regenerację silnika w warunkach ekstremalnych?

Następny

Zobacz także

Więcej Prawo