Auto na abonament - na czym to polega? 1

Potrzebujesz samochodu służbowego tylko na określony czas? A może marzysz o własnym aucie, ale nie możesz zdecydować się na model? Rozwiązaniem jest samochód na abonament – usługa, dzięki której długoterminowo wynajmujesz samochód.

Na czym polega wynajem samochodu na abonament? 

Opcja ta polega na dzierżawie samochodu na okres nie krótszy niż 1 rok i zazwyczaj nie dłuższy niż 5 lat. Jest to coraz popularniejsza forma korzystania z auta – statystyki pokazują, że wiele osób wybiera tę formę finansowania. Jest to możliwość korzystania z samochodu w zamian za miesięczną ratę i tzw. opłatę startową. To rozwiązanie idealne dla tych, którzy chcą jeździć nowym samochodem, a także lubią testować różne modele. Termin „samochód na abonament” jest używany zamiennie z pojęciem „wynajem długoterminowy”, ponieważ te określenia oznaczają, w skrócie, to samo. 

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że takie rozwiązanie nie różni się wiele od leasingu, w którym płacisz comiesięczne raty w zamian za użytkowanie samochodu. Jednak samochód w abonamencie to rozwiązanie, które jest przede wszystkim dużo bardziej elastyczne. Nie musisz zobowiązywać się do wieloletniej pożyczki jeśli potrzebujesz pojazdu jedynie na kilkanaście miesięcy.

Jakie jeszcze zalety ma abonament samochodowy? 

  • Nie zajmujesz się czasochłonnymi formalnościami. Nie musisz pamiętać o ubezpieczeniu OC, badaniu technicznym, wymianie opon – tym wszystkim zajmuje się firma wynajmująca. W razie usterek i wizyty u mechanika koszty również reguluje wypożyczania.
  • Duża elastyczność, o której wspomnieliśmy, to również brak obowiązku wykupu auta po zakończeniu umowy. Po wpłacie ostatniej raty za wynajem możesz zwrócić używany pojazd i podpisać kolejną umowę, wynajmując nowy samochód, a nawet jeden z najnowszych modeli na rynku. Jest to korzystna opcja dla tych, którzy na przykład chcą sprawdzić kilka różnych marek przed zakupem samochodu.
  • Masz dostęp do nowych samochodów, co zapewnia bezpieczeństwo i możliwość korzystania z nowoczesnych technologii. Możesz mieć do dyspozycji wymarzone auto w dowolnej konfiguracji bez wydawania dużej gotówki i bez wiązania się na lata kredytem.
  • Nie obniżasz swojej zdolności kredytowej przez zakup auta na kredyt, a jeśli jesteś przedsiębiorcą, większość opłat uiszczanych w związku z wynajmem możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Jak działa auto na abonament? 

O długoterminowym wynajmie mówimy wtedy, gdy umowa na wynajęcie auta obejmuje okres nie krótszy niż 12 miesięcy.

W umowie wynajmu powinny znaleźć się takie informacje jak wysokość raty za użytkowanie pojazdu, szacowany przebieg  (po przekroczeniu określonego limitu kilometrów wynajmujący najczęściej płaci dodatkową opłatę za ponadprogramowe kilometry), oraz dodatkowe warunki takie jak możliwość wykupu auta po zakończeniu umowy najmu.

Jako abonent płacisz raty, które obejmują użytkowanie pojazdu i utratę jego wartości w czasie, czyli różnicę między wartością początkową (w dniu podpisania umowy) a wartością końcową (dniu wygaśnięcia umowy). Stały miesięczny czynsz oraz opłaty za paliwo, parkingi czy myjnie, to Twoje jedyne wydatki związane z samochodem – większość firm zapewnia pełną obsługę samochodu. To oznacza, że rejestracja pojazdu, ubezpieczenie komunikacyjne, przeglądy serwisowe, badania techniczne, naprawy po kolizjach lub awarii na trasie, wymiana opon, itp. leżą po stronie wypożyczalni. Twoim zadaniem jest wyłącznie dojechanie do warsztatu w razie potrzeby. Nie przejmujesz się ustalaniem ceny naprawy z mechanikiem, odnawianiem umowy ubezpieczenia czy szukaniem samochodu zastępczego w razie awarii.

Wynajem samochodu na abonament

Po zakończeniu wynajmu możesz zwrócić samochód lub go wykupić, w zależności od podpisanej umowy. Możesz także wybrać kolejne auto na abonament. Dzięki tej usłudze najnowsze modele na rynku masz dostępne od ręki, możesz sobie pozwolić też na droższy samochód, na który bank mógłby Ci odmówić kredytu.

Sprawdź dodatkowe informacje na temat aut w abonamencie: https://interfleet.pl/pl/auto-na-abonament

Komu spodoba się samochód na abonament? 

Wynajem długoterminowy to doskonała alternatywa dla leasingu jeśli cenisz sobie dużą elastyczność i brak wieloletnich zobowiązań. Okres umowy w długoterminowym wynajmie pojazdu jest krótszy niż w umowie leasingu. Przypadnie również do gustu tym, którzy nie lubią zaprzątać sobie głowy opłatami związanymi z ubezpieczeniem (miesięczne opłaty abonamentowe zawierają niezbędne AC i OC, a także assistance), ani traceniem czasu na załatwianie formalności takich jak przeglądy serwisowe czy wymiana opon. W przypadku wynajmowanego auta nie interesują Cię także koszty związane z eksploatacją – masz pewność, że firma wynajmująca wszystkim się zajmie. 

Ile kosztuje auto w abonamencie?

Na odpowiedź składają się trzy podstawowe czynniki:

  • wysokość wpłaty własnej / opłaty startowej
  • wysokość miesięcznego czynszu
  • potencjalne opłaty dodatkowe

W przypadku firm należy uwzględnić jeszcze jeden czynnik, czyli liczbę samochodów w abonamencie wypożyczonych w danym momencie w jednej firmie – bardzo często jest tak, że działa efekt skali: im więcej aut wypożycza jeden klient, tym lepszą ma cenę za miesiąc najmu dla pojedynczego auta. 

Firma wynajmująca z pewnością przygotuje ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. 

Ostateczną decyzję o finansowaniu auta podejmiesz zapewne po dokładnym przeliczeniu wszystkich możliwości, jednak warto pamiętać, że wynajem długoterminowy samochodu jest opcją bezpieczniejszą i tańszą niż zakup samochodu, a także dużo bardziej elastyczną i wygodniejszą niż leasing. 

Wsparcie przy tworzeniu artykułu:

Interfleet - wynajem aut od ręki"

5/5 - (2 votes)

Info-Car: Twoje źródło informacji o prawie jazdy i rejestracji pojazdów

Poprzedni

Co podnosi wartość auta?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady