Zimowa pielęgnacja auta 1

Zima to trudny czas nie tylko dla nas samych, ale też dla naszych samochodów. Nikogo nie trzeba przekonywać, że mrozy, wahania temperatury i wilgoć zdecydowanie nie służą autom. Do tego dochodzą trudne i szybko zmieniające się warunki na drogach, które też wymagają od nas odpowiedniego przygotowania, opanowania i praktycznych umiejętności.

Jazda samochodem nieprzystosowanym do tej nieprzewidywalnej pory roku może być zarówno nieekonomiczna, jak i niebezpieczna. Właśnie dlatego warto jak najszybciej zadbać o odpowiednią pielęgnację i wyposażenie pojazdu, które sprawdzi się nawet w tak niesprzyjających warunkach.

Przygotowanie auta na zimę

Przygotowanie samochodu do zimy powinniśmy zacząć jeszcze zanim za oknem pojawi się pierwszy śnieg, a temperatura spadnie poniżej 0 stopni. Przed sezonem warto sprawdzić kilka podstawowych rzeczy.

  • Zimowe opony – chociaż w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na “zimówki”, warto zrobić to dla własnego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Przede wszystkim są one inaczej wyprofilowane, a to dla lepszej sterowalności, lepszego przyspieszania oraz krótszej drogi hamowania.
  • Akumulator – skontrolowanie jego stanu jest niezwykle ważne, bo jeśli moc nie będzie wystarczająca, auto nawet nie odpali. Dodatkowo, niskie temperatury przyspieszają rozładowowywanie akumulatora, dlatego najlepszym sposobem jest kupienie drugiego urządzenia i w razie konieczności – ich zamiana.
  • Spryskiwacze – zimą należy sięgać po płyn przeznaczony do użytku w ujemnych temperaturach. Wówczas mamy pewność, że taki płyn nie zamarznie i nie zablokuje nam duszy spryskiwacza.
  • Klimatyzacja – przed sezonem zimowym powinniśmy też zrobić jej przegląd i czyszczenie. Jeśli klimatyzacji będzie sprawna i odświeżona, pomoże nam szybko osuszyć auto, a jednocześnie będzie bezpieczna dla naszego zdrowia.

Jak dbać o samochód w czasie mrozów?

Gdy już zima pokaże swoje dawno zapomniane białe i śnieżne oblicze przed kierowcami pojawia się kolejne wyzwania. Ich rola nie kończy się bowiem na przygotowaniu pojazdu do zimy, ale wymaga też systematycznej kontroli i pracy przez kolejne chłodne miesiące. Na co w tym czasie właściciele czterech kółek powinni zwrócić uwagę?

  • Zimowe wyposażenie – to coś o czym nie może zapomnieć żaden kierowca! Przydadzą się choćby samochodowe chusteczki nawilżone, pochłaniacz wilgoci, płyn antyroszeniowy do szyb oraz skrobaczka i szczotka do odśnieżania. A dla tych najbardziej zapobiegawczych – kable rozruchowe i prostownik. (Wszystkie te niezbędne akcesoria znajdziesz w ofercie sklepu Kaufland i na stronie www.kaufland.pl.)
  • Zabezpieczenie uszczelek i zamków – raz na jakiś czas warto smarować te miejsca odpowiednimi preparatami, co pozwoli uniknąć przymarzania i kłopotów z otwieraniem drzwi i okien.
  • Mycie i osuszanie – zimą nie musimy rezygnować z mycia karoserii i podwozia, bo to właśnie na nich osadza się szkodliwy brud, kryształki soli, piasek i kruszywa, którymi posypywane są drogi. Warto jednak pamiętać, że aby mycie było bezpieczne – auto powinno dokładnie wyschnąć w ciepłym i dobrze wentylowanym garażu.

Zima nie raz pokazała, że potrafi nas zaskoczyć. Wiemy też, że wymaga ona określonych działań, dostosowanych do wymagających warunków pogodowych. Mroźne śnieżne dni to przede wszystkim ogromne wyzwanie dla kierowców, którzy muszą zadbać zarówno o komfortową oraz bezpieczną jazdę, jak i o właściwą, a przede wszystkim systematyczną pielęgnację swojego pojazdu.

4.7/5 - (3 votes)

Jak myć auto na myjni bezdotykowej?

Poprzedni

Płyn do mycia samochodu – który najlepszy?

Następny

Zobacz także

Więcej 4 kółka