Zakazy dla ciężarówek

Każdy kierowca zawodowy prowadzący pojazd o masie całkowitej przekraczającej 12 ton powinien znać zasady i terminy ograniczeń w ruchu drogowym. Dzięki temu uniknie przestojów i nie narazi się na kary za złamanie zakazu. O jakich zakazach musi wiedzieć kierowca ciężarówki?

Ograniczenia w ruchu drogowym dla ciężarówek w dni świąteczne

Na terenie całego kraju obowiązują ograniczenia w ruchu drogowym dla ciężarówek w dni świąt państwowych. Ustawa zakazuje im poruszania się w następujące święta: 1 stycznia, czyli Nowy Rok, Niedzielę Wielkiej Nocy, Poniedziałek Wielkiej Nocy, 1 maja – Święto Pracy, 3 maja – Święto Państwowe, 31 maja Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia – Wniebowzięcie, 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych, 11 listopada – Dzień Niepodległości, 25 grudnia – Boże Narodzenie oraz 26 grudnia – Drugi Dzień Bożego Narodzenia. Terminy te są stałe z wyjątkiem Bożego Ciała i Wielkanocy, które należy znaleźć w kalendarzu na bieżący rok. W te dni zakaz obowiązuje w godzinach od 8 rano do 22. Zakaz jazdy ciężarówek wprowadzono również w dni poprzedzające te święta, z wyjątkiem Wigilii i Sylwestra. Ograniczenie dotyczy godzin od 18 do 22. Ma to na celu zmniejszenie ruchu drogowego w czasie nasilenia się transportu osobowego.

Pozostałe zakazy

Zakazy dla ciężarówek obowiązują także w określone dni wakacyjne. W czasie największego natężenia ruchu drogowego, gdy odbywają się masowe wyjazdy i powroty z wakacji, pojazdy o masie całkowitej przekraczającej 12 ton nie mogą poruszać się po drogach od piątku do niedzieli w określonych godzinach. W piątki zakaz dotyczy godzin od 18 do 22, w soboty od 8 rano do 14, a w niedziele od 8 do 22.

Nie są to jedyne utrudnienia, z jakimi spotyka się kierowca. Coraz więcej miast wprowadza ograniczenia w ruchu. Chodzi w tym przypadku nie tylko o Warszawę, ale także wiele innych miejscowości, jak choćby Wrocław czy Toruń. Aby wjechać do takiego miasta, należy uzyskać zezwolenie wydawane przez Miejski Zarząd Dróg i Mostów. Jeżeli nie ma konieczności wjazdu do danej miejscowości objętej zakazem, lepiej od razu zaplanować jej objazd. Zwiększy to ilość przejechanych kilometrów, ale finalnie może okazać się mniejszą stratą czasu.

Kierowca ciężarówki

Kogo nie dotyczą ograniczenia?

Kierowcy często niepokoją się, czy zdążą wrócić z trasy do firmy, kończąc przewóz. Na szczęście ustawodawca przewidział na takie okoliczności wyjątki od ograniczeń. Jednym z nich jest sytuacja, kiedy kierowca wraca z zagranicy lub jedzie z ładunkiem do odbiorcy mającego siedzibę w naszym kraju.

Podobnie rzecz się ma w przypadku kierowcy ciężarówki przekraczającego granicę poza godzinami zakazu, znajdującego się w odległości do 50 km od granicy.

Również pusta ciężarówka wracająca z rozładunku lub jadąca na załadunek podlega zwolnieniu od zakazu.

Ustawodawca przewidział także zwolnienie z ograniczeń dla ciężarówek przewożących żywe zwierzęta, produkty spożywcze oraz łatwo psujące się.

Zakazy nie dotyczą ponadto pojazdów biorących udział we wszelkiego rodzaju akcjach ratunkowych, ciężarówek służ drogowych, wojskowych, policyjnych itp.

Więcej przydatnych informacji na temat ograniczeń w ruchu drogowym dla ciężarówek można znaleźć w innej publikacji: Zakazy ruchu dla ciężarówek – często zadawane pytania. Z pewnością rozwieje on wszelkie wątpliwości.

5/5 - (4 votes)

Akumulatory TUR – profesjonalny wybór w dobrej cenie

Poprzedni

Wymiana oleju samochodowego na co zwracać uwagę.

Następny

Zobacz także

Więcej Porady