Zaprawki lakiernicze

Niemal każdy kierowca będzie musiał zmierzyć się kiedyś z faktem uszkodzenia powłoki karoserii – lakieru samochodowego. W większości wypadków będą to niewielkie, niezbyt głębokie zarysowania, drobne odpryski i delikatne przebarwienia czy hologramy. Można usunąć je samodzielnie, wykonując odpowiednie zaprawki lakiernicze. Czym są i dlaczego warto decydować się na ich samodzielne wykonanie?

Zaprawki lakiernicze: co to takiego?

Zaprawka lakiernicza (dobre preparaty można znaleźć pod tym adresem: https://www.dlalakierni.pl/zaprawki-lakiernicze) to nic innego jak drobna praca na lakierze samochodowym. Przeprowadza się ją najczęściej bez pomocy doświadczonego lakiernika czy blacharza, bo ich wykonanie być może jest pracochłonne, ale na pewno tańsze niż wizyta u specjalisty. Często odświeżenie jednego elementu jest zbyt drogie, aby decydować się na pomoc fachowca.

Drobne zarysowania lakieru, odpryski, przetarcia – wszystkie naruszenia powłoki karoserii mogą stać się ogniskami korozji. Zwłaszcza w wilgotnym środowisku. Warto więc możliwie jak najszybciej usuwać ubytki i rysy, by przedłużyć żywotność nie tylko jednego elementu karoserii, ale również wszystkich pozostałych.

Do wykonywania zaprawek nie trzeba wielkiego doświadczenia, jedynie cierpliwości (bo są czasochłonne) i dokładności (bo staranność gwarantuje wykonanie trwałej zaprawki). Należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego rodzaju zaprawki i koloru, by pasował do tego, którym zostało pokryte auto.

zadbany lakier

Dlaczego warto wykonywać zaprawki lakiernicze?

Każdy samochód, który pozostaje w użytku, jest równocześnie wystawiony na działanie czynników zewnętrznych. Jego lakier każdego dnia jest bombardowany promieniami słońca, drobnymi kamyczkami, ziarnkami piasku i tak dalej. To oznacza, że nie jest możliwe uniknięcie uszkodzeń lakieru. Można jednak uniknąć korozji, usuwając ubytek możliwie jak najszybciej.

To właśnie zaprawki lakiernicze pozwalają zapobiec powstawaniu rdzy, a każdy ubytek w powłoce karoserii jest potencjalnym źródłem korozji. Najczęściej rdzą atakowane są nadkola pojazdu, dolna część drzwi, a także klapy oraz progi. Te elementy są bardzo intensywnie użytkowane, warto więc o nie dbać i zabezpieczać przed rdzą.

Od tego właśnie są zaprawki lakiernicze – gdy zostaną wykonane starannie, rzetelnie i w odpowiedni sposób, będą skutecznie zabezpieczać przed rozprzestrzenianiem się rdzy na inne elementy auta. Należy również pamiętać o tym, że drobne naprawy lakiernicze mają także funkcję estetyczną. Porysowany lakier nie wygląda zbyt atrakcyjnie, dlatego zaprawki pomogą przywrócić estetyczny wygląd powłoce karoserii. Kwestia ekonomiczna również ma znaczenie, bo wykonywanie zaprawek samodzielnie jest znacznie tańsze niż korzystanie z usług lakierników czy blacharzy!

Zaprawki lakiernicze to sposób na utrzymanie karoserii w dobrym stanie. Wystarczy dobrać odpowiedni preparat, dostosować jego barwę do barwy lakieru, w którym powstał ubytek, dokładnie wykonać zaprawkę i cieszyć się pięknym wyglądem karoserii.

5/5 - (1 vote)

Elektronarzędzia, bez których nie można się obyć

Poprzedni

Auta na akumulator dla dzieci – czy mogą być to zabawki edukacyjne?

Następny

Zobacz także

Więcej Porady