Używana sprężarka w sklepie

Sprężone powietrze stanowi jeden z najważniejszych nośników energii we współczesnym przemyśle. Za jego generowanie odpowiedzialne są specjalne urządzenia. Są to sprężarki, które często bywają także określane mianem kompresorów. Sprzęt tego typu posiada bardzo szerokie zastosowanie oraz dzieli się na kilka rodzajów – w zależności od budowy oraz sposobu, w jaki sprężarka wytwarza sprężone powietrze. Jakie rodzaje kompresorów wyróżniamy i czy zawsze opłaca się kupować wyłącznie nowy, nieużywany sprzęt?

Rodzaje sprężarek. Podstawowy podział urządzeń

Sprężarki są urządzeniami, które możemy podzielić na kilka grup – z uwagi na rodzaj czynnika roboczego, liczbę cylindrów i stopni, mobilność, a także ze względu na budowę. Najważniejszym elementem, wpływających na klasyfikację, jest konstrukcja urządzenia. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżniamy sprężarki przepływowe i wyporowe.

Kompresory wyporowe funkcjonują na zasadzie zmniejszania objętości gazu w zamkniętym cylindrze – wzrost ciśnienia następuje wskutek zmniejszającej się objętości powietrza. W tej kategorii znajdują się sprężarki śrubowe, spiralne, łopatkowe, membranowe, a także tłokowe.

Urządzenia przepływowe działają natomiast poprzez zwiększenie ciśnienia powietrza wskutek zwiększenia jego prędkości. W tym przypadku nie zmiana się objętość gazu. Ważnym elementem ich konstrukcji jest wirnik, który powoduje powstanie podciśnienia – w jego wyniku powietrze z jednej jego strony jest zasysane z dużą prędkością i wyrzucane po drugiej stronie wirnika. Do urządzeń pracujących na tej zasadzie zaliczamy sprężarki osiowe, wirowe, diagonalne i promieniowe.

Sprężarki śrubowe i ich zastosowanie. Sprzęt nowy czy używany?

Sprężarki śrubowe to jedne z najpopularniejszych kompresorów, które znajdują szerokie zastosowanie we współczesnym przemyśle. Nic więc dziwnego, że są tak chętnie kupowane. Firmy mogą zdecydować się na nabycie zarówno urządzenia nowego, na gwarancji producenta, jak i zakupić sprężarki śrubowe używane, które są zazwyczaj tańsze. Firmy zajmujące się profesjonalną sprzedażą kompresorów używanych dbają o to, aby znajdujący się w ich ofercie sprzęt był w pełni sprawny. Pomagają także swoim klientom w wyborze najlepszego dla nich rozwiązania – o dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb parametrach.

Urządzenia tego typu są dość proste w obsłudze, mają także szerokie zastosowanie we współczesnym przemyśle. Zarówno nowe, jak i sprężarki śrubowe używane są wykorzystywane m. in. jako napęd urządzeń produkcyjnych, narzędzi, pojazdów i obrabiarek. Służą także jako generatory zasilania w procesach biologicznych i fizykochemicznych. Z sukcesem można ich używać do malowania powierzchni i nanoszenia na nie warstw ochronnych, a także do rozpylania substancji chemicznych.

Kompresory śrubowe są ponadto często wykorzystywane w transporcie pneumatycznym i technologicznym. Kupując urządzenia z tej kategorii w ramach oferty sprawdzonej, doświadczanej firmy, specjalizującej się w ich sprzedaży, można uzyskać nie tylko w pełni sprawne i wydajne urządzenie, ale także profesjonalne wsparcie w doborze odpowiedniego sprzętu na potrzeby jego przyszłego zastosowania.

Oceń ten post post

Czy warto zainwestować w powłokę ceramiczną?

Poprzedni

Popularni kierowcy w świecie offroadowym

Następny

Zobacz także

Więcej Porady