Świecące żarówki samochodowe

Każdy samochód ma kilka elementów, które powinny być w jak najlepszym stanie, by zapewniać możliwie jak największe bezpieczeństwo. Należą do nich opony, które są jedynym, punktem styku z nawierzchnią, hamulce umożliwiające sprawne zatrzymanie auta, wycieraczki poprawiające widoczność podczas opadów i żarówki, które sprawiają, że można odpowiednio widzieć drogę po zmroku.

Jakie są rodzaje żarówek samochodowych?

Na rynku znaleźć można kilka typów żarówek samochodowych. Nowe auta z kolei w znacznej większości nie korzystają już z tradycyjnych żarówek, a za to wykorzystują lampy LED, które świecą znacznie bardziej skutecznym w nocy niebieskim światłem, które dodatkowo może być komputerowo ukierunkowane na zakręt oświetlając jego wewnętrzną część. W naszym kraju wiele aut ma jednak kilkanaście lat, więc zapotrzebowanie na żarówki jest całkiem wysokie.

Najpopularniejsze żarówki to te typu H4 oraz H7. Pierwsze z nich to żarówki dwuwłóknowe. Dzięki temu jest możliwe korzystanie z jednej żarówki zarówno do świateł mijania, jak i drogowych. Żarówki H7 są z kolei jednowłóknowe, więc nie można ich wykorzystać ich do obu rodzajów świateł i w każdej z lamp są potrzebne co najmniej dwie żarówki.

Wpływ jakości żarówek na bezpieczeństwo

Żarówki samochodowe mają niezwykle istotne znaczenie dla bezpieczeństwa. W nocy widoczność bez nich jest praktycznie zerowe. Dlatego ważne jest, by zakupić dobre żarówki, które zapewnią możliwie najjaśniejszy strumień światła. Dzięki temu po zmroku ma się większe szanse na zauważenie dziur w drodze, zwierzyny czy też pieszych, którzy idą przy drodze, gdzie nie ma możliwości chodzenia przy pomocy chodnika. Dodatkowo za pomocą jasnych żarówek można zaznaczyć swą obecność kierowcy, którzy jedzie z przeciwnej strony.

W przeszłości najczęściej używano jednowłóknowych żarówek halogenowych typu H1, H2 lub H3. Kompletnie inaczej oznaczane są te przeznaczone do kierunkowskazów, świateł pozycyjnych czy też świateł stopu. Do ich określenia używa się liter W, P oraz R. Jeszcze większa różnorodność występuje wśród żarówek xenonowych. Znajdziemy tam żarówki D1S, D1R, D3S, D3R, D2S, D2R, D4S oraz D4R. Różnią się one obecnością zapłonnika, przeznaczeniem do typu reflektora, czy też obecnością rtęci.

Jak dobrać odpowiednią żarówkę samochodową?

Gdy musimy wymienić żarówki w naszym samochodzie pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie tego, jaki typ żarówek pasuje do naszego auta. W ten sposób upewnimy się, że zakupione żarówki zapewnią odpowiedni strumień światła. Wynika to z faktu, iż lampy w poszczególnych samochodach różnią się kształtem, jak i rozmieszczeniem żarówek.

Gdzie kupić żarówki samochodowe

Wymieniając żarówki samochodowe na nowe nie ma co oszczędzać i warto zdecydować się na żarówki sprawdzonego producenta. Dlatego bardzo ważne jest, by znaleźć sklep, który zapewni bardzo bogaty asortyment. Odpowiednim sklepem jest Syntol w Kielcach, który posiada profesjonalną i wykwalifikowaną obsługę, która będzie w stanie doradzić podczas wyboru żarówek samochodowych tak, by te były jak najlepsze i służyły przez długo.

5/5 - (1 vote)

Zakup używanego motocykla – porady dla początkującego

Poprzedni

4Mobility i Audi – Usługa carcharingu powiększy się o flotę nowych aut

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka