Ładowarki do samochodów elektrycznych

Każdy, kto myśli o zakupie pojazdu elektrycznego musi brać pod uwagę to, że potrzeba go gdzieś ładować. Służy do tego stacja ładowania samochodów elektrycznych i wiele osób decyduje się na ładowanie swojego samochodu dzięki takim właśnie specjalnie wybudowanym szybkim ładowarkom, które znajdą w mieście i niektórych drogach.

Po drugiej stronie barykady stoją kierowcy, którzy nie mają najmniejszej ochoty robić tego gdziekolwiek poza domem. Wydawałoby się, że to nie problem – wystarczy przecież tak naprawdę gniazdko elektryczne w garażu, prawda? Niestety wszystko, jak zwykle, jest trochę bardziej skomplikowane.

Jak i gdzie naładować samochód elektryczny w domu – zwykłe gniazdko

Jak już zostało wspomniane, jest to niezwykle korzystna metoda pod względem wygody. Jednak zwykłe gniazdka elektryczne 230V mają swoje ograniczenia – typowa instalacja jednofazowa z zabezpieczeniem 10A ma maksymalną moc jedynie 2,3kW. Co to dla nas oznacza? Bardzo długie ładowanie samochodu, szczególnie w pełni elektrycznego, choć i akumulatory umieszczane w pojazdach hybrydowych będą potrzebować dłuższej chwili na odzyskanie świetności.

Zobacz także >> Z Niemiec do Polski busem

Weźmy za przykład Nissana Leaf – ładowanie tego auta będzie trwało około 10 godzin przy klasycznej instalacji domowej. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, jaką instalację mamy, a przede wszystkim, jakie ona posiada zabezpieczenie. Im wyższe, tym oczywiście będzie można osiągnąć wyższą moc, a więc przyspieszyć proces ładowania naszego pojazdu. Tak więc choć nie potrzebujemy dokupywać niczego do przedsięwzięcia ładowania samochodu ze zwykłego gniazdka, czas trwania tego procesu często odrzuca wielu kierowców. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest stacja ładowania samochodów elektrycznych w domu.

Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych

Dla osób, które nie chcą i często też nie mogą tracić połowy doby na ładowanie samochodu, istnieje możliwość zainstalowania – montaż ładowarki do samochodów elektrycznychdomowej stacji ładowania typu Wallbox ( Wrocław). Dzięki niej możliwe jest szybkie i bezpieczne ładowanie akumulatorów samochodowych. Są one dostosowywane przez elektryka do pracy danej instalacji elektrycznej. Zainstalowanie domowej stacji może zwiększyć moc ładowania nawet dziesięciokrotnie, a więc aż do 22kW. Wszystko zależy od tego, jakim prądem będą zasilane – jednofazowym, bądź trójfazowym. Warto wiedzieć, że większość samochodów elektrycznych ma ograniczenia co do mocy ładowania prądem przemiennym. Na przykład wspomniany wyżej Nissan Leaf  czy Nissan qashqai  może być, zależnie od wersji, ładowany z mocą od 3.6kW aż do 6.6kW.

Rodzaje stacji ładowania samochodów elektrycznych

Najważniejszym jest to, aby dobrać odpowiednią stację do naszego pojazdu. Ładowarki Do Samochodów Elektrycznych są najczęściej dostosowane do typowych możliwości samochodów:

  • moc 22 kW, przy czym zasilanie prądem trójfazowym 400 V (siła) o natężeniu 32 A,
  • moc 11 kW, przy czym zasilanie prądem trójfazowym 400 V (siła) o natężeniu 16 A,
  • moc 7,4 kW, przy czym zasilanie prądem jednofazowym 230 V o natężeniu 32 A,
  • moc 3,7 kW, przy czym zasilanie prądem jednofazowym 230 V o natężeniu 16 A.

Ładowarki do samochodów elektrycznych – rodzaje złączy

Prawie wszystkie ładowarki, które są dostępne na naszym europejskim rynku, są wyposażone w złącze Typ-2. Kupując nowy kabel ładujący, warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, a dokładniej mówiąc, na to jak wysokie natężenie może znieść. Im wyższe, tym lepiej, choć oczywiście musimy pamiętać o tym, że każdy samochód ma również swój limit. Niestety ładowanie za pomocą tej wtyczki w Azji i Stanach Zjednoczonych może okazać się kłopotliwe, gdyż używają oni innych gniazdek. Najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest dokupienie adaptera.

Ładowarka do samochodu elektrycznego – montaż wallbox

Montaż ładowarki do samochodów elektrycznych Wallbox jest zdecydowanie najwygodniejszą opcją ładowania samochodu w domu, choć trzeba przyznać, że również dość kosztowną. Mają moc aż 22kW, jednak maksymalną efektywność określi już dany model samochodu. Wydajność jest więc największym atutem ładowarki naściennej, ale co jeszcze oferuje? Na pewno łatwość obsługi. Jednak sam montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych może wymagać wiele pracy, choć może nie takiej, jakbyśmy się spodziewali. Na początek na pewno trzeba poznać parametry techniczne samej ładowarki.

Później warto wiedzieć, czy instalacja energetyczna wymaga modyfikacji. Najtrudniejszym etapem może być uzyskanie zgody od zarządcy budynku, jeśli nie posiadasz swojego własnego domu. Jeśli jesteś jednak jednym ze szczęśliwych jego posiadaczy, nie musisz się o to martwić. Ostatni etap, czyli sam montaż, warto pozostawić fachowcom, gdyż będzie to wymagało dużo prac elektrycznych i budowlanych. Elektryk Wrocław – montaż ładowarki do samochodów elektrycznych, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony https://elwro-ev.pl/.

5/5 - (2 votes)

Jaki wiek jest najlepszy na naukę przepisów o ruchu drogowym

Poprzedni

Naprawa turbiny – na czym polega i ile trwa regeneracja turbiny?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka