Jak zabezpieczyć deskę rozdzielczą w samochodzie

Wszelkiego rodzaju plastiki i inne tworzywa sztuczne używane do produkcji samochodu nie mają w nim łatwego życia. Ocieramy się o nie, nieustannie zostawiając na nich brud, wystawione są one na promieniowanie UV, czy na zmienne warunki atmosferyczne. Nic więc dziwnego w tym, że po latach użytkowania plastiki wewnątrz auta tracą swój pierwotny blask, zaczynają matowieć i odbarwiać się. Jak temu zaradzić? Jak przywrócić desce rozdzielczej naszego samochodu pierwotny blask i ustrzec ją przed postępującą degeneracją?

Zanim zabierzesz się za czyszczenie chemiczne

Pierwszym etapem czyszczenia i zabezpieczania wnętrza naszego pojazdu powinno być jego gruntowne odkurzanie.

Rozpoczynając od tego elementu, pozbędziemy się z powierzchni kokpitu, jak i samego wnętrza auta kurzu, który dzięki temu nie będzie już unosił się w powietrzu, osadzając się potem na elementach wnętrza pojazdu.

Dodatkowo usuniemy też wszystkie większe luźne zabrudzenia stałe – takie jak na przykład drobinki piasku, które na późniejszych etapach czyszczenia mogą doprowadzić do zarysowania i uszkodzenia powierzchni plastikowych elementów kokpitu.

Pamiętajmy jednak, aby odkurzając wnętrze pojazdu, zwłaszcza powierzchnie wykonane z tworzyw sztucznych, stosować wyłącznie końcówki niezakończone twardym plastikiem, tak, aby nie zarysować odkurzanych powierzchni.

Do czyszczenia wnętrza warto również wyposażyć się w rękawiczki nitrylowe lub gumowe. Zapobiegnie to pozostawianiu przez nas tłustych śladów palców na dopiero co wyczyszczonych powierzchniach.

Dobierz odpowiednie środki i narzędzia

Plastiki oraz inne tworzywa sztuczne, jak i naturalna skóra wymagają odpowiednich środków do pielęgnacji.

Tylko stosując dobrej jakości środki do czyszczenia kokpitu oraz innych elementów wnętrza, będziemy w stanie uzyskać zadowalające efekty, a co najważniejsze nie zaszkodzimy naszemu wnętrzu jeszcze bardziej.

Oprócz odpowiedniego doboru środków chemicznych wyposażmy się też w narzędzia, które pomogą nam w zaprowadzeniu świeżości we wnętrzu naszego auta.

Niezbędne będą nam delikatne ściereczki z mikrofibry, które świetnie sprawdzają się w aplikowaniu chemii na wszelkiego rodzaju powierzchniach.

Do czyszczenia zakamarków wnętrza takich jak np. wloty powietrza przydadzą nam się delikatne pędzelki, które umożliwią nam wymiecenie zabrudzeń i oczyszczenie trudno dostępnych przestrzeni. Tak wyposażeni możemy przystąpić do czyszczenia kokpitu naszego auta.

Pamiętajmy, aby zawsze dokładnie czytać instrukcje użycia stosowanych przez nas środków czyszczących. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek, wywołanych niewłaściwym użyciem środków chemicznych.

Co po czyszczeniu? Czyli jak zabezpieczyć kokpit na dłużej

Po gruntownym wyczyszczeniu wnętrza i odświeżeniu wnętrza warto byłoby zadbać o zabezpieczenie efektów naszej pracy.

Na szczęście również w tym celu powstały specjalne środki. Mowa tutaj o dressingach i czernidłach do plastików.

Zadaniem dressingu jest wytworzenie na powierzchniach tworzyw sztucznych cieniutkiej, niewidocznej gołym okiem warstwy, której zadaniem jest „odpychanie” kurzu i innych zabrudzeń, uniemożliwiając im osadzanie się na powierzchni, tym samym pozwalając jej zachować świeży wygląd na dłużej.

Dodatkowo warstwa ochronna chroni tworzywa sztuczne przed niszczycielskim działaniem promieniowania UV. Skutecznie zabezpieczając kokpit przed płowieniem.

Innym środkiem, który pomoże nam nie tylko odświeżyć wnętrze pojazdu, ale również nadać mu nowy blask jest czernidło do plastików wewnętrznych. Jego zadaniem jest odświeżenie koloru i nadanie blasku elementom plastikowym.

Tak, aby wyglądały one jak nowe.

Stosując zarówno dressingi jak i czernidła, koniecznie, tak jak w przypadku stosowania wszelkich innych środków chemicznych, zapoznajmy się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu i zastosujmy do jej zaleceń.

5/5 - (2 votes)

Najlepszy salon Toyota Kraków. Znajdź samochód dla siebie

Poprzedni

Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady