Samochód terenowy w trasie
Źródło zdjęć: freepik.com

Samochód terenowy to pojazd, który świetnie sprawdzi się na wielu mało znanych i trudno dostępnych drogach. Jeśli jesteś fanem wycieczek, które nie prowadzą do utartych turystycznych atrakcji, to auto będzie dla Ciebie idealne. Jednak poza posiadaniem odpowiedniego pojazdu, musisz także zabrać ze sobą w trasę kilka bardzo przydatnych przedmiotów. Sprawdź, co powinno znaleźć się w schowku przed wyruszeniem w drogę!

Wyposażenie samochodu terenowego

Każdy samochód posiada podstawowe oraz dodatkowe wyposażenie, jednak wybierając się w podróż samochodem terenowym, warto pamiętać o czymś więcej niż sprawne światła i pełen bak paliwa. Może się na przykład okazać, że trasa będzie nieprzejezdna lub zgubimy się nie nieoznaczonej drodze. Niezależnie od tego czy to jest jedynie wyprawa za miasto czy długi wypad w nieznane, należy mieć w samochodzie kilka rzeczy, które mogą się przydać, np. powerbank czy podnośnik do samochodu.

Apteczka

Mimo że apteczka powinna być podstawowym wyposażeniem każdego samochodu, w chwili wyjazdu poza miasto warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości asortyment, który pomoże w trakcie udzielania pierwszej pomocy. Jeśli wybieramy się samochodem terenowym w trasę niezbędne będą bandaże, nożyczki, koc ratunkowy czy żel antybakteryjny. Dobrze mieć także przy sobie różnego typu leki, szczególnie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Podnośnik do samochodu

Podnośnik do samochodu terenowego powinien być obowiązkowym elementem wyposażenia. Sprawdzi się on szczególnie wtedy, kiedy chcemy pokonywać samochodem trasy, które pełne są nierówności, wody, błota czy piasku. Dzięki temu, że podnośnik do samochodu będzie towarzyszył nam w podróży, ryzyko niewydostania się z bardzo trudnych warunków maleje do minimum. Jest to więc narzędzie, które swoje zastosowanie ma nie tylko w warsztacie samochodowym, ale także w prywatnym pojeździe.

Nawigacja

Kompas i mapa to jedno. Ale podczas wycieczek w nieznane dobrze zaopatrzyć się także w nawigację GPS. Elektroniczna nawigacja pozwala na zaplanowanie całej trasy oraz śledzenie ewentualnych przeszkód na drodze. Dzięki temu urządzeniu można również widzieć postępy w podróży i czuć się o wiele bezpieczniej, jeśli chodzi o szybkość jazdy oraz jej kierunek.

Dodatkowe wyposażenie samochodu terenowego

Poza wymienionymi przedmiotami, samochód terenowy powinien być także wyposażony w:

  • wszelkiego rodzaju narzędzia (klucze, uszczelki, dętki, łożyska, paski do zdejmowania opon, paski klinowe)
  • linę holowniczą;
  • zapasowe żarówki, akumulator;
  • powerbank oraz telefon zapasowy;
  • koła zapasowe;
  • kanistry na paliwo;
  • płyn hamulcowy oraz płyn do spryskiwaczy
  • przedmioty obowiązkowe w danym kraju (warto sprawdzić listę przed wybraniem się w podróż za granicę).

Poza głównymi przedmiotami, które są zobowiązanym wyposażaniem przed każdą podróżą samochodem terenowym (apteczka, podnośnik do samochodu, nawigacja), warto zapoznać się z listą dodatkowych przyborów. Podróż w nieznane charakteryzuje się tym, że nigdy nie wiemy, co może się przytrafić, więc lepiej być gotowym na każdą ewentualność.

Oceń ten post post

Wybierz najlepszą szkołę nauki jazdy w Krakowie

Poprzedni

Kredyt na samochód w UK. Co musisz wiedzieć?

Następny

Zobacz także

Więcej 4x4