Wymiana oleju w samochodzie

Olej silnikowy to jeden z niezbędnych płynów eksploatacyjnych każdego samochodu. Czy wiesz, jak często należy wymieniać olej silnikowy i filtr oleju? Dlaczego regularna wymiana jest aż tak ważna i jakie funkcje spełnia środek smarny i filtr oleju w naszych samochodach? Tego wszystkiego dowiesz się poniżej.

Olej silnikowy – jakie spełnia funkcje?

Olej silnikowy jest mieszanką produktów powstałych w wyniku destylacji ropy lub syntezy węglowodorów oraz różnych dodatków. To właśnie te uszlachetniacze sprawiają, że olej spełnia swoje zadania. Należy do nich przede wszystkim zminimalizowanie zużycia mechanicznego i tarcia. Poza tym olej silnikowy skutecznie chroni jednostkę napędową przed wystąpieniem korozji, zapewnia odpowiednie chłodzenie układu i odprowadzanie ciepła. Olej silnikowy odpowiada także za tłumienie drgań podczas pracy silnika, jest więc płynem eksploatacyjnym absolutnie niezbędnym dla bezpiecznego działania jednostki napędowej.

Czym jest i do czego służy filtr oleju?

Filtr oleju jest elementem, który zapewnia skuteczne oczyszczanie oleju z wszelkich znajdujących się w nim drobin i zanieczyszczeń. Filtry mogą występować w formie wkładów gotowych do montażu w obudowie w silniku bądź też w formie filtrów puszkowych. Mówiąc najprościej, filtry oleju zapewniają w pełni bezpieczną pracę silnika, dlatego ich regularna wymiana jest równie ważna, co wymiana samego oleju silnikowego.

Wymiana oleju silnikowego – dlaczego jest taka ważna?

Zużyty olej silnikowy nie spełnia swojego zadania, a więc nie zapewnia odpowiedniego chłodzenia, nie chroni przed korozją i nie smaruje elementów silnika podczas pracy. To sprawia, że istnieje spore ryzyko zatarcia silnika, a to oznacza ogromne koszty. Zużyty olej jest o wiele mniej lepki, przez co staje się mniej wytrzymały. Traci swoją zasadowość i cenne dodatki, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń jednostki napędowej. Warto podkreślić także, że baza oleju silnikowego zwyczajnie się utlenia, regularna wymiana jest więc absolutnie konieczna.

Kiedy wymienić olej silnikowy?

Wymiana oleju silnikowego powinna odbywać się regularnie. Poziom środka smarnego jednostki napędowej powinien być na bieżąco kontrolowany przez kierowcę przy użyciu bagnetu. Olej silnikowy według zaleceń producentów musi zostać wymieniony co około 15 000 km. W przypadku krótkich dystansów wymiana oleju powinna odbywać się częściej – nawet co 10 000 km. Podobna zasada dotyczy wymiany filtra oleju.

Wiele osób zastanawia się, czy można ocenić stopień zużycia oleju po jego wyglądzie czy zapachu. Zapach i kolor nie powinny być wyznacznikiem momentu wymiany oleju na nowy. Najważniejsze jest trzymanie się zalecanych przez producenta dystansów. Nowe samochody posiadają czujniki, które same informują o tym, kiedy zbliża się konieczność wymiany oleju czy filtra oleju. Niestety w zdecydowanej większości przypadku, pokazują zbyt dlugie interwały. Podstawą jest tu jednak kontrolowanie jego poziomu przez kierowcę. Jeżeli dany model auta nie ma bagnetu, można sprawdzić to w ustawieniach komputera pokładowego.

Wymiana oleju – jak przebiega?

Regularna wymiana oleju jest czynnością konieczną, jeśli chcemy cieszyć się długą żywotnością samochodu. Nie jest to zadanie trudne ani czasochłonne, jednak wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi. Przy wymianie oleju i jego filtra konieczne jest zastosowanie kluczy, którymi nie zawsze dysponujemy w domowych warunkach, dlatego najlepszym pomysłem jest oddanie samochodu w ręce specjalistów. Poza tym, olej i filtr powinny zostać odpowiednio zutylizowane przez warsztat. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje wymiana oleju silnikowego, zapoznaj się z ofertą: https://motointegrator.com/pl/pl/uslugi/31-wymiana-oleju-i-filtra-oleju.

Oceń ten post post

Wideorejestrator z GPS czy bez?

Poprzedni

Biezna termoaktywna męska – czy warto nosić ją latem?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady