Siłownik mieszkowy

Siłownik mieszkowy to jeden z rodzajów siłowników pneumatycznych. Różni się od pozostałych siłowników zasilanych sprężonym powietrzem przede wszystkim budową. Jest on stosowany w wielu branżach przemysłowych. Jego największą zaletą jest wydajność podczas unoszenia elementów zróżnicowanych wagowo.

Aby właściwie dobrać poduszkę pneumatyczną należy wziąć pod uwagę jej docelowe zastosowanie oraz wartości parametrów charakterystycznych dla tego rodzaju siłowników. Najistotniejszą cechą jest średnica mieszka, dzięki której można określić wartość ciężaru możliwego do uniesienia. Określa się również na jaką wysokość element ma zostać uniesiony. Wyznacza ją skok. Wpływa on także na ilość mieszków poduszki. Kolejnym parametrem jest rodzaj montażu. Występują dwa modele napędu mieszkowego – rozbieralny i nierozbieralny. Każda poduszka może występować z jedną, dwiema lub trzema fałdami. Poduszki pneumatyczne mogą być stosowane w obszarach o zróżnicowanych wymiarach w zależności od ilości fałd. Np. siłownik mieszkowy nierozbieralny z jedną lub dwiema fałdami może być zastosowany w miejscu z 160-570 mm przestrzeni. Z kolei taki sam siłownik, ale z trzema fałdami potrzebuje już 345-570 mm.

silownik pneumatyczny mieszkowy

Poduszki pneumatyczne

Poduszki pneumatyczne wykorzystywane są w wielu zakładach przemysłowych. Najczęściej spotka się je w układach w przemyśle drzewnym, spożywczym, morskim oraz przetwórstwie. Ten rodzaj napędów dobrze radzi sobie przy pracy w ciężkich warunkach – w obecności zanieczyszczeń takich jak pył, osad itp. Co istotne, poduszki na sprężone powietrze są bezobsługowe.

Zalety siłowników mieszkowych 1

Jedną z ważniejszych zalet jest niewielki rozmiar poduszek pneumatycznych. Są niższe niż najbardziej popularny rodzajów siłowników. Występują również warianty płaskie. Mieszkowe siłowniki mogą być stosowana w aplikacjach pod kątem 30°. Dzięki elastyczności bocznej materiału dopuszczalne jest także przesuwanie poduszki w częściach łączących na odległość 30 mm. Co ważne, aby siłownik pracował z przemieszczeniem bocznym, nie są wymagane żadne dodatkowe połączenia. Montaż jest prosty i odbywa się w stanie bezciśnieniowym. Napęd reaguje natychmiastowo na zmianę wartości ciśnienia, bez tarcia ani poślizgu. Siłowniki te nie zużywają się zbyt szybko mimo braku uszczelnień ślizgowych.

Napędy pneumatyczne

Napędy pneumatyczne mieszkowe spotykane są najczęściej w układach pneumatycznych. Jednak istnieje możliwość zastosowania ich z innymi gazami np. azotem oraz czynnikami hydraulicznymi takimi jak woda lub glikol. Siłowniki mieszkowe są stosunkowo tanie w utrzymaniu i eksploatacji. Warunki zewnętrzne, w których pracują oraz obciążenie dynamiczne nie wpływają na ich funkcjonowanie.

Jest to niezwykle trwałe rozwiązanie, które może być stosowane w trudnych warunkach. Niewielkie rozmiary, wyjątkowa żywotność i niskie koszty utrzymania wpływają na wysokie zainteresowanie wykorzystaniem tego rodzaju siłowników w wielu branżach przemysłu.

Poduszki pneumatyczne oraz inne rodzaje napędów pneumatycznych znajdą Państwo na www.pneumat.com.pl – sklepie internetowym producenta siłowników, który jest w stanie dostarczyć je w trybie 24-godzinnym.

5/5 - (2 votes)

Transport maszyn budowlanych – laweta czy holowanie?

Poprzedni

Kiedy warto regenerować turbosprężarki?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady