Przyciemnianie szyb samochodowych wykonywane jest już na etapie produkcji, ale można tego dokonać również już w trakcie użytkowania auta

Przyciemnianie szyb w samochodzie wpływa przede wszystkim na komfort jazdy i zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pojazdu. Przyciemnianie szyb samochodowych wykonywane jest już na etapie produkcji, ale można tego dokonać również już w trakcie użytkowania auta. Jak wygląda ten proces?

Po co przyciemniać szyby samochodowe?

Ciemne szyby w samochodzie wyglądają efektowniej, ale przede wszystkim mają swoje zastosowanie praktyczne. Przyciemniane szyby samochodowe wpływają na wysokość temperatury w środku pojazdu. Latem wnętrze auta nadmiernie się nie nagrzewa, a w zimne dni nie dochodzi do szybkich spadków temperatury.

Ponadto przez przyciemnione szyby nie można zajrzeć do środka, co może odstraszać potencjalnych złodziei. Poza tym szybę przyciemnianą zdecydowanie trudniej rozbić i nie rozpada się ona na drobne kawałki.

W razie wypadku komunikacyjnego ciemna folia chroni również przed zranieniem pasażerów przez odłamki szkła.

Przyciemnianie szyb samochodowych – legalne czy nie?

Można samodzielnie przyciemnić szyby samochodowe, ale należy kierować się wtedy określonymi zasadami. Prawo ruchu drogowego dopuszcza przyciemnianie szyb – jednak tylko w pewnym zakresie. Mówi o tym artykuł 8 ust. 5 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Czytamy w nim, że:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zabudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Ponadto czytamy tam, iż szyba przednia oraz przednie boczne muszą mieć współczynnik przepuszczalności światła na poziomie 70%. Z tego względu nie można dokonywać przyciemniania szyb samochodowych przednich, gdyż można narazić się na mandat do 500 złotych.

Ponadto folia do oklejania szyb musi być atestowana i przeznaczona specjalnie do tego celu. Jeśli nie przedstawi się takiego zaświadczenia, to również można otrzymać z tego powodu mandat.

Przyciemnianie szyb samochodowych – u fachowca czy samodzielnie?

Przede wszystkim takiego zabiegu nie powinno wykonywać się samodzielnie, jeśli nie ma się o tym kompletnie żadnego pojęcia. Lepiej wtedy skorzystać z usług renomowanego punktu. Otrzymamy tam nie tylko fachowe oklejanie szyb samochodowych, ale również w tym celu zostaną wykorzystane tylko atestowane folie. Ponadto takie przyciemnianie szyb samochodowych dodatkowo posiada gwarancję. Za taką usługę trzeba zazwyczaj zapłacić od 300 do 1500 złotych (w zależności od rejonu oraz użytej metody oklejania szyb).

Osoby zaznajomione z tematem mogą spróbować przykleić taką ciemną folię samodzielnie. Trzeba zacząć od zakupu atestowanej folii i przycięcia jej do rozmiaru szyb. Przed jej nałożeniem, okna w aucie należy dokładnie wyczyścić.

Przed montażem folię można lekko spryskać wodą, aby łatwiej było ją dopasować do szyby. Nie mogą powstać pęcherzyki powietrza lub inne nierówności, więc przy naklejaniu warto użyć rakiel, która wygładzi folię.

Można również zakupić folię termokurczliwą, którą w ostatnim etapie się podgrzewa. Dzięki temu idealnie dopasowuje się ona do powierzchni szyby.

Jeśli zależy nam na profesjonalnym i zgodnym z prawem przyciemnianiu szyb samochodowych, to lepiej skorzystać z usług profesjonalisty.

5/5 - (3 votes)

Części samochodowe do BMW – Czy warto kupować zamienniki?

Poprzedni

Promocyjny leasing od dealera samochodowego

Następny

Zobacz także

Więcej Porady